Režisér Čičvák: Mozart je vtipný jako Woody Allen

  10:10aktualizováno  10:10
V režii slovenského režiséra Martina Čičváka bude dnes mít v pražském Stavovském divadle premiéru nová inscenace Mozartovy opery Cosi fan tutte.

Martin Čičvák | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Tak to dělají všechny – sám název opery napovídá, jak dopadne příběh o zkoušce věrnosti, kterou na popud zkušeného našeptávače připraví svým snoubenkám dva mladí muži. Martin Čičvák touto inscenací prožívá svůj pražský operní debut, zatím spolupracoval s činohrou Národního divadla.

Cosi fan tutte je komická opera – ale poskytuje důvod ke smíchu?
Humor libretisty Lorenza da Ponteho je nesmírně rafinovaný a inteligentní a Mozartův ještě víc. Způsob, jakým tvůrci nechají dva páry procházet příběhem a jakým kladou vedle sebe jednotlivé situace, je neobyčejně vtipný. Ale je to ironie a sarkasmus a ten může být někomu blízký, zatímco někdo jiný má rád spíše něco hrubozrnnějšího. Takový humor tu nenajdeme, naopak je to humor velmi kultivovaný a vyzrálý. Přirovnal bych ho k pozdnímu Woodymu Allenovi.

Dva mladíci si v přestrojení vzájemně svedou dívky, nakonec se všichni usmíří. Jaké hlubiny se podle vás skrývají za touto alegorickou "školou milenců"?
Příběh ve skutečnosti končí tragicky, happy end je pouze zdánlivý. Na počátku jsou tu dívky, které jsou přesvědčeny, že s mužem, jemuž obětují své panenství, zůstanou do konce života. To není banální. Jenže na konci se zpívá, že šťastným je ten člověk, který se neřídí srdcem, ale rozumem. Dívky se naučí prohnanosti, naučí se v životě takříkajíc plavat. Páry se rozpadnou a už není cesty zpět.

Pro měšťanskou společnost 19. století byla zápletka tak nepřijatelná, že dokonce docházelo ke změnám textu, a tím i celého smyslu díla. Nemá dnešní doba paradoxně blíž k mentalitě rokoka než předminulého století?
Dnes je nejen všechno možné, ale všechno existuje vedle sebe. Devatenácté století pochopitelně nemohlo akceptovat fakt, že se v opeře zničí prazáklad dobré rodiny, že se rozpadne její zdravé jádro.

Jste především činoherní režisér. Nakolik činohra ovlivňuje vaši práci v opeře?
V opeře sice musím občas nějaký svůj nápad vypustit, třeba proto, třeba proto, aby zpěváci v těžkém hudebním momentě viděli na dirigenta, ale jevištní situace se musí stavět stejně jako v činohře. Když se vystaví dobře, tak funguje, jenom trvá déle, protože čas v opeře plyne jiným tempem. Základem divadla je temporytmus, a když ten selže, tak selže i režisér. V opeře je naštěstí temporytmus daný. Takže mám o jeden stres méně.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz