Sbor zákonodárců včetně Bursíka a Ratha zazpívá Rybovu mši

  18:38aktualizováno  18:38
Na netradiční nabídku zazpívat si v katedrále sv. Víta Rybovu Českou mši vánoční kývly tři desítky českých zákonodárců. Poslanci a senátoři z vládních stran i opoziční ČSSD zapějí v sobotu v 19 hodin za doprovodu hudebníků ze Základní umělecké školy v Praze-Hostivaři a jejich rodiči jako sborem. Sóla zajistí profesionálové.

Jedním ze členů pěveckého sboru zákonodárců, kteří uvedou Rybovu mši v katedrále svatého Víta, je i senátor Vlastimil Sehnal (ODS). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sjezd Strany zelených"V adventním čase bude možné v chrámu svatého Víta slyšet a vidět něco, co není v této zemi obvyklé, totiž poslance a senátory, jak jejich hlasy ladí," řekl ředitel školy Jiří Stárek.

Svůj um předvedou vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík, místopředseda poslanců ČSSD a středočeský hejtman David Rath, předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa, šéf senátní mediální komise Jiří Oberfalzer nebo předsedkyně zdravotnického výboru horní komory Alena Palečková (oba ODS).

"Okopírováno" z Velké Británie

Inspirací pro společné představení podle Stárka bylo loňské předvedení Rybovy mše devadesátičlenným sborem britského parlamentu, který tvořili také bez rozdílu stranické příslušnosti poslanci a lordi spolu s parlamentními zřízenci a uklízečkami. Ostrovní pěvci dokonce kvůli správné výslovnosti obtížných slov angažovali učitelku českého jazyka.

Stárkova škola s "rybovkou" pravidelně vystupovala v minulých letech ve Valdštejnském paláci. "První rok bylo plno, druhý rok bylo hodně plno a loni jsme se tam už nevešli," uvedl k návštěvnosti další z organizátorů, senátor ODS Jan Nádvorník. Proto využili nabídky kardinála Miloslava Vlka, aby letos zazpívali ve svatovítské katedrále, a to i se zákonodárci.

"Jestli se to podaří, tak uděláte pro ozdravění politické scény více než mnohé politické strany," citoval Stárek Vlkova slova.

"Rybovku" až pod nos

Ředitel přiznal, že si pro podobnou akci s ohledem na dění na politické scéně možná nemohl vybrat horší termín. Učitelky školy proto kvůli časové zaneprázdněnosti zákonodárců připravily desky s jejich notovým partem jak v písemné, tak ve zvukové podobě na CD, a také CD s celou mší.

JAKUB JAN RYBA - ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ (Praha, Karlův most)

"Toto děvčata roznášely každé ráno po vrátnicích Sněmovny a Senátu a na jméno jednotlivých poslanců a senátorů to rozdávaly. Paní kolegyně z pěveckého sboru byla na telefonu pro individuální nácvik. Takhle se nám to podařilo vlastně připravit," uvedl Stárek.

Kdo zazpívá

Richard SvobodaZe Senátu podle Stárka účast potvrdili spolu s Nádvorníkem ještě senátoři ODS Vlastimil Sehnal, Vítězslav Jonáš, Richard Svoboda, Tomáš Grulich a Daniela Filipiová a místopředsedkyně lidoveckých senátorů Ludmila Müllerová.

František BublanZ poslanců vystoupí také Petr Bratský, Josef Ježek a David Kafka (všichni ODS), Petr Zgarba, František Bublan, Karel Kratochvíle, Gabriela Kalábková, Zdenka Dopitová a Lenka Mazuchová (všichni ČSSD).

43. MFFKV - opening party - Lucie TalmanováMístopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) se podle Stárka omluvil ze zdravotních důvodů, mezi účinkujícími by ale mohlo být ještě dalších šest zákonodárců včetně místopředsedkyně dolní komory Lucie Talmanové (ODS).

Podle Bratského mají být mezi zpěváky předsedové vládních poslaneckých klubů Přemysl Rabas (SZ) a Petr Tluchoř (ODS), k účasti přemlouvali i premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka. Sólisty budou sopranistka Milada Jirglová, mezzosopranistka Veronika Fučíková, tenor Bronislav Palowski a basista Ondřej Štefáček.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽISTA V ODD. TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz