Sabaton deskou The Great War uctí i neznámé hrdiny první světové války

  15:58aktualizováno  15:58
Švédská heavymetalová kapela Sabaton, která patří ve svém žánru ke světové špičce, se věnuje tvorbou zejména vojenské historii. Nepřekvapí proto, že v červenci vydá album The Great War inspirované událostmi první světové války. Dostaly se na něj příběhy leteckých es nebo krvavé bitvy u Verdunu.

Kapela Sabaton vystoupila 4. května 2019 na Slavnostech svobody v Plzni. | foto: Petr EretMAFRA

„Nápad vznikl už před mnoha lety. Nakonec jsme začali nahrávat loni, kdy uplynulo sto let od konce konfliktu. Vidíme v tom určitý symbolismus. Mohli jsme to udělat v roce 2014, kdy bylo kulaté výročí začátku konfliktu, ale přijde nám lepší připomenout si jeho konec,“ říká zpěvák kapely Joakim Brodén.

Kapela Sabaton vystoupila 4. května 2019 na Slavnostech svobody v Plzni.

Kapela Sabaton vystoupila 4. května 2019 na Slavnostech svobody v Plzni.

Pro Sabaton jde o největší projekt v dvacetileté historii. „Neřekli jsme si, půjdeme udělat desku o první světové válce, tak si musíme sednout ke stolu a budeme si o ní číst. Některé z příběhů jsme znali už předtím, protože se dlouhodobě věnujeme historii. Vybírali jsme z desítek témat. Hlavně v nás musely vzbudit zájem a emoce. Někdy jsou pro nás zajímavější příběhy jednotlivých vojáků než velké dějinné zvraty,“ dodává Brodén.

Největší roli při výběru témat však nakonec hrála hudba. Pokud vhodná muzika nebyla, některé z námětů spadly pod stůl. „To je u nás normální. Na jeden příběh, který odvyprávíme, existuje deset, které nezpracujeme. Toto album obsahuje čtyřicet minut heavy metalu, jak do něho můžeme obsáhnout celou válku, která trvala čtyři roky?“ říká Brodén.

Které z osudů vynechat nešlo? Třeba příběh Manfreda von Richthofena, německého letce známého pod přezdívkou Rudý baron. „Šlo o velmi zajímavou osobnost, řekl bych o jednu z ikon války. Chtěli jsme však také představit vojáky, o nichž lidé tolik neví,“ dodává Brodén. Při zpracovávání témat se kapela snažila o práci bližší spíš historikům než hudebníkům. „Při hledání příběhů musíte odlišit, co je pravda, co legenda, co propaganda. Někdy to nebylo jednoduché,“ podotýká zpěvák. Nechybí popis bitvy u Verdunu, jedné z největších a také nejkrutějších. Pojednává o ní skladba Fields of Verdun, již kapela zveřejnila jako první z desky.

Zrod moderního válčení

The Great War je devátou studiovou deskou kapely. Podle Brodéna jde pořád o její klasickou tvorbu, i když se některé věci dělaly poněkud jinak. „Každé válečné střetnutí je spojené s emocemi, ale velká válka je ještě o něco depresivnější. Proto bylo třeba konflikt uchopit drsnějším a tvrdším způsobem. Samozřejmě, že je to pořád Sabaton, toto album je jen o něco temnější a atmosféričtější. V tomhle případě nešlo jen o slávu. Šlo vlastně o konec tradičního vedení konfliktů, o zrod moderního válčení. Odehrávalo se něco, co lidé předtím ještě nezažili. Nasazeny byly bojové plyny, vojenské letectvo. S tím vším se nejen vojáci museli vypořádat. Je děsivé, že od té doby neuplynulo zase tolik času,“ myslí si. A to vše reflektuje nová deska.

Fotogalerie

Brodén má po matce české občanství a k naší zemi jej pojí vřelý vztah. I proto zde natočil lyric video k písni Red Baron. Režíroval ho kameraman David Havlena. Věrnou kopii letounu Rudého barona nalezli tvůrci u členů leteckého klubu Jehnědí. „Red Baron je svižná skladba, ale kapelník Sabatonu Pär Sundström chtěl video zpracovat víc filmově. Letadlo se dokonce ani nevznese do vzduchu, i když možnost byla,“ líčí Havlena.

Po vydání desky se Sabaton vypraví na turné, jehož konkrétní zastávky ještě nejsou zveřejněné. „Zatím pro vás nemám žádné podrobnosti. Ale řekl bych, že nejsme úplně hloupí. A nepřijet do Česka by bylo hodně hloupé,“ říká Brodén s úsměvem.

Píseň o Česku? Bude!

Vztah k Česku a zájem o vojenskou historii se u Brodéna propojily už ve třech skladbách. Far from Fame a Aces in Exile pojednávají o druhoválečných letcích ve Velké Británii, píseň 1648 zase vypráví o obléhání Prahy švédskými vojsky za třicetileté války.

A možná že nepůjde o poslední dílka, která jsou Česku věnovaná. „Máme několik dobrých nápadů, které se vztahují k vaší historii, takže jsem si jistý, že ještě nějaká další písnička zazní. Jsme totiž stále poměrně mladí, a tak máme na její složení dost let,“ podotýká Brodén.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: ABBA a Ramones v podání zpěváka Beach Boys? Proč ne

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Při zběžném pohledu na track list nové desky 12 Sides of Summer, již vydal Mike Love z Beach Boys, to vypadalo jako...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz