Potomek punkových legend - manažera skupiny Sex Pistols Malcolma McLarena a tvůrkyně punkového odívání Vivienne Westwoodové - potvrdil, že cennou sbírku spálí v sobotu. To uběhne právě čtyřicet let od doby, kdy Sex Pistols vydali singl Anarchy in the U.K., což je také považováno za mezník rozmachu punku v Británii.
Joe Corre se chce spálením artefaktů připojit ke kritice některých skalních stoupenců žánru proti chystaným oficiálním akcím. Nenávratně zmizet by tak měl především velký počet dobových oděvů, včetně kožených kalhot, sepraných džínsů a triček s provokativními kresbami.
Corre řekl, že je na místě přiznat, že „punk je mrtvý“ a že je nejlepší se všeho zbavit. Zároveň odmítl sbírku rozprodat a získané peníze dát na charitu, protože by si to podle něj akorát nějaký bankéř koupil na zeď. Odmítl také brát ohledy na fanoušky punku, kteří jsou prý zmateni, a vlastně ho ani nezajímají, protože jde o konformisty, jen v jiné uniformě.
Corre už v březnu prohlásil, že „místo toho, aby punk byl hnutím pro změnu, stal se jakýmsi muzejním kouskem či uctívaným počinem“. „Že má královna Alžběta II. oficiálně žehnat Roku punku 2016, je to nejstrašidelnější, co jsem kdy slyšel. Lidé už nevěří, že někdo mluví jejich hlasem,“ řekl také Corre.
Skupina Sex Pistols vznikla v Londýně v roce 1975 a stala se impulzem, který spustil revoluci v rockové hudbě. Ačkoliv kapela existovala pouze necelé tři roky, stala se ikonou punkové vzpoury mladých. Skandální koncerty, výtržnosti, vulgární urážky v televizi, protesty šokované veřejnosti na jedné straně, ale statisíce prodaných singlů s písní God Save the Queen (Bůh ochraňuj královnu) na druhé. A fráze No Future (žádná budoucnost) z této skladby se stala mottem celého punkového hnutí.
V roce 2017 bude kolem punku opět důvod k oslavám. Od vydání světově známého a jediného alba rozporuplných britských punkerů Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols v říjnu 1977 uplyne totiž příští rok také čtyřicet let.