GLOSA: Skrillex svojí hudební cirkulárkou Pragovku úplně rozsekal

  14:59aktualizováno  14:59
Čekalo se ledacos. Už to není, co to bývalo, je za zenitem, je moc kontroverzní... O mágovi dubstepu z Kalifornie se říká bůhvíco, asi hlavně tam, kde se tomu míň rozumí. Skrillex však ukázal jedno – muzika ho baví, umí do ní dát spoustu energie a své fanoušky nenudí.

Pražský pořadatel to navíc nevymyslel špatně. Nacpal Skrillexe a jeho posluchače do poněkud menšího prostředí, než na jaké bývají obě strany „kolbiště“ běžně zvyklé. Do staré tovární haly Pragovka ve Vysočanech. Není malá ani velká, je tak akorát, aby se to dalo vydržet. S původními cedulemi u stropu jako „Nosnost 5 000 kg - podcházet pod zavěšeným břemenem zakázáno“ má však genius loci, který musel okouzlit i osmadvacetiletého Američana. Ostatně Skrillexova smršť se ukázala ještě nebezpečnější a chytlavější než oněch pět tun.

Kdo přežil předskokany včetně známého Holanďana WIWEKa, nemusel už čekat vůbec. Skrillex nenechal ani akademickou čtvrthodinku a pár minut po jedenácté zapnul svůj „cirkulárkový“ masakr. Dlouhá hala byla někde v první třetině pomyslně rozdělená pulty zvukařů. Před nimi jeden nekonečný kotel, za nimi už mírně rozředěno, že se dalo i dýchat a pořádně tancovat. V čele pak producent se svým nádobíčkem, stage jednoduchá, za ní na zdi symboly tří čar „ill“ vzatých z prostředku dídžejova jména. Světla, nejčastěji do červena a projekce na zeď.

Začalo to trochu pozvolna, jak na divadle. Ale Skrillex lítající za mixážním pultem jak „duracell“ neustále přidával grády. Bylo to jako v závodním autě s atmosferickým motorem. Křivka výkonu krásně lineárně vzestupná, ale téměř bez konce.

Kotel se nestačil probrat ze zahájení a už nastoupil „šmoulí“ sound First of the Year od Equinox podle slavného japonského seriálu Hellsing. Za chvíli reggae rytmy od Damiana Marleyho Make It Bun Dem. Mezitím Skrillex přikrmoval zábavu a do smrště laserů nechal před sebou vybuchnout tři sopečné erupce. Tenhle 160 cm vysoký chlapík byl neúnavný, zdravil Prahu, povzbuzoval diváky a ani na vteřinu nevypadl ze hry.

Skrillex je zároveň pověstný dobrou dramaturgií a v Pragovce to jen potvrdil. Chvíli jel na plné pecky, pak ještě na vyšší až najednou na půl vteřiny ztichnul. Na zdi zazářil na pár vteřin nápis FUCK THE SHIT, pak producent vyhlásil atomový poplach a vzápětí unesl své fanoušky do světa počítačových her. „Lůza“ začala lézt po prastarých kovových konstrukcích haly aby lépe viděla, byla to scéna jak ze středověkého divadla.

A když už měl člověk pocit, že to nemůže jít dál, vnitřek těla rozervaný duněním dubstepového rytmu, Skrillex najednou téměř vypnul proud. Jako zjevení se rozezněli Eurythmics a Annie Lennoxová rozněžnila zejména dámské osazenstvo megahitem Sweet Dreams (Are Made Of This). Holka s dlouhou selfie tyčkou a koženým batůžkem s medvídkem si tančila úplně sama s blaženým výrazem ve tváři. Mimochodem, právě tohle kalifornský producent umí parádně. Totálně zapojit do své dubstepové hry ženskou část publika. Dívky se tu evidentně perfektně bavily.

A člověk měl pocit, že se šílenými skoky jak ve fantazii přenáší z místa na místo na vzdálenosti tisíce kilometrů. Chvilku jste byli v raperském Bronxu, pak na Jamajce, v Bollywoodu nebo na mexické svatbě...

Možná to nebylo geniální, jak psali někteří na sítích. Možná to bylo až nepříjemně hlasité. Ale určitě velmi dobré.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Víte, že jsem skvělý, líčí Liam Gallagher před pražským koncertem

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

V pátek bude hlavním tahákem festivalu Metronome zpěvák Liam Gallagher. S bratrem Noelem sice stále nemluví, ale v...

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz