GLOSA: Druhý den Rock for People ve znamení retra rozzářili Madness

  11:38aktualizováno  11:38
Hlavními hvězdami druhého dne hudební přehlídky Rock for People na královéhradeckém letišti byly kapely, které období své největší slávy zažívaly v uplynulých dekádách. To ale neznamenalo, že by v areálu Festivalparku byla nouze o překvapení.
Rock for People 2014: Afghan Whigs

Afghan Whigs

Rozhodně se o ně nepostarali jedni z iniciátorů grunge, američtí Afghan Whigs, ani ska legendy Madness, kteří zahráli v hlavních časech. Vystoupení, headlinerů byla přesně taková, jak mohli fanoušci předvídat. V případě Afghan Whigs rozervaně rockové, v případě Madness nakažlivě taneční a melodické.

Britští průkopníci popového ska dokázali publikum oslovit sebevědoměji. Koncert zahájili trochu zvolna, ale program měli postavený v podstatě pouze na provařených melodiích a hitech. Britsky ironický humor frontmana Suggse, který například při tuzemské premiéře Madness z pódia pozdravil české publikum slovy: Ahoj Barcelono, jsme rádi, že tu opět hrajeme, ne vždy zarezonoval.

Rock for People 2014: Madness

Madness

Ale perfektně podané písně jako Our House nebo It Must Be Love prostor pro nedorozumění nezanechaly. Energickou show navíc vygradovaly akrobatické výkony skoro šedesátiletého saxofonisty Lee Thompsona, který hbitě šplhal po konstrukcích pódia do výšin takřka nebeských.

Co se týká zahraničních hvězd, nebyly tentokrát zdaleka tím, co táhlo nejvěší pozornost. Velký dav pod pódiem měli Chinaski, kteří zopakovali svoje narozeninové vystoupení a zpestřili jej performancí pořadatelů Rock for People. Ti během koncertu oslavili dvacet let konání festivalu.

Rock for People 2014: Chinaski

Chinaski (Michal Malátný)

Rock for People 2014: Zakladatelé festivalu Petr Fořt a Michal Thomes s...

Zakladatelé festivalu Petr Fořt a Michal Thomes s Michalem Malátným.

Bylo přitom sympatické, že i ve chvíli, kdy z velkých scén hrála hlavní jména, nezela prázdnotou, natož nezajímavou hudbou ani menší pódia. Během vystoupení Chinaski se tak v jednom z hangárů povedlo strhnout na sebe pozornost publika tuzemské kapele Dirty Blondes, která předvedla doslova nabušenou rockovou show.

Bylo vidět, že na sobě od dva roky staré desky Don't Be A Pussy hodně zapracovala, zejména ve výrazu. S ostrou a nekompromisní zpěvačkou Beego za mikrofonem má v současné formě naději proslavit se nejen u nás. Kapele k tomu nechybí nasazení a hráčské dovednosti, zbývá jen složit jeden skutečný hit.

Fotogalerie

Na Rock for People je příjemné a jedinečné, že dokáže svým návštěvníkům přichystat překvapení. Ať už je to oživlý jukebox, ve kterém působí i hudebníci známých jmen, nebo Táborák stage, kde se kolem ohně muzicíruje a zpívá se španělkou.

Hudební zjevení se týkala i oficiálních pódií. Mezi nejlepší vystoupení dne nečekaně patřila performance britského beatboxera, který si říká THePETEBOX. Ten ze střechy Red Bull Tour Busu ukázal možnosti sekvencování hlasu, ruchů i živých nástrojů do přesvědčivých skladeb.

Na svou pusu dokázal zahrát coververze Pixies, Nirvany a spousty dalších slavných kapel. A i když na cédéčku by to asi nebyl zrovna dvakrát záživný  poslech, naživo si publikum podmanil precizností, s níž takříkajíc "na hubu" dokázal aktualizovat známé zvuky i melodie.

I když druhý den Rock for People byl zdánlivě méně výrazný, pořadatelé během něj pokračovali s předsevzetím vozit k nám mladé kapely na vzestupu. Na hlavní pódia, kde hrála podobně jako na jiných tuzemských festivalech třeba Vypsaná fixa nebo Tata Bojs, návštěvníci lační objevů ani nemuseli chodit.

S kapelami, jako byla brutální japonská čtveřice Tricot nebo britskými rockery Holy Esque, jim totiž tenhle festival nabídl řadu nečekaných a silných zážitků. Schválně, zda z těchto kapel některá poroste, jako se to povedlo loňským účastníkům Bipolar Sunshine, kteří rok po Rock for People opanovali i jedno z hlavních pódií na kultovním festivalu v britském Glastonbury.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

VIDEO: Kapela Zvíře jménem Podzim má nový klip a loučí se

Zvíře jménem Podzim

Sdružení Zvíře jménem Podzim, které kolem sebe soustředil Jakub König, známý též jako písničkář Kittchen, vydá v sobotu...

RECENZE: Vladimír Mišík na novém albu překročil svůj stín

Vladimír Mišík

Jedním z nejvýraznějších momentů letošního roku, alespoň co se týče hudby týče, je nové album Vladimíra Mišíka. Klasik?...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz