Rolling Stones se vrátili před dům, kde před 50 lety poprvé vystoupili

  14:21aktualizováno  14:21
Pachatel se vrací na místo činu? Ano, i tak by se dal nazvat návrat kapely Rolling Stones před hudební klub Marquee, kde před padesáti lety její členové odehráli svůj první koncert. V posledních týdnech spolu opět zkoušejí a navíc se shodli, že se v dohledné době opět sejdou na scéně.

Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts a Ron Wood si také připomněli zlaté výročí vernisáží retrospektivní výstavy fotografií v Londýně a vydáním knihy o historii skupiny.

Klub Marquee na tomto místě není už od roku 1964 (je tu banka), ale přesto se zde po několika letech sešli ke společnému snímku. Z nynější sestavy skupiny, která se pojmenovala po písni amerického bluesmana Muddyho Waterse, však na prvním koncertě hráli jen Jagger a Richards.

Mick Jagger při vystoupení Rolling Stones v roce 1972

Mick Jagger při vystoupení Rolling Stones v roce 1972

Mick Jagger u loga, které připomíná 50 let společného hraní kapely Rolling...

Mick Jagger u loga, které připomíná 50 let společného hraní kapely Rolling Stones

Na koncertě, kdy byli "předskokany" skupiny The Blues Incorporated, hrál i kytarista Brian Jones, který zemřel v roce 1969. Za piano se postavil Ian Stewart, který ze skupiny záhy odešel, ale stále ji do své smrti v roce 1985 doprovázel jako manažer i pianista. Baskytaristu Dicka Taylora a Micka Avoryho vystřídali pozdější kmenoví členové Bill Wyman a v roce 1963 Charlie Watts.

Keith Richards také v rozhovoru s americkým hudebním časopisem The Rolling Stone letos řekl, že Stones vždy považovali za 50. výročí rok 1963, protože Charlie (Watts) vstoupil do skupiny až v lednu 1963. "Považujeme rok 2012 za výročí početí, ale narození se bude slavit příští rok," řekl Richards.

Stouni zaplatili za jazyk jen 50 liber

Co řekl designér John Pasche MF DNES v roce 2007

Kdy a kde jste se poprvé setkal s Rolling Stones?
Tehdejší šéf týmu Rolling Stones Jo Bergman mě 29. dubna 1970 žádal, abych potvrdil, že pro kapelu navrhnu plakát evropského turné v roce 1970. Tehdy jsem byl v posledním ročníku londýnské univerzity Royal College of Art a byl jsem potěšen, když se Mick Jagger přišel podívat na moji závěrečnou prezentaci.

Vzpomenete si na první impulz při navrhování loga?
Krátce po mém absolutoriu mě Mick Jagger požádal, abych navrhl logo pro desku Rolling Stones. Mick mi ukázal obrázek bohyně Kali, která stála na začátku naší diskuse o budoucím logu.

Kolik peněz jste tehdy dostal za návrh, který se stal rockovou ikonou dvacátého století?
Dostal jsem padesát liber za týdenní práci na návrhu. V roce 1972 jsem dostal dalších dvě stě liber za úspěch loga na trhu. Poprvé se symbol oficiálně objevil na vnitřní přelepce desky Sticky Fingers. Vnější obal ale dělal Andy Warhol, tak si všichni mysleli, že i jazyk je jeho práce.

Sledoval jste další cestu rudých rtů a jazyka, která neskončila pouze na plakátech?
Logo začaly bez povolení používat nejrůznější dílny a fabriky na reklamní placky a trička, protože nebylo nikde oficiálně zaregistrované. Jedna německá firma na džíny jím zdobila své výrobky. Nedovoleným šířením se logo dostávalo čím dál tím více do povědomí nejen fanoušků kapely. Symbol měl značit postoj kapely, která se stavěla proti autoritám, samozřejmě i velká ústa Micka Jaggera a dále zřejmé sexuální konotace. Logo jsem záměrně navrhl tak jednoduše, aby bylo snadno reprodukovatelné a v obměnách bez problému prošlo časovou zkouškou. I díky této vzrůstající popularitě si Rolling Stones logo ponechali celá léta a já jsem na to samozřejmě pyšný. V současnosti kapela vlastní autorská práva a já původní kresbu rtů s vyplazeným jazykem.

jaz

Kytarista Ronnie Wood řekl agentuře Reuters, že by skupina měla zveřejnit plány na koncertování ještě tento týden. Keith Richards v rozhovoru s BBC oznámil, že skupina opět spolu zkouší, ale na ničem konkrétním se ještě nedohodla. "Připravují se nějaké věci. Rozhodně se to děje, ale ještě nemohu říci, kdy to bude," řekl. "Pohráváme si s nějakými nápady a měli jsme pár zkoušek. Sešli jsme se a bylo to dobrý," dodal.

"Doufám, že tento týden zveřejníme nějaké plány," řekl Wood. Společné hraní ve studiu v New Yorku v poslední době prý bylo jako vrátit se zas do školy. Nevyloučil ani, že by se mohl vrátit Bill Wyman, baskytarista skupiny v letech 1962 až 1993. "Viděl jsem ho minulý týden a byl ve špičkové formě," řekl. "Před pár týdny jsme zkoušeli i s ním. Jako kdyby nebyl vůbec pryč," dodal pětašedesátiletý Wood, který je členem Rolling Stones od roku 1975.

Nahradil Micka Taylora, který byl členem Stones od smrti Briana Jonese. V britských médiích se objevují spekulace o novém albu, které by produkoval kytarista Jack White, o vystoupení na festivalu v Glastonbury příští rok či o turné letos v říjnu.

Rolling Stones

Rolling Stones se do galerie v Somerset House v Londýně přišli podívat na vernisáž výstavy fotografií, která bude veřejnosti zdarma přístupná od pátku do 27. srpna. I zde Mick Jagger potvrdil plány na nové koncerty. "Určitě, později tento rok," řekl reportérovi agentury AFP.

S výročím také vychází knížka nazvaná The Rolling Stones: 50, která zahrnuje na 700 snímků a ilustrací. "Je to příběh našich 50 fantastických let," uvedli Rolling Stones ve společném prohlášení. "Začínali jsme jako bluesová kapela po klubech a později jsme zaplňovali největší stadiony na světě se show, o jaké se nám tehdy ani nesnilo." Zakládající členové se dodnes diví tomu, že vše vydrželo tak dlouho. "Nebyl v tom žádný strategický plán... Pořád jsem ohromený tím, že to všechno bylo improvizované," uvedl Richards na webu skupiny.

V rozhovoru s BBC Richards řekl, že nejvíce lituje smrti Briana Jonese, který se utopil v roce 1969. Ale celkově kariéra skupiny byla podle něj neuvěřitelným dobrodružstvím. "Skupiny a zpěváci tehdy dlouho nevydrželi," řekl Jagger v rozhovoru s BBC.

Rolling Stones

Rolling Stones neboli Charlie Watts, Keith Richards, Mick Jagger a Ron Wood

"Ani neměli vydržet. Měli být pomíjiví. Pokud si vzpomínám, tak největšími událostmi v pop music byli opravdu jen Elvis (Presley) a Beatles. Ale ani Elvis nevydržel deset let, tak jak by bylo možné, aby někdo opravdu vydržel?" Rolling Stones vydali naposledy studiové album v roce 2005, po něm se vydali na své zatím poslední světové turné Bigger Bang.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz