Párky a langoše necháme jiným. Soundtrack láká na šapitó a vyšší úroveň

  10:59aktualizováno  10:59
Už ve čtvrtek začíná festival Soundtrack Poděbrady. Zazní na něm hudba z Pátého elementu, oscarového Kolji nebo hry Kingdom Come: Deliverance.

Nultý ročník festivalu Soundtrack Poděbrady se konal v roce 2016. | foto: Soundtrack Poděbrady

Loni při prvním ročníku lákal ředitel Soundtracku Michal Dvořák návštěvníky na koncert své domovské kapely Lucie, letos zvládl postavit atraktivní program i bez ní. Svou filmovou hudbu tu představí Ondřej Soukup, Čechomor zavzpomíná na kultovní snímek Rok ďábla a s kapelou se předvede i francouzský skladatel Eric Serra, autor muziky k filmům jako Pátý element, Brutální Nikita nebo k bondovce Zlaté oko.

Ochrana před sluncem

Novinkou letošního ročníku bude obří šapitó, ve kterém se odehraje hlavní program. „My tomu zásadně říkáme krytá koncertní hala, ale samozřejmě je to velký stan,“ směje se Dvořák. „Je to ten stejný, ve kterém má Cirque du Soleil stálou scénu v Los Angeles. Na výšku má šestnáct metrů, dřevěnou podlahu, dá se v něm větrat a vejde se tam 2 500 lidí.“

Fotogalerie

Jeho výhody jsou nasnadě. Koncertní provedení filmové hudby doprovázejí projekce, a ty nejsou v odpoledním slunci dobře vidět. Tento problém tedy odpadá. A potom nebude v případném parném dni svítit slunce ani na orchestr, kterému se tak jednak rozlaďovaly nástroje a jednak, jak říká Dvořák, polovině byla zima a polovina byla spálená. Posledním benefitem je částečné odstínění zvuků z okolí. „Pokud má v rámci orchestru znít flétna a venku řve pták, který má zrovna námluvy, tak to není ideální,“ dodává Dvořák.

„Chceme ukázat, že hudba se dá prezentovat na vyšší úrovni než na rockových festivalech. Nic proti nim. I já jsem se chtěl kdysi válet tři dny v blátě a polévat se pivem, ale už jsem z toho vyrostl. A svým vrstevníkům chci nabídnout něco víc. Jako je to ve Spojených státech – přijedete, máte kde zaparkovat, bude dostatek záchodů a kvalitní koutek s jídlem. Párky a langoše přenecháme jiným,“ říká.

Langerová bude zdarma

Na položky hlavního programu, které se odehrají v kryté hale, se prodávají vstupenky od 150 korun v případě zadního sektoru u páteční projekce pohádky Ať žijí duchové!, do 990 korun, pokud vyrazíte do předních řad na koncert Erika Serry. Vedle toho stejně jako loni platí, že na kolonádě se bude hrát zdarma.

„Díky tomu, že jsme po karlovarském festivalu ‚zdědili‘ jako sponzora ČEZ, máme pro lidi gratis line up, za který se jinde normálně platí. Takže venku vystoupí Aneta Langerová, David Koller, Ondřej Brzobohatý, vokální skupina Skety a další. K tomu máme tančírny, řadu menších, ale skvělých kapel. U nádraží bude opět udělaná stanice metra, kde se bude buskovat,“ vyjmenovává Dvořák náplň doprovodného programu.

Po skončení koncertů v hale se dají pryč židle a každý večer budou následovat afterparty. „V sobotu po Eriku Serrovi například přijedou Addictive TV, kluci z Londýna. Velmi doporučuju. Oni pracují s videem podobně jako dýdžejové s muzikou. Před mistrovstvím světa ve fotbale udělali mix jen z fotbalových ruchů a videí. Vznikla tím zajímavá sekvence,“ dodává Dvořák.

V sobotu před půlnocí ještě vystoupí jeho projekt Vivaldianno i s hvězdnou cellistkou Tinou Guo, jež nedávno ukončila světové turné s Hansem Zimmerem a která v Poděbradech povede i workshop.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Rozsekáme to, slibuje Ben Cristovao k chystanému koncertu v O2 areně

Ben Cristovao s kapelou

Česko-angolský zpěvák Ben Cristovao se připravuje na dosavadní milník své pěvecké kariéry. V Praze 21. září odehraje...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Najdete na iDNES.cz