Vždycky jsme tvrdili, že Traktor je hit století, říkají vítězní Visáči

  11:39aktualizováno  11:39
Kytarista Visacího zámku Michal Pixa vzpomíná, jak přišel na motiv písně Traktor, která dle čtenářů iDNES.cz obsahuje nejlepší český kytarový riff. „Jako městské dítě jsem viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno,“ popsal Pixa.

Visací zámek (Open Air Music Festival Trutnov) | foto: David Webr

Nejlepší český riff

Výsledky čtenářské ankety najdete zde

Hráč na elektrickou kytaru (ilustrační snímek)

Kdo je autorem nejslavnějšího kytarového riffu? Ve čtenářské anketě iDNES.cz překvapivě zvítězil punkový Visací zámek a jejich nejslavnější skladba Traktor. Na druhém místě bodoval Progres 2 a Planeta Hieronyma Bosche II, bronzovou pozici obsadily Tři sestry a jejich Život je takovej.

Rýt držkou v zemi

„Už dvacet let prohlašujeme, že Traktor je největší hit století,“ je spokojený s výsledkem autor vítězné skladby, kytarista Michal Pixa. Písnička, která vděčí za svoji slávu i svéráznému textu, podle něj vznikla, už když byl v šestnácti na bramborové brigádě. „Ryl jsem tam držkou v zemi při sběru a jako městské dítě viděl beznaděj jézéďáka, který musí vstávat v pět ráno, aby vše stihl,“ vzpomíná Pixa.

„Michal tvrdí, že už to měl v hlavě delší dobu, ale já si to pamatuju jinak. Bydleli jsme spolu na koleji na strahovské Sedmičce a hrávali na kytary. Zdálo se mi, že hudba k Traktoru vznikla spontánně,  jediné, co měl v hlavě, byla slova. Odzpíval ‚jede traktor, je to Zetor, jede do hor, orat brambor‘ a připadalo nám, že na tom má cenu pracovat dál,“ doplňuje kontext zpěvák Visacího zámku Jan Haubert.

Fotogalerie

„Tak jako všechny naše písničky tehdy byl i Traktor hotový asi za deset minut. Před prvním koncertem jsme během dvou zkoušek udělali patnáct věcí. Kromě Traktoru i Cigára nebo Vlastu, všechny jsme je pak hráli na našem prvním koncertě 7. prosince 1982,“ souhlasí i Pixa s tím, že v tehdejším alkoholovém opojení „šlo všechno rychle a bez zbytečných kudrlin“.

Samotného ho zarazilo, že skladba tak rychle zlidověla. „Nikdy jsem nebyl žádný folkař, tak mě překvapilo, že na španělku zní Traktor jako taková folkařina,“ přiznává Pixa.

Slavná špatná verze

„Paradoxně zná většina lidí špatnou verzi. V té původní, kterou dodneška hrajeme na koncertech, se totiž jézéďák ožere, zabije svoji ženu a děti a děvku proklaje vidlema od hnoje,“ přidává  k úspěchu Traktoru zpěvák Visacího zámku další zajímavý postřeh. 

První album totiž kapela nahrávala ještě před sametovou revolucí a „ostrý“ text na něj projít nemohl. „Obětí se tedy muselo stát prasátko,“ říká Haubert o nejslavnější albové verzi písně, kterou Visací zámek vlastně nikdy nehrál.

Jako každá kapela, která napíše velký hit, i Visací zámek si prožil období, kdy se snažil bojovat s jeho popularitou. „V devadesátých letech jsme nechtěli skončit jako kapela pár slavných písniček, tak jsme je záměrně nehráli. Lidi nám však nadávali a vřeštěli zpod pódia, že Traktor chtějí,“ vzpomíná Pixa na pokus vyřadit píseň z programu. „Brzy se ukázalo, že koncerty bez Traktoru se dělat nedají,“ shrnuje proto historii skladby s nejslavnější kytarovou linkou zpěvák Jan Haubert.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz