Vždycky jsme tvrdili, že Traktor je hit století, říkají vítězní Visáči

  11:39aktualizováno  11:39
Kytarista Visacího zámku Michal Pixa vzpomíná, jak přišel na motiv písně Traktor, která dle čtenářů iDNES.cz obsahuje nejlepší český kytarový riff. „Jako městské dítě jsem viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno,“ popsal Pixa.

Visací zámek (Open Air Music Festival Trutnov) | foto: David Webr

Nejlepší český riff

Výsledky čtenářské ankety najdete zde

Hráč na elektrickou kytaru (ilustrační snímek)

Kdo je autorem nejslavnějšího kytarového riffu? Ve čtenářské anketě iDNES.cz překvapivě zvítězil punkový Visací zámek a jejich nejslavnější skladba Traktor. Na druhém místě bodoval Progres 2 a Planeta Hieronyma Bosche II, bronzovou pozici obsadily Tři sestry a jejich Život je takovej.

Rýt držkou v zemi

„Už dvacet let prohlašujeme, že Traktor je největší hit století,“ je spokojený s výsledkem autor vítězné skladby, kytarista Michal Pixa. Písnička, která vděčí za svoji slávu i svéráznému textu, podle něj vznikla, už když byl v šestnácti na bramborové brigádě. „Ryl jsem tam držkou v zemi při sběru a jako městské dítě viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno, aby vše stihl,“ vzpomíná Pixa.

„Michal tvrdí, že už to měl v hlavě delší dobu, ale já si to pamatuju jinak. Bydleli jsme spolu na koleji na strahovské Sedmičce a hrávali na kytary. Zdálo se mi, že hudba k Traktoru vznikla spontánně,  jediné, co měl v hlavě, byla slova. Odzpíval ‚jede traktor, je to Zetor, jede do hor, orat brambor‘ a připadalo nám, že na tom má cenu pracovat dál,“ doplňuje kontext zpěvák Visacího zámku Jan Haubert.

Fotogalerie

„Tak jako všechny naše písničky tehdy byl i Traktor hotový asi za deset minut. Před prvním koncertem jsme během dvou zkoušek udělali patnáct věcí. Kromě Traktoru i Cigára nebo Vlastu, všechny jsme je pak hráli na našem prvním koncertě 7. prosince 1982,“ souhlasí i Pixa s tím, že v tehdejším alkoholovém opojení „šlo všechno rychle a bez zbytečných kudrlin“.

Samotného ho zarazilo, že skladba tak rychle zlidověla. „Nikdy jsem nebyl žádný folkař, tak mě překvapilo, že na španělku zní Traktor jako taková folkařina,“ přiznává Pixa.

Slavná špatná verze

„Paradoxně zná většina lidí špatnou verzi. V té původní, kterou dodneška hrajeme na koncertech, se totiž jézéďák ožere, zabije svoji ženu a děti a děvku proklaje vidlema od hnoje,“ přidává  k úspěchu Traktoru zpěvák Visacího zámku další zajímavý postřeh. 

První album totiž kapela nahrávala ještě před sametovou revolucí a „ostrý“ text na něj projít nemohl. „Obětí se tedy muselo stát prasátko,“ říká Haubert o nejslavnější albové verzi písně, kterou Visací zámek vlastně nikdy nehrál.

Jako každá kapela, která napíše velký hit, i Visací zámek si prožil období, kdy se snažil bojovat s jeho popularitou. „V devadesátých letech jsme nechtěli skončit jako kapela pár slavných písniček, tak jsme je záměrně nehráli. Lidi nám však nadávali a vřeštěli zpod pódia, že Traktor chtějí,“ vzpomíná Pixa na pokus vyřadit píseň z programu. „Brzy se ukázalo, že koncerty bez Traktoru se dělat nedají,“ shrnuje proto historii skladby s nejslavnější kytarovou linkou zpěvák Jan Haubert.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz