Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

  13:58aktualizováno  12. července 13:22
Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny. „Když se někdo narodí se jménem Gott, tedy bůh, tak má úspěch od začátku napsaný v osudu. Je to největší fenomén naší pop music,“ řekl Michal David v Rozstřelu. Jeho hosty byla ještě zpěvačka Jitka Zelenková a novinář Václav Hnátek.

„Byl to jediný zpěvák, který na Západě zpíval za Československo a dokonce ještě v USA,“ dodal David. Podle Zelenkové uspěl mimo jiné díky svému tenoru, který přišel jako zjevení v době, kdy hudební scénu ovládaly hlavně barytony. Michal David pak za velkou Gottovu přednost označil autorské písně, které pro něj tvořili přední skladatelé a textaři, na rozdíl od kolegů, kteří přebírali melodie ze zahraničí.

Fotogalerie

„Karel Gott je celou kariéru velký profesionál a právě to je jeden z důvodů, proč tak dlouho vydržel na vrcholu,“ vysvětlil Václav Hnátek a stejně jako David vyzdvihl jeho mnohaleté spolupracovníky. Hosté se shodli také na tom, že zásadní vlastností Gotta je vstřícnost vůči fanouškům.

Jitka Zelenková se s Gottem setkala poprvé v roce 1967, Michal David o 11 let později. Tykat si však začali až ve chvíli, kdy pro něj slavný hitmaker začal psát písně. Dnes už David dokáže Gotta také velmi dobře imitovat, sám mistr to však příliš nemá rád.

V průběhu Rozstřelu zazněla také Gottova poslední píseň, duet s jeho dcerou Charlotte Srdce nehasnou. „Lidé píší o tom, že je to protekce, ale ona má obrovský talent a zvládne se prosadit sama. Všem nepřejícím bych chtěl vzkázat, že ještě ukáže své kvality,“ pronesl David na účet kritiků skladby.

„Je zajímavé, jak jim tem duet oběma více sedne, až když se písnička rozjede. Nicméně si nemyslím, že tady byl nějaký záměr, aby Karel Gott své dceři odstartoval kariéru společným duetem,“ říká.

Karel Gott letos začal psát své memoáry. „Očekávám zábavné čtení. Nečekám ale, že bychom se dozvěděli o věcech, které budou zásadně nové a objevné. Karel Gott už někde zmínil, že hlavní motivací k sepsání vzpomínek pro něj je, že o něm vyšlo spoustu až bulvárních a hlavně neautorizovaných knih,“ připomněl Hnátek v Rozstřelu a dodal, že by uvítal odbornou historickou publikaci věnovanou Gottovi.

Óčko STAR k narozeninám Karla Gotta

sobota 17:00 a neděle 22:00 – Best of... Karel Gott 

sobota 11:00 a neděle 18:00 – Limuzína s hostem Karlem Gottem

neděle Den s... Karlem Gottem – každou hodinu jeden videoklip

Při otázce na peprné zážitky ze zákulisí Jitka Zelenková vysvětlila, že Karel Gott je zcela normálním člověkem jako každý jiný. „On má neuvěřitelně silnou auru. Když přijde na jeviště, je hvězda. To se nedá nijak popsat ani vyjádřit. On přijde a je tam najednou zář, ale v zákulisí je zcela normální,“ vzpomínala.

Během Rozstřelu zaznělo také několik odpovědí Karla Gotta na otázky moderátora Vladimíra Vokála, které server iDNES.cz dále přinese v plném znění v samostatném článku.

Karel Gott se narodil se 14. července 1939 v Plzni a už ve druhé polovině padesátých let začal vedle svého občanského povolání elektromontéra v ČKD poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák. V roce 1960 se vydal na hudební dráhu naplno.

Množství alb, která Gott vydal, se počítá na stovky, jejich prodeje jdou do desítek milionů, celkem nazpíval na tisíc písní. Svou dráhu významně spojil s bratry Štaidlovými nebo se skladatelem Karlem Svobodou. Kolem dvacítky písní mu napsal Michal David včetně skladby Země vstává, která posloužila jako comeback po nemoci. Od října 2015 totiž Gott bojoval s rakovinou, naštěstí snad úspěšně. Od té doby už absolvoval velký koncert v O2 areně a vydal desku Ta pravá.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC SPECIALISTA JUNIOR (30–35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz