Nejslavnějšího litomyšlského rodáka, který spatřil světlo světa v zámeckém pivovaru, kde jako sládek pracoval jeho otec, připomene zábavná rekonstrukce vycházející z dobových pramenů. Historikové totiž popisují, že František Smetana byl zrovna na dvoře, když se dověděl radostnou zprávu od jedné děvečky. Ze samé radosti s ní začal tančit a pak nechal na dvůr vyvalit sud piva pro chasu.
V rámci městské slavnosti se role novopečeného šťastného otce zhostí starosta Daniel Brýdl, jenž narazí sud piva, navařený právě pro tuto příležitost. Následovat bude hold u Smetanova pomníku či vernisáž výstavy Bedřich Smetana a Litomyšl v Regionálním muzeu. Smetanu si Litomyšl připomíná celý letošní rok, někdy i v žertovném hravém duchu, jako je třeba projekt Bedříšek a stroj času, což je dobrodružná úniková hra pro děti i jejich rodiče.
Avšak nejvýznamnějším počinem bude letošní Národní festival Smetanova Litomyšl, který potrvá od 8. června do 7. července, a nabídne celkem 50 pořadů, z nichž 30 uvede Smetanovu hudbu. Festival tak bude nejrozsáhlejší od svého vzniku roku 1946. „Půjde o vyvrcholení jakési Smetanovy pětiletky, kterou jsme vyhlásili roku 2019,“ připomněl dramaturg Vojtěch Stříteský.
Středobodem přehlídky se stane provedení všech dokončených Smetanových oper v jediném ročníku: sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši pak koncertně nastuduje Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou a Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou v rolích Libuše a Přemysla.
Má vlast pro dechy
Zazní i další díla Bedřicha Smetany, ať už erbovní, anebo méně uváděná, jako je třeba Triumfální symfonie či skladby pro dva až čtyři klavíry. Má vlast zazní jak v symfonické podobě s Českou filharmonií a dirigentem Tomášem Netopilem, tak v úpravě pro dechové okteto, kterou představí soubor PhilHarmonia Octet.
Z dalších skladatelů bude na programu Leoš Janáček či V. J. Tomášek, festival připomene i 200. výročí narození Antona Brucknera uvedením jeho Te Deum či nedožité sté narozeniny Jiřího Šlitra programem Jonáš a tingl-tangl. Houslista Josef Špaček provede sonáty a partity J. S. Bacha, přijede i belgický vokální soubor Huelgas či britsko-italský tenorista Freddie De Tommaso.
Protože zámek je stále v rekonstrukci, festival namísto druhého zámeckého nádvoří stejně jako loni využije pro divadelní představení i mnohé koncerty místní Festivalovou halu. „Podařilo se nám v ní zlepšit vzduchotechniku i akustické podmínky,“ zdůrazňuje ředitel festivalu Michal Medek. Po skončení rekonstrukce by na zámku měla vzniknout nová koncertní síň podle návrhu Josefa Pleskota.
Předprodej vstupenek bude spuštěn ve středu 6. března v 10 hodin.