Rock i folk naplní Horácký džbánek

  11:19aktualizováno  11:19
Keramický džbánek bude znovu symbolicky provázet letošní ročník hudebního festivalu Horácký džbánek. Zámecký areál hostí přehlídku ve svém 22. ročníku. Oproti předchozím ročníkům není nabídka účinkujících kapel v zaměření čistého folku, ale otevře se i jiným hudebním žánrů, převážně rocku.

"Ano, je to tak. Chceme trochu ozvláštnit festivalovou nabídku a přilákat trochu jiné posluchače. Nechceme, aby přehlídka byla svým zaměřením čistě folková," vysvětluje Zdeňka Burešová z pořádajícího domu kultury.

Programovou nabídku tentokrát ozvláštní i dvě zahraniční skupiny. Tou první je slovenská skupina Funny Fellows.

Posluchači se na ni mohou těšit hned v pátek. Kapela míchá různé hudební vlivy od folku přes swing či čardáš. "Říkáme tomu jednoduše old time music, snažíme se hrát prostě tak, jak hrávali hudebníci v kavárně v roce 1920," říkají členové skupiny.

Druhým zahraničním hostem je kapela The Riverside Blues Band, hrající čisté americké blues. Kapela se před lety potkala v Holandsku. Skupinu tvoří Čech Jan Císař hrající na kontrabas, kytarista Paul "Daddy" Batto ze Slovinska a americký bubeník SteveWilkinson.

Dvoudenní přehlídka se, jak už bývá zvykem, koná v příjemném a působivém prostředí zámku Radslava Kinského.

Místo skýtá výborné prostředí jak pro muzikanty, tak pro posluchače. Sám majitel zámku Radslav Kinský by měl přehlídku společně se starostou Žďáru nad Sázavou Jaromírem Brychtou slavnostně zahájit.

"Panu hraběti to poslední dva roky bohužel nevyšlo, takže nebyl na zahájení, ale letos by to mělo všechno klapnout. Máme informace, že už se na festival těší," dodává Burešová.

Festival každoročně přiláká do prostor zámku kolem dvou tisíc posluchačů, kterým přijíždí zahrát okolo dvou desítek muzikantů a kapel.

Hlas, Bokomara i Křesťan
Dramaturgie pátečního večera je postavena spíše na známějších jménech. Přijet by měl Ivan Hlas se skupinou Pink Glasses, skupina Bokomara i Robert Křesťan s Druhou trávou. Nebude chybět ani vítěz Zahrady, kterou je formace Lístek.

Do finále prvního festivalového dne požene posluchače tradiční host přehlídky, skupina Fleret, která si ke svému koncertu přizvala zpěvačku Jarmilu Šulákovou.
Sobota je zaměřena spíš na folkové návštěvníky.

"Skupiny Koňaboj, Chodská vlna, Tomáš Kočko, to jsou kapely, které ve Žďáru ještě nevystupovaly. Příznivci folkové hudby je však důvěrně znají," představuje pozvané kapely jedna z hlavních pořadatelek.

Velkým hostem přehlídky bude Karel Plíhal. "Jeho účast je takovým bonbónkem. Neobjíždí příliš často hudební festivaly, a proto jsme rádi, že se nám Karla Plíhala podařilo získat. Naposledy byl u nás možná před pěti léty," vzpomíná Zdeňka Burešová.

Naprostou novinkou v rámci festivalu Horácký džbánek by mělo být vydání aktuálního zpravodaje z pátečního zahajovacího dne. "Měly by to být jakési fotonoviny. Chceme přinést pohledy do zákulisí přehlídky i první ohlasy na Horácký džbánek. Zpravodaj by měl být distribuován během sobotního dne," avizuje. Zároveň pořadatelé vydají brožuru s informacemi o jednotlivých kapelách.

Samozřejmostí na Horáckém džbánku je i to, že každý z účinkujících získá tradiční keramický džbánek z dílny žďárské výtvarnice.

Vstupenky na přehlídku jsou stále k dispozici. V předprodeji i na místě stojí 180 korun na jeden den, dvoudenní vstupenka stojí 250 korun.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Najdete na iDNES.cz