Slibný čerstvý nátěr Martiny Trchové

  12:37aktualizováno  12:37
Čerstvě natřeno se jmenuje první oficiální album pražské písničkářky Martiny Trchové. A pokud se Zuzana Navarová dívá z výšky na ten hudební svět, určitě má radost.

Martina Trchová - Martina Trchová | foto: Luděk PeřinaMF DNES

V podobě Trchově totiž o sobě dala vědět další z nadějných písničkářek, která dokáže spojit kvalitní texty s hudbou, v níž se snoubí folkové kořeny s šansonovou náladou i trochou toho bigbítu.

Trchová je zpěvačka a kytaristka, která si své písně na albu až na jednu výjimku i sama otextovala.

Ač je na pódiích k vidění spíše ve dvojici se zpěvačkou a flétnistkou Karolínou Skalníkovou, na albu se navíc obklopila řadou muzikantů včetně dřívějších spoluhráčů Navarové ze skupiny Koa, kontrabasisty Františka Raby a akordeonisty Mária Biháriho.

Producentské taktovky se chopil starý známý Zdeněk Vřešťál, na aranžmá se podílela řada hostujících muzikantů v čele s kytaristou Janem Matějem Rakem, a to včetně další jistoty, Víta Sázavského. A je to znát.

Celé album začíná lehce rockovou písní Tamtamy, která graduje slušným bigbítovým finále. Druhá a titulní píseň Čerstvě natřeno pro změnu nenápadně swinguje a posluchači na mysl vytanou třeba písničky Josefa Kainara.

Každá ze 14 písní vcelku nedlouhého alba o necelých 39 minutách je jiná, každé má trochu odlišnou náladu, od zasněné, melancholické až po razantní.

Občas atmosféru dokresluje či přímo vytváří akordeon Mária Biháriho, jindy saxofon Borise Kubíčka, jako třeba v písni Bostonský ledový čaj ve čtvrtek o páté ráno nebo ve Chvilkovém šansonu. A kde mají hudební nástroje spíše volno, pozornost budí sehrané dvojhlasy hlavní aktérky alba a Skalníkové.

Ač se může Trchová pyšnit vavříny z různých folkových festivalů, její texty i hudba hranice jednoho žánru všemožně překračují. Obrazy o vztazích mezi lidmi i světě kolem sebe zpívá s lehkostí a nenuceností, dokáže zpívat o lásce bez různých "srdíček" a "dušiček", nesentimentálně a přímo.

Třeba jako v závěrečné písní desky A ty se ptáš. Pomalá, melancholická balada završuje celé album, po jehož poslechu zůstane v člověku chuť pustit si jej ještě jednou.

Martina Trchová - Čerstvě natřeno
Indies Records, délka CD 38:51
Tři hity: Tamtamy, Odnikudnikam, Indiánská

Hodnocení iDNES:

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

Trojnásobný bezdomovec a hudební génius. Vychází životopis Gustava Mahlera

Gustav Mahler

Skladatele Gustava Mahlera v Česku tak trochu považujeme „za našeho“, narodil se totiž roku 1860 v Kalištích u Humpolce...

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

Najdete na iDNES.cz