Slováček slaví sedmdesátiny velkým koncertem. Stačily mu tři zkoušky

  17:37aktualizováno  17:37
Do velkého sálu pražské Lucerny přijdou slavnému saxofonistovi, klarinetistovi a dirigentovi popřát Karel Gott, Hana Zagorová, Petra Janů, Monika Absolonová či Jitka Zelenková. Rád by se ještě vrhl do společného hudebního projektu se svým synem.

Felix Slováček - s Karlem Gottem v New Yorku | foto: Marek Navrátil

Hudebník a dirigent Felix Slováček, který slaví 70. narozeniny, má stále důvod k úsměvu. Celý život se podle svého přání věnuje muzice, na jeho středeční jubilejní koncert do pražské Lucerny přislíbili účast Karel Gott, Hana Zagorová, Petra Janů, Monika Absolonová, Jitka Zelenková, Eva Pilarová, Pavel Šporcl a další a je stále v dobré fyzické kondici. "Myslím, že člověk nemá brát nic úplně vážně a má se hlavně usmívat," řekl populární hudebník.

Fotogalerie

O koncert, na němž zazní největší hity sólových interpretů, ale i premiérová dueta v exkluzivních aranžích vytvořených pouze pro tento galavečer, byl mimořádný zájem. "Je to příjemný pocit vědět, kolik mám přátel a příznivců, teď vidím, že kdyby ty koncerty byly dva, tak jsou také plné," uvedl Slováček, který mezi hosty postrádá svého muzikantského kolegu Josefa Bažíka Pavelku, jenž zemřel před měsícem po návratu z turné ve Španělsku.

"Byl to vynikající muzikant, trombonista, zpěvák a super člověk, se kterým byla velká legrace. Hrál jsem s ním skoro padesát let," podotkl.

Přes náročnost koncertních oslav svého jubilea Slováček velkému koncertu v Lucerně věnoval pouhé tři zkoušky. "My jsme profesionálové, nepotřebujeme se s tím hrabat. Umíme noty a zahrajeme to," sdělil saxofonista a klarinetista, který má za sebou 50 let profesionální kariéry, během níž podle svých slov nikdy necítil chuť zanechat hudby.

"Když slyším ten úžasný zvuk big bandu, to se nedá nahradit. Navíc já nic jiného než muziku dělat neumím," sdělil hudebník, který má na svém kontě více než 500 nahraných titulů a téměř dva miliony prodaných desek z oblasti klasiky, jazzu i popu. Počet odehraných koncertů si nezaznamenává, ani se neprobírá svými starými alby. "Já koukám jenom dopředu," tvrdí.

Slováček, který poslední album Salto Solo vydal v roce 2011, plánuje další nahrávky. "Pokud to půjde a seženou se peníze, pustil bych se do nějakého svého, nebo napůl se synem, projektu. Ale je to otázka peněz, prostě když nějaké hudbou vydělám, zase je do muziky uložím," uvedl.

Zlínský rodák prošel za desítky let své hudební kariéry mnoha orchestry, proto se mu těžko určuje to nejdůležitější období. "Bylo toho víc. Příchod do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění, nástup do Orchestru Karla Vlacha, do Orchestru Ladislava Štaidla, prostě všechny moje nástupy...," sdělil šéfdirigent Tanečního orchestru Československého rozhlasu, který po roce 1989 přijal název Big Band Radio Praha a od roku 2000 Big Band Českého rozhlasu, nyní je to Big Band Felixe Slováčka.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Straussova Žena bez stínu představuje vídeňský klenot

K 150. výročí Vídeňské státní opery připravila její dramaturgie nové nastudování Ženy bez stínu. Jen těžko si lze...

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

Tady Judi Denchová sledovala, jak se Bond prostřílí živým orchestrem

Podzim přeje premiérám, a tak v Londýně nově uvedli bondovku Skyfall, tentokrát provázenou živým orchestrem. Tuzemské...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

Najdete na iDNES.cz