Sexuální mašina James Brown opět přijíždí

  1:00aktualizováno  1:00
Zpěvák a muzikant James Brown, obrovská legenda i hypnotický showman, v jehož hudbě exploduje rytmus a sex, vystoupí 4. listopadu v pražské T-Mobile Areně.

James Brown | foto: archiv

Brown se vlastně vrátí do haly, ve které on i jeho skupina před dvěma lety odehráli domácí premiéru a již svou hudbou řádně rozpumpovali.

Vstupenky na listopadový koncert jsou k dispozici ode dneška v předprodejní síti Ticketpro. Prvních tisíc zájemců pořídí svůj lístek za 490 korun, pak se cena zvýší na 690 korun.

"V nabídce budou i vstupenky ke stání přímo pod pódiem za 1200 korun, zatímco lístky k sezení budou v ceně 740 korun," sdělili pořadatelé. Nejdražší vstupenky, takzvané VIP, jež budou spojené s občerstvením,  přijdou na 1500 korun.

O tom, kdo se fanouškům funku, soulu a rtuťovité černé hudby připomene, svědčí i Brownova bilance. Od roku 1956 měl tento zpěvák na americkém žebříčku téměř stovku hitů včetně legendární písně A Sex Machine, z toho více než čtyřicet skladeb se dostalo mezi horní čtyřicítku. V této kategorii Browna překonali snad jenom Elvis Presley, Beatles či Madonna.

James Brown, narozený v roce 1933 v americké Georgii, strávil s hudbou takřka celý život. Zpívá více než padesát let, ale pokaždé to nebyla idylka. Brownovu kariéru lemují drogové excesy i průšvihy se zákonem.

Koncem čtyřicátých let byl obviněn z ozbrojeného vloupání, ale na přímluvu svého kolegy Bobbyho Byrda dostal jen podmíněný trest, aby mohl zpívat v jejich gospelové skupině Famous Flames. Od té se Brown odpíchl k vlastní kariéře v populární hudbě.

V šedesátých letech chrlil hit za hitem a byl takřka nepřetržitě na turné. James Brown stál u toho, když se rodil moderní styl soul, ve kterém se potkávala vášeň s hebkostí. Je také kmotrem funku, výbušného stylu tepajícího pod vládou rytmů.

Brownova koncertní deska Live At The Apollo, nahraná v roce 1962 v New Yorku, vešla do dějin populární hudby. James Brown byl jeden z prvních černošských umělců moderní doby, jehož hudba si podmanila Ameriku a pronikla i daleko do světa.

A bouřlivák Brown se zachoval téměř jako státník. Veřejně vyzýval ke klidu a tlumil vášně svých spoluobčanů, kteří v roce 1968 po vraždě pastora Martina Luthera Kinga zapalovali americká města. 

V 70. letech Brown výrazně poznamenal kapely Sly And The Family Stone, Kool And The Gang  nebo Earth, Wind And Fire, které v duchu jeho hudebního přístupu vytvářely nový funkový taneční styl.

James Brown není jednoduchá osobnost. Například v osmdesátých letech si odseděl dva roky "natvrdo", když ho bývalá manželka obvinila z násilí a policie jej zatkla až po zuřivé automobilové honičce. Ovšem na rozdíl od žen Browna neopouštěla hudba, ve které se prosadil jako tvrdý dříč i šéf kapely, již doplňuje třaskavá dechová sekce. Druhý koncert v Česku to nejspíš znovu potvrdí.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz