Rodina a přátelé se na soukromém pohřbu loučili s Michaelem Jacksonem

  7:23aktualizováno  8:48
Na hřbitově Forest Lawn v Glendale nedaleko Los Angeles se s "králem popu" Michaelem Jacksonem loučili jeho příbuzní a nejbližší přátelé. Jacksonova rodina na soukromý pohřeb přijela s více než hodinovým zpožděním. Michael Jackson zemřel 25. června v necelých 51 letech na selhání srdce po předávkování silným anestetikem.

Na příbuzné zpěváka před obřím mauzoleem, kde se obřad konal, čekalo asi 200 pozvaných smutečních hostů. Kromě jiných je mezi nimi herečka Elizabeth Taylorová, s níž si byl Jackson velmi blízký. Přišla také jeho bývalá manželka Lisa Marie Presleyová a hrdina filmů Sám doma Macaulay Culkin.

Pohřeb měl podle původních plánů začít při západu slunce, ale Jacksonovi rodiče a děti přijeli teprve po setmění. Koloně asi třiceti limuzín, které je vezly, mávaly stovky zpěvákových fanoušků. V Kalifornii panuje velmi horké, vlhké počasí, ještě večer tam bylo 32 stupňů Celsia.

Herečka Elizabeth Taylorová na pohřbu Michaela Jacksona (Los Angeles, 3. září 2009)Rodiče Michaela Jacksona při smutečním rozloučení (Los Angeles, 3. září 2009)

Na hodinový obřad neměli přístup novináři. Televize přenášely příjezd smutečních hostů na hřbitov, ale když před mauzoleum dorazil vůz se zpěvákovou rakví, byl přenos přerušen. Policie kolem hřbitova již dříve postavila zátarasy a uzavřela nad ním vzdušný prostor.

Mnoho informací o obřadu se na veřejnost nedostalo. Jacksonovi synové a bratři měli všichni červené kravaty a na rukách smuteční pásky. Paris se s otcem přišla rozloučit v černých šatech s bílým límečkem a manžetami.

Sourozenci Michaela Jacksona na smutečním rozloučení oblékli mimo jiné i pověstnou stříbrnou rukavici (Los Angeles, 3. září 2009)

Jacksonovo tělo bylo uloženo v bronzové, pozlacené rakvi vyložené modrým sametem, která podle serveru tmz.com stála přibližně 25 tisíc dolarů, tedy přes 447 tisíc korun. Zpěvákovy děti prý daly svému otci do rakve dopisy na rozloučenou. Jacksona uloží do  krypty v mauzoleu. Tato monumentální stavba je místem posledního odpočinku dalších velikánů zábavního průmyslu, jako jsou Humphrey Bogart či Walt Disney.

12 hrobek a devítistránková pozvánka

Náklady na Jacksonův pohřeb mají být uhrazeny ze zpěvákova jmění. Soudce nejvyššího soudu v Los Angeles Mitchell Beckloff náklady na smuteční obřad označil za mimořádné. Podle agentury AP byl pro Jacksona zakoupen prostor o velikosti 12 hrobek.

Producent Quincy Jones na pohřbu Michaela Jacksona (Los Angeles, 3. září 2009)Smuteční hosté dostali devítistránkovou pozvánku, na které jsou fotografie Michaela Jacksona z dětství i dospělosti. Na jeho první stránce je podle agentury DPA citát ze zpěvákovy knihy Dancing The Dream z roku 1992.

Jacksonovi fanoušci se s ním rozloučili během veřejného pietního obřadu začátkem července v aréně Staples Center v Los Angeles. Veřejné piety se se tehdy zúčastnily populární osobnosti nejen z hudebního průmyslu. Zatímco ve sportovní hale chyběl Jacksonův dvorní producent Quincy Jones, protože tou dobou na karlovarském filmovém festivalu podporoval nadační projekt topmodelky Heleny Houdové, na rodinném rozloučení už přítomný byl. - Čtěte Jacksonovi ve zlaté rakvi zpívaly hvězdy, dcera rozplakala svět

Přímo k místu zpěvákova posledního odpočinku se lidé ale nedostanou, veřejnosti přístupná je jen malá část mauzolea na hřbitově v Glendale.

Koroner minulý týden potvrdil, že zpěvák zemřel na předávkování anestetikem propofol. Ten mu údajně podal jeho osobní lékař Conrad Murray a policie smrt vyšetřuje jako zabití. Za tímto účelem byl také pozměněn zpěvákům úmrtní list, ve kterém se nově píše, že Jacksonovu smrt způsobila "injekce cizí osobou". - Čtěte Jackson zemřel na předávkování, v těle měl šest léků, potvrdil koroner

Vyšetřování tak pokrčuje i po deseti týdnech od zpěvákova úmrtí.

Události spojené s úmrtím krále popu

Televizní záběry Jacksonova mrtvého těla (25. června 2009)25. června 2009 - Michael Jackson (50) byl v kalifornské nemocnici prohlášen za mrtvého poté, co tam byl přivezen se zástavou srdce. Jeho tělo pak bylo přepraveno vrtulníkem 27 kilometrů do kanceláře koronera (soudního lékaře) okresu Los Angeles nedaleko centra města.

26. června - Ústav soudního lékařství v Los Angeles oficiálně potvrdil zpěvákovo úmrtí. Podle koronera neodhalila pitva žádné známky násilného činu ani povrchových zranění, které by mohly souviset s úmrtím. Úřad nařídil provedení toxikologických testů, které si vyžádají až šest týdnů.

Katherine Jacksonová27. června - Jacksonovo tělo bylo předáno rodině; na přání rodiny se konala druhá pitva.

29. června - Matka Michaela Jacksona - Katherine - získala dočasně do opatrovnictví tři zpěvákovy děti a současně zažádala soud o správu majetku svého syna.

1. července - Soudu v Los Angeles byla předložena Jacksonova závěť z roku 2002, ve které zpěvák odkazuje svůj veškerý majetek rodině a opatrovnicí svých dětí ustavuje matku Katherine.

2. července - Druhá manželka zesnulé popové legendy Debbie Roweová prohlásila, že chce do opatrovnictví svěřit dvě děti, které se narodily v jejím svazku s Jacksonem.

4. července - Na veřejnosti se poprvé objevily informace, že ve zpěvákově domě bylo nalezeno silné anestetikem propofol.

Bratři Michaela Jacksona nesou rakev ve Staples Centre7. července - Zpěvákova rodina a desítky blízkých přátel se s Jacksonem rozloučili během soukromého obřadu na losangeleském hřbitově Forest Lawn.

12. července - Jacksonova sestra, zpěvačka La Toya, uvedla v britském tisku, že její bratr byl "zavražděn prospěcháři".

22. července - Federální policie prohledala pracovnu Jacksonova osobního lékaře Conrada Murraye v Houstonu a následně 28. července místo prohledala i FBI lékařův dům v Las Vegas.

3. srpna - Po souhlasu Debbie Roweové získala Katherine Jacksonová s konečnou platností do své péče všechny tři potomky popové ikony.

Doktor Conrad Murray, ošetřující lékař Michaela Jacksona11. srpna - Soud určil právníka pro dohled nad finančními záležitostmi zpěvákových dětí.

24. srpna - Vyšetřovací spisy odhalily, že Murray během šesti týdnů předcházejících Jacksonovu úmrtí léčil jeho nespavost propofolem. Přípravek mu podal i ráno před smrtí.

28. srpna - Koroner oficiálně potvrdil, že příčinou Jacksonova úmrtí bylo předávkování anestetikem propofol. V těle popové legendy byly nalezeny i další potenciálně nebezpečné léky: lorazepam, midazolam, diazepam, lidocain a efedrin. Policie prý bude umělcovu smrt vyšetřovat jako zabití.

Fanoušci Michaela Jacksona oslavili zpěvákovy nedožité 51. narozeniny tancem v ulicích Prahy. 29. srpna - Fanoušci po celém světě oslavili nedožité 51. narozeniny krále popu.

3. září - Zpěvák byl pohřben na hollywoodském hřbitově Forest Lawn.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Nerez ani se Šoralovou neztrácí sílu. Zlom je ucelené album

Nerez a Lucia Šoralová

Skupina Nerez doplněná zpěvačkou Luciou Šoralovou se vrací po pětadvaceti letech a při síle. Deska Zlom je plná dobré...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

Najdete na iDNES.cz