VIDEO: Elektroslavíci z Madridu uvítali Češku, které se otvírá svět

  18:29aktualizováno  18:29
Někde mezi tou bezmála třicítkou mladých hudebníků, kteří posedávají a klábosí v obrovské budově madridského Matadera, jsou nejspíš lidé, kteří budou za pár let vytvářet nové hudební trendy. Na soustředění hudebních nadějí z celého světa se z Valašského Meziříčí probojovala zpěvačka Petra Hermanová.

Bývalá jatka se od října do konce listopadu proměnila v působivé a designově dotažené hudební centrum s několika nahrávacími a míchacími studii a přednáškovou místností, kde pod velkou střechou rostou podobně jako na místním nádraží vzácné druhy květin.

Red Bul Music Academy

Přijeli sem pečlivě vybraní producenti a muzikanti na úsvitu kariéry, aby se zúčastnili dalšího ročníku Red Bull Music Academy. Idealistického projektu, který každého, kdo se do elitního výběru probojuje, po dvou týdnech lekcí, seminářů a práce ve studiu při troše snahy vyplivne zpátky domů s hořící hlavou plnou nápadů a kontakty napříč planetou. Tohle totiž není žádná upachtěná reality show typu SuperStar, ale šance doopravdy se toho spoustu naučit.

Říká to i zpěvačka Petra Hermanová z valmezské elektrofolkové kapely Fiordmoss, která ze všeho nejdřív, podobně jako skoro čtyři tisícovky dalších, vyplnila složitou, šedesátistránkovou přihlášku a přiložila k ní ukázky své tvorby. Přestože kapela nefunguje dlouho (stihla natočit jen jedno EP a mimo vyhraněnou klubovou scénu ji zná málokdo), tým, který účastníky akademie vybírá, právě Petra zaujala hudbou i hlasem.

Nestíhám, skládám

Když jí přišel e-mail, že se dostala mezi třicítku vyvolených, nechtěla tomu věřit a místo sebe chtěla chvíli vyslat druhou půlku kapely, producenta Romana Přikryla. Prý by si to prý zasloužil víc. Což samozřejmě neklaplo. Petra je tu totiž hlavně kvůli svému hypnotickému hlasu a zpěvu.

Když se potkáváme, je její pobyt v Madridu přesně v půlce. "Nic nestíhám. Zase nebyl čas pořádně spát a dneska se konečně musím dostat do studia," říká místo pozdravu. Je sice pobledlá, ale ani náhodou nepůsobí jako nenápadná stydlivá holka, na kterou mě pořadatelé připravovali. U snídaně nadšeně vypráví, jak ji před dvěma dny dojala přednáška americké zpěvačky a držitelky několika cen Grammy Erykah Badu: "Když nám dali prostor na otázky, přihlásila jsem se a poprosila, jestli bychom tentokrát nemohli mlčet a nechat ten zážitek doznít."

Držitelka Grammy Erykah Badu při vystoupení na Red Bull Music Academy

Držitelka Grammy Erykah Badu při vystoupení na Red Bull Music Academy

Brzy je jasné, že slovo inspirativní přesně sedí na popis toho, jak na ni zdejší pobyt působí. Než jí začne první přednáška, koukne na hodinky, spokojeně prohodí, že máme ještě deset minut a už spěcháme do jednoho z prosklených studií, kde na počítači pouští písničku, na které tu začala dělat. "Nikdy jsem zatím sama nic neprodukovala a ještě to není hotové," řekne trochu omluvně, když se místnost rozduní těžkou basovou linkou ve znamení v současnosti tak módního klubového zvuku dubstepu.

Slavné uši ve studiu

I když je písnička nedodělaná, na to, jak rychle tady běží čas, to nezní vůbec špatně. Režim akademie je totiž dost neúprosný. Až poté, co každý den absolvují dvě přednášky s lidmi, kteří v muzice a především ve studiové práci něco dokázali, mají studenti čas zavřít se ve studiu. Odkud je to po pár hodinách láká do ulic velkoměsta, kde, jak říkají jede báječnej půlnoční život. A ten je v Madridu divoký. Večer co večer tu koncertuje, dýdžejuje nebo se jinak předvádí několik účastníků akademie po boku hvězd především elektronické muziky.

"Nabíjí mě to tady energií dělat dál a víc. Taky zpětná vazba na naši hudbu od lidí z různých zemí mě strašně potěšila," vypráví Petra Hermanová, ještě než ze studia odběhne do dalšího víru dění. Její odhodlání vytěžit z téhle šance, co to půjde, je až nakažlivé.

Young Guru při workshopu na  Red Bull Music Academy

Young Guru při workshopu na Red Bull Music Academy

Vítání nových účastníků Red Bull Music Academy

Vítání nových účastníků Red Bull Music Academy

Aby ne, když si tady s ní přímo v nahrávacím studiu bude o její hudbě povídat třeba zvukový mistr Young Guru, kterého si najímají taková esa jako Jay-Z, nebo technik a producent Gareth Jones, který míchal desky Depeche Mode či Einstürzende Neubauten ve slavných berlínských studiích Hansa. Mimochodem, jeho přednáška, které dostávám možnost přihlížet, je strhující. Nejvíc mi z ní utkví, že důležité není drahé, čistě uklizené studio provoněné květinami ani technika a všemožná nastavení, ale magie okamžiku a správného naladění.

Když mi pár dní po konci akademie blikne od Petry Hermanové zpráva na Facebooku s odkazem na skvělou skladbu Left Eye, kterou natočila se svými spolužáky, uvědomím si, že právě k tomu v Madridu nejspíš docházelo dennodenně.

Canblaster a Asma při vystoupení pro Red Bull Music Academy

Canblaster a Asma při vystoupení pro Red Bull Music Academy

"Je jasné, že odjezdem ze Španělska nic nekončí," napíše ještě Petra. A odpojuje se, protože s Fiordmoss musí chystat vystoupení v Polsku. Chtějí hrát věci z nové desky Ink bitten, kterou právě dokončují a kvůli akademii ji vůbec neměli čas zkoušet.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

VIDEO: Mr. Loco si z Balkánu dovezli klip ke skladbě Je to reggae

Kapela Mr. Loco

Kapela Mr. Loco přichází s třetím singlem a videoklipem z aktuálního alba Balkanizace. Tentokrát jde o letní skladbu...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz