Párky a langoše necháme jiným. Soundtrack láká na šapitó a vyšší úroveň

  10:59aktualizováno  10:59
Už ve čtvrtek začíná festival Soundtrack Poděbrady. Zazní na něm hudba z Pátého elementu, oscarového Kolji nebo hry Kingdom Come: Deliverance.

Nultý ročník festivalu Soundtrack Poděbrady se konal v roce 2016. | foto: Soundtrack Poděbrady

Loni při prvním ročníku lákal ředitel Soundtracku Michal Dvořák návštěvníky na koncert své domovské kapely Lucie, letos zvládl postavit atraktivní program i bez ní. Svou filmovou hudbu tu představí Ondřej Soukup, Čechomor zavzpomíná na kultovní snímek Rok ďábla a s kapelou se předvede i francouzský skladatel Eric Serra, autor muziky k filmům jako Pátý element, Brutální Nikita nebo k bondovce Zlaté oko.

Ochrana před sluncem

Novinkou letošního ročníku bude obří šapitó, ve kterém se odehraje hlavní program. „My tomu zásadně říkáme krytá koncertní hala, ale samozřejmě je to velký stan,“ směje se Dvořák. „Je to ten stejný, ve kterém má Cirque du Soleil stálou scénu v Los Angeles. Na výšku má šestnáct metrů, dřevěnou podlahu, dá se v něm větrat a vejde se tam 2 500 lidí.“

Fotogalerie

Jeho výhody jsou nasnadě. Koncertní provedení filmové hudby doprovázejí projekce, a ty nejsou v odpoledním slunci dobře vidět. Tento problém tedy odpadá. A potom nebude v případném parném dni svítit slunce ani na orchestr, kterému se tak jednak rozlaďovaly nástroje a jednak, jak říká Dvořák, polovině byla zima a polovina byla spálená. Posledním benefitem je částečné odstínění zvuků z okolí. „Pokud má v rámci orchestru znít flétna a venku řve pták, který má zrovna námluvy, tak to není ideální,“ dodává Dvořák.

„Chceme ukázat, že hudba se dá prezentovat na vyšší úrovni než na rockových festivalech. Nic proti nim. I já jsem se chtěl kdysi válet tři dny v blátě a polévat se pivem, ale už jsem z toho vyrostl. A svým vrstevníkům chci nabídnout něco víc. Jako je to ve Spojených státech – přijedete, máte kde zaparkovat, bude dostatek záchodů a kvalitní koutek s jídlem. Párky a langoše přenecháme jiným,“ říká.

Langerová bude zdarma

Na položky hlavního programu, které se odehrají v kryté hale, se prodávají vstupenky od 150 korun v případě zadního sektoru u páteční projekce pohádky Ať žijí duchové!, do 990 korun, pokud vyrazíte do předních řad na koncert Erika Serry. Vedle toho stejně jako loni platí, že na kolonádě se bude hrát zdarma.

„Díky tomu, že jsme po karlovarském festivalu ‚zdědili‘ jako sponzora ČEZ, máme pro lidi gratis line up, za který se jinde normálně platí. Takže venku vystoupí Aneta Langerová, David Koller, Ondřej Brzobohatý, vokální skupina Skety a další. K tomu máme tančírny, řadu menších, ale skvělých kapel. U nádraží bude opět udělaná stanice metra, kde se bude buskovat,“ vyjmenovává Dvořák náplň doprovodného programu.

Po skončení koncertů v hale se dají pryč židle a každý večer budou následovat afterparty. „V sobotu po Eriku Serrovi například přijedou Addictive TV, kluci z Londýna. Velmi doporučuju. Oni pracují s videem podobně jako dýdžejové s muzikou. Před mistrovstvím světa ve fotbale udělali mix jen z fotbalových ruchů a videí. Vznikla tím zajímavá sekvence,“ dodává Dvořák.

V sobotu před půlnocí ještě vystoupí jeho projekt Vivaldianno i s hvězdnou cellistkou Tinou Guo, jež nedávno ukončila světové turné s Hansem Zimmerem a která v Poděbradech povede i workshop.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

Oceán oslavuje zázrak zrození a turné chce udělat v planetáriích

Kapela Oceán

Kapela Oceán vydala novou studiovou desku, druhou se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Nese název Femme fatale a drží se...

Koncert, na kterém se vrátila legenda, je mnohem víc než „best of Elvis“

Elvis Presley

Více než patnáct hodin muziky přináší záznam z comebackového koncertu Elvise Presleyho z roku 1968. Výroční reedice...

Najdete na iDNES.cz