S drogami je konec, Walker už jen hraje blues

  16:03aktualizováno  16:03
Hlavní hvězdou dvanáctého ročníku šumperského festivalu Blues Alive, který začne zítra v tamním Domě kultury a potrvá do soboty 17. listopadu, je americký kytarista a zpěvák Joe Louis Walker. Jeho set v sobotu festival zakončí.

Joe Louis Walker | foto: Blues Alive

Mnohonásobný vítěz cen Grammy a W.C. Handy Awards je nejen jednou z nejzářivějších hvězd, které kdy na Blues Alive hrály, ale především patří k nejužší hrstce těch skutečně nejuznávanějších umělců celé současné bluesové scény.

Nahrával s lidmi jako jsou B.B. King, James Cotton, Bonnie Raitt, Taj Mahal, Branford Marsalis, Shemekia Copeland či Ike Turner. Jeho diskografie čítá osmnáct sólových alb, účast na nespočtu kompilací a hostování na snad desítkách alb jiných umělců.

Mezi hippies až do smrti
Joe Louis Walker se narodil v roce 1949 v San Francisku. Poprvé vzal kytaru do ruky v osmi letech, v pouhých šestnácti už platil na místní scéně za veličinu. Během svých učednických let měl možnost si zahrát s osobnostmi, jako byl John Lee Hooker, Otis Rush, Willie Dixon, Muddy Waters, Jimi Hendrix, John Mayall, ale také třeba jazzový pianista Thelonious Monk.

Walker byl součástí scény hippies v sanfranciské čtvrti Haight Ashbury, kde se spřátelil se slavným kytaristou Mikem Bloomfieldem. Uvolněná atmosféra konce 60. let s sebou přinesla i stinné stránky a Walker propadl stejně jako řada jeho kolegů drogové závislosti.

Ke změně životního stylu jej přivedla smutná událost – tragické úmrtí Mikea Bloomfielda v roce 1981. Joe Louis Walker zcela zanevřel na bluesovou hudbu, vystudoval vysokou školu a zároveň obrátil svou mysl do "vyšších sfér", když účinkoval s gospelovým kvartetem Spiritual Corinthians.

Znovunalezené blues
Teprve po vystoupení na festivalu New Orleans Jazz & Heritage v roce 1985 se Walker rozhodl vrátit k bluesovým kořenům a sestavil kapelu Bosstalkers o rok později vydal debutové album Cold Is The Night, jež se stalo v kritických kruzích senzací.

Přelomovým kytaristovým albem bylo v roce 1993 Blues Survivor, jež znamenalo začátek eklektické éry Joea Louise Walkera, v níž vstřebal vlivy gospelu, jazzu, soulu, funku a rocku do zcela specifického, ryze osobního tvaru.

Dalším zásadním albem v diskografii Joea Louise Walkera je bezesporu Great Guitars z roku 1997, které se stalo jedním z nejlépe prodávaných bluesových alb desetiletí.

Walker si totiž do studia přizval dlouhou řadu hráčských celebrit několika generací. V plejádě hostů nechybí Bonnie Raitt, Buddy Guy, Taj Mahal, Clarence "Gatemouth" Brown, Otis Rush, Robert Lockwood Jr, Matt "Guitar" Murphy či Steve Cropper.

Řadu kvalitativně velmi vyrovnaných alb, která Walker vydával u zavedených vydavatelství typu Verve, Telarc či JSP, bohužel narušila neplánovaná pauza. Na přelomu tisíciletí upadl vlivem traumatického rozvodu Walkerův osobní život do hluboké krize, z níž byl jen krůček k obnovené závislosti na drogách a alkoholu po dvaceti letech přísné abstinence.

Walker se na dva roky přestěhoval do Francie a po návratu do USA v prosinci 2005 se začal ze svých závislostí dobrovolně léčit. Problémy zvládl, vrátil se na své "nekonečné turné" i do nahrávacích studií a s mottem "co tě nezabije, to tě posílí" se poprvé přijíždí představit českému publiku.

Další stálice
Joe Louis Walker ovšem není jedinou hvězdou světového jména, která letos na Blues Alive zahraje. V pátek večer zde vystoupí slavná dvojice Cephas & Wiggins, autentičtí pokračovatelé legendárních bluesmanů Sonnyho Terryho a Brownie McGheeho.

Zajímavou hudbu nabídne i americký písničkář "waitsovského" ražení Frank Morey, mezinárodní kapela NO Blues, křížící blues s arabskou lidovou hudbou, nebo australský bluesrocker Gwyn Ashton, který přijede se sólovým projektem.

Domácí barvy budou hájit kromě klasiků Michala Prokopa, Vladimíra Mišíka a Vlasty Třešňáka například svérázný písničkář Xavier Baumaxa nebo trojice romských kapel Terne čhave, Gulo čar a Gipsy.cz, kterým bude patřit sobotní odpoledne.

Další informace o programu, vstupném a možnostech ubytování najdete ZDE.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Kdo si zaslouží státní pohřeb? Hlavně František

Už se v tom zase mácháme, ještě hlouběji a ještě hloupěji. Zaživa je typicky české kádrování nevkusné, posmrtně už...

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musil. Bývalý tatér vystavuje v Praze

Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil, bývalý profesionální hokejista a tatér s přezdívkou Musa,...

Najdete na iDNES.cz