S AC/DC to bylo v aréně peklo, kapelu přivezl vlakem sám čert

  2:09aktualizováno  2:09
Peklo je oblíbený termín australské kapely AC/DC, která vystoupila v úterý po 21. hodině před vyprodanou O2 Arenou v Praze. Do pekla se v úvodním animovaném filmu řítil rock´n´rollový vlak, neboli Rock´ n´ Roll Train, řízený samotným čertem.

Skupina AC/DC vystoupila v Praze - Praha, O2 Arena (17. března 2009) | foto: MAFRA

Skupina AC/DC vystoupila v PrazeI když se jej pokusily zastavit dvě sexy pasažerky, vlak na konečné naboural. Projekce se jakoby střihem proměnila v bombastický start koncertu.

Výbuchy karambolu zažila už O2 Arena naživo. Z dýmu i plamenů se vynořila obří maketa lokomotivy s červenými rohy. A muzikanti AC/DC ihned nahodili svůj výtečně seřízený rockový stroj.

Peklu se pak věnovali ve skladbě Hells Bells z roku 1980, při které se spustil z obloukovité konstrukce nad pódiem zvon, stálá rekvizita jejich koncertů. A nesměl chybět hit Highway To Hell, titulní píseň ze stejnojmenného alba z roku 1979, při kterém si hala pořádně zařvala.

Pro mužný zpěv jsou písně AC/DC, postavené na jednoduchých sloganech, jež se obvykle kryjí s názvy skladeb, jako ušité. Třeba Back In Black, Big Jack z nové desky Black Ice, pochopitelně TNT, velká pecka z roku 1975.

Glosa

Angus Young dokázal vytěžit z kolovrátkových, avšak úderně působivých riffů maximum. Přesně ví, že síla rock´ n´ rollu spočívá ve valivé jednoduchosti.

Možná se lidé v hale mohli odvázat více, připravit kapele větší "peklo". Což není výtka, neboť oni spíš pozorně poslouchali výtečný dřevní rock a ze dna kotle byly vidět stovky, možná tisíce svítících čertovských růžků na hlavách fanoušků.

Show AC/DC stála jako obvykle na dvou mužích. Zpěvák Brian Johnson, jehož klátivá chůze i postava připomíná ranaře z doků, polohystericky chrlil do mikrofonu starý hit Dirty Deeds Done Dirt Cheap, který zpíval jeho předchůdce Bon Scott, než se upil k smrti. Ovšem Johnson byl trochu z formy, jeho zpěv neměl takový říz ani tlak, navíc se zdálo (aspoň dole na jásací ploše), že hlas má více utopený v nabuzeném zvuku kapely.

Skupina AC/DC vystoupila v PrazeSkupina AC/DC vystoupila v Praze

Spolu s kytaristou Angusem Youngem tvoří Johnson kontrastní i lehce groteskní dvojici, což je velká výhoda AC/DC. Publikum se těší na jejich gagy. V roce 1996, při prvním koncertu AC/DC v Česku, ještě vzal Johnson Younga na záda a běhal s ním po molu. Nyní táhl show více Angus Young, v porovnání s robustním Johnsonem drobný rachitický šílenec ve školní uniformě, jenž si při hře stále cosi vytřeštěně mumlá.

Vybíhal "kachním" krokem, svíjel se na zemi, jakoby ho kousla tarantule. A bavil publikum i "striptýzem". Při písni The Jack si dramaticky svlékl sako, košili a rázně odhalil křehký kuřecí hrudník. Na slipech měl pochopitelně logo AC/DC.

Za těmito vtípky se ovšem skrývala skvostná hra na kytaru. Angus Young dokázal vytěžit z kolovrátkových, avšak úderně působivých riffů maximum. Přesně ví, že síla rock´ n´ rollu spočívá ve valivé jednoduchosti.

Skupina AC/DC vystoupila v Praze

Jeho kytara vystřelovala energii v jadrných salvách a v krátkých sólech zdobila písně. Před závěrem koncertu, v písni Let There Be Rock, Angus Young sólově exceloval. To už měl na holém těle jenom šortky a na středovém projekčním plátně se skvěl v nadživotní velikosti.

Jako baviči i muzikanti AC/DC uspěli, ostatně nic jiného od nich publikum nečekalo. Potěšila nafukovací figurína lepé vnadné děvy v nadživotní velikosti, "posazená" obkročmo na lokomotivu i stylové výstřely z baterie děl, které zazněly po obou přídavcích.
Dobrá show, posazená přesně do parametrů zábavného stadiónového rocku. I když tak horké peklo, jako při prvním halovém seznámení v roce 1996, to ovšem nebylo.

AC/DC
Praha, O2 Arena, předkapela The Answer (Irsko)
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Kapela Opeth se opět až příliš zhlédla v minulosti

Někdejší drsní metalisté, dnes spíše zasnění hard rockeři Opeth vydali nové album In Cauda Venenum. Ambiciózní,...

Tady Judi Denchová sledovala, jak se Bond prostřílí živým orchestrem

Podzim přeje premiérám, a tak v Londýně nově uvedli bondovku Skyfall, tentokrát provázenou živým orchestrem. Tuzemské...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

Najdete na iDNES.cz