Vždycky jsme tvrdili, že Traktor je hit století, říkají vítězní Visáči

  11:39aktualizováno  11:39
Kytarista Visacího zámku Michal Pixa vzpomíná, jak přišel na motiv písně Traktor, která dle čtenářů iDNES.cz obsahuje nejlepší český kytarový riff. „Jako městské dítě jsem viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno,“ popsal Pixa.

Visací zámek (Open Air Music Festival Trutnov) | foto: David Webr

Nejlepší český riff

Výsledky čtenářské ankety najdete zde

Hráč na elektrickou kytaru (ilustrační snímek)

Kdo je autorem nejslavnějšího kytarového riffu? Ve čtenářské anketě iDNES.cz překvapivě zvítězil punkový Visací zámek a jejich nejslavnější skladba Traktor. Na druhém místě bodoval Progres 2 a Planeta Hieronyma Bosche II, bronzovou pozici obsadily Tři sestry a jejich Život je takovej.

Rýt držkou v zemi

„Už dvacet let prohlašujeme, že Traktor je největší hit století,“ je spokojený s výsledkem autor vítězné skladby, kytarista Michal Pixa. Písnička, která vděčí za svoji slávu i svéráznému textu, podle něj vznikla, už když byl v šestnácti na bramborové brigádě. „Ryl jsem tam držkou v zemi při sběru a jako městské dítě viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno, aby vše stihl,“ vzpomíná Pixa.

„Michal tvrdí, že už to měl v hlavě delší dobu, ale já si to pamatuju jinak. Bydleli jsme spolu na koleji na strahovské Sedmičce a hrávali na kytary. Zdálo se mi, že hudba k Traktoru vznikla spontánně,  jediné, co měl v hlavě, byla slova. Odzpíval ‚jede traktor, je to Zetor, jede do hor, orat brambor‘ a připadalo nám, že na tom má cenu pracovat dál,“ doplňuje kontext zpěvák Visacího zámku Jan Haubert.

Fotogalerie

„Tak jako všechny naše písničky tehdy byl i Traktor hotový asi za deset minut. Před prvním koncertem jsme během dvou zkoušek udělali patnáct věcí. Kromě Traktoru i Cigára nebo Vlastu, všechny jsme je pak hráli na našem prvním koncertě 7. prosince 1982,“ souhlasí i Pixa s tím, že v tehdejším alkoholovém opojení „šlo všechno rychle a bez zbytečných kudrlin“.

Samotného ho zarazilo, že skladba tak rychle zlidověla. „Nikdy jsem nebyl žádný folkař, tak mě překvapilo, že na španělku zní Traktor jako taková folkařina,“ přiznává Pixa.

Slavná špatná verze

„Paradoxně zná většina lidí špatnou verzi. V té původní, kterou dodneška hrajeme na koncertech, se totiž jézéďák ožere, zabije svoji ženu a děti a děvku proklaje vidlema od hnoje,“ přidává  k úspěchu Traktoru zpěvák Visacího zámku další zajímavý postřeh. 

První album totiž kapela nahrávala ještě před sametovou revolucí a „ostrý“ text na něj projít nemohl. „Obětí se tedy muselo stát prasátko,“ říká Haubert o nejslavnější albové verzi písně, kterou Visací zámek vlastně nikdy nehrál.

Jako každá kapela, která napíše velký hit, i Visací zámek si prožil období, kdy se snažil bojovat s jeho popularitou. „V devadesátých letech jsme nechtěli skončit jako kapela pár slavných písniček, tak jsme je záměrně nehráli. Lidi nám však nadávali a vřeštěli zpod pódia, že Traktor chtějí,“ vzpomíná Pixa na pokus vyřadit píseň z programu. „Brzy se ukázalo, že koncerty bez Traktoru se dělat nedají,“ shrnuje proto historii skladby s nejslavnější kytarovou linkou zpěvák Jan Haubert.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz