Semaforské hity přezpívají Tata Bojs, Vypsaná fiXa a další Suchého „vnuci“

  10:43aktualizováno  10:43
Dvě desítky kapel a hudebníků přijaly pozvání na album For Semafor, aby po svém ztvárnily písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. K semaforskému odkazu se mimo jiné hlásí Tata bojs, Vypsaná fiXa, Ecstasy of St. Theresa či Midi Lidi.

Jiří Šlitr, Jiří Suchý | foto: M. Čálek/Semafor

Týden pro 007 - Tata Bojs, Mardoša"Na písničkách Suchého a Šlitra není co vylepšovat a je co zkazit. Což pro tvůrce předělávky není zrovna nejlepší startovací pozice," říká Mardoša z Tata bojs. "Jsou dokonalé: hudba, výraz, nadhled, Šlitrův suchý humor, Suchého vtipné texty... Takže se snažíme nic moc nevylepšovat a co nejméně kazit."

Producentem alba, které vychází jako pocta mladší muzikantské generace divadlu Semafor, které letos slaví padesáté výročí svého založení, je hudební publicista Pavel Klusák, titul vyjde v listopadu u nově založeného hudebního vydavatelství Klíče. To se prý hodlá věnovat "české autorské písni všeho druhu".

"Pozoruhodné množství rozdílných muzikantů, silné autorské osobnosti nevyjímaje, má v Česku společný hudební kořen: vazbu k písničkám semaforské dvojice Suchý & Šlitr, tomu zvláštnímu mostu mezi předválečnými muzikály a moderní pop-music," říká Pavel Klusák.

Ecstasy Of St. Theresa"Dnešní songwriteři, elektronikové a postrockeři dobře vědí, že vlastní autorský styl, všechnu svou ulítlost a tvrdohlavost, můžou promítnout i na song ´odjinud´. Snad proto přijali pozvání do hry i ti, kteří jaktěživi žádnou coververzi nenahráli, třeba Jan P. Muchow s Kateřinou Winterovou (tedy EOST) nebo Jan Burian. Album propojuje české hvězdy mainstreamové a nezávislé scény 21. století: hranice v hudbě jsou beztak iluzorní," dodává producent.

5 let Expresradia - Robert NebřenskýKromě zmíněných se nahrávání alba účastní například také malíř a hudebník Petr Nikl nebo Jaroslav Dušek s divadlem Vizita. Po delší odmlce se vrací protagonista skupiny Vltava Robert Nebřenský jako host dua Magnetic (Moimir Papalescu a Petr Venkrbec).

Vedle chladného elektra zní na albu i akustické blues, vedle hitů (Midi Lidi: Co jsem měl dnes k obědu) i pozapomenuté písně (Vypsaná fiXa s producentem Dušanem Neuwerthem: Míč z filmu Kdyby tisíc klarinetů).

"Kronikářem" projektu For Semafor se stal filmový dokumentarista Miroslav Janek (mj. Občan Havel). S malým štábem putuje po nahrávacích studiích, domácnostech, divadelních zkušebnách a chalupách, kde v intimitě, bez publika současné kapely samy za sebe hledají tvar pro písně S + Š. Hudební dokument, jehož vizualitu umocňují fotografie Bohdana Holomíčka, bude mít premiéru v roce 2010.

Autor:
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Straussova Žena bez stínu představuje vídeňský klenot

K 150. výročí Vídeňské státní opery připravila její dramaturgie nové nastudování Ženy bez stínu. Jen těžko si lze...

VIDEO: Xindl X rekapituluje a má nový výpravný videoklip

Písničkář a toho času rovněž jeden z protagonistů televizního pořadu StarDance Xindl X bilancuje výběrovým albem Anděl...

My si pořád ještě nebereme servítky, tvrdí jubilanti J.A.R.

Funková úderka J.A.R. letos 17. listopadu oslaví třicet let od svého vzniku. Při té příležitosti vydala kapela box s...

RECENZE: Poctu Haně Hegerové složil každý zpěvák podle svého naturelu

Koncert k 88. narozeninám naší nejvýznačnější šansonierky Hany Hegerové se nesl v duchu upřímně míněných slov obdivu a...

Najdete na iDNES.cz