V Českém Brodě jsou davy lidí. Rock for People slaví narozeniny postaru

  14:28aktualizováno  14:28
Na jednodenní akci na atletickém stadionu vystoupí Kryštof, Divokej Bill či Tata Bojs. Otevře se i Muzeum Rock for People. Pořadatelé oslavy berou jako „velký třídní sraz“.

Manu Chao byl jedna z posledních hvězd, která vystupovala na Rock for People před stěhováním. Letos se vrátil už do Hradce. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vystoupením skupiny Evelynne v sobotu po poledni začala v Českém Brodě na Kolínsku jednodenní hudební akce na oslavu dvacetin festivalu Rock for People, který se odsud v roce 2007 z kapacitních důvodů přestěhoval do Festivalparku na bývalé vojenské letiště v Hradci Králové. Na atletickém stadionu Na Kutilce jsou již davy lidí, z části pamětníků prvního ročníku festivalu, který zde pořádala agentura Ameba Production v srpnu 1995. Domovským městem festivalu zůstalo toto téměř sedmitisícové město do roku 2006.

Fotogalerie

"Byl bych strašně rád, kdyby akce Brod 20 byla něco jako sraz třídy po letech, proto jsme i jako spolupracovníky do zázemí oslovili lidi, kteří s námi tehdy spolupracovali," řekl spoluzakladatel festivalu Petr Fořt. Dodal, že se těší na setkání s lidmi, jako je například pár, který se na Rock for People seznámil, další rok tam jel na svatební cestu a nyní čekají budoucího hudebního nadšence. "Nebo vím o slečně, která byla na prvním ročníku festivalu v Brodě ve svých pěti letech, pak jezdila každý rok, následně i do Hradce a letos poprvé nejela, protože také čeká potomka," dodal.

Na stadionu Na Kutilce vystoupí řada kapel, které s Rock for People rostly či jsou s ním jinak provázány. Největší hvězdou bude skupina Kryštof, která si Český Brod vybrala jako jeden ze tří letních festivalů, na němž vystoupí mimo své kempy. Dále se představí kapely Divokej Bill, Horkýže slíže, Xindl X, Monkey Business, Hudba Praha, UDG, Blue Effect, Vypsaná fixa nebo Tata Bojs.

Vedle hudebních vystoupení se návštěvníci mohou těšit i na nehudební program. Navštívit bude možné Muzeum Rock for People plné vzpomínek a fotografií kapel, návštěvníků i samotných organizátorů.

Jubilejní 20. ročník Rock for People se letos uskutečnil tradičně na začátku července v Hradci Králové, kam se pořadatelé pokusili mimo jiné nalákat na koncert kapely Lucie a hrdinu akčních filmů 90. let Stevena Seagala, který se představil jako bluesový kytarista. Festival utrpěl předloni vinou nepřízně počasí ztrátu čtyři až pět milionů korun. Hospodaří s rozpočtem v řádu desítek milionů korun. Letos ho navštívilo 27 000 lidí, méně než v minulých letech.

V souvislosti s klesající návštěvností se v kuloárech hovoří o dalším stěhování Rock for People. Podle ředitele Rock for People Michala Thomese letošní ročník ještě čeká "zhodnocení a důkladná analýza všech faktorů".

"Máme nějaké plány a vize do budoucích let, ale ekonomická situace je důležitá. Nedá se to dělat s tím, že budeme prodělávat a brát si úvěry. Máme přece jenom rodiny a děti, poslední ročníky nás trochu finančně potopily," podotkl Fořt.

Hradecký primátor Zdeněk Fink podporuje zachování festivalu ve městě, ale vyšší než milionovou podporu z rozpočtu města podle něj není možné v současné době zajistit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Rozsekáme to, slibuje Ben Cristovao k chystanému koncertu v O2 areně

Ben Cristovao s kapelou

Česko-angolský zpěvák Ben Cristovao se připravuje na dosavadní milník své pěvecké kariéry. V Praze 21. září odehraje...

GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze

Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků

Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz