Režisér Čičvák: Mozart je vtipný jako Woody Allen

  10:10aktualizováno  10:10
V režii slovenského režiséra Martina Čičváka bude dnes mít v pražském Stavovském divadle premiéru nová inscenace Mozartovy opery Cosi fan tutte.

Martin Čičvák | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Tak to dělají všechny – sám název opery napovídá, jak dopadne příběh o zkoušce věrnosti, kterou na popud zkušeného našeptávače připraví svým snoubenkám dva mladí muži. Martin Čičvák touto inscenací prožívá svůj pražský operní debut, zatím spolupracoval s činohrou Národního divadla.

Cosi fan tutte je komická opera – ale poskytuje důvod ke smíchu?
Humor libretisty Lorenza da Ponteho je nesmírně rafinovaný a inteligentní a Mozartův ještě víc. Způsob, jakým tvůrci nechají dva páry procházet příběhem a jakým kladou vedle sebe jednotlivé situace, je neobyčejně vtipný. Ale je to ironie a sarkasmus a ten může být někomu blízký, zatímco někdo jiný má rád spíše něco hrubozrnnějšího. Takový humor tu nenajdeme, naopak je to humor velmi kultivovaný a vyzrálý. Přirovnal bych ho k pozdnímu Woodymu Allenovi.

Dva mladíci si v přestrojení vzájemně svedou dívky, nakonec se všichni usmíří. Jaké hlubiny se podle vás skrývají za touto alegorickou "školou milenců"?
Příběh ve skutečnosti končí tragicky, happy end je pouze zdánlivý. Na počátku jsou tu dívky, které jsou přesvědčeny, že s mužem, jemuž obětují své panenství, zůstanou do konce života. To není banální. Jenže na konci se zpívá, že šťastným je ten člověk, který se neřídí srdcem, ale rozumem. Dívky se naučí prohnanosti, naučí se v životě takříkajíc plavat. Páry se rozpadnou a už není cesty zpět.

Pro měšťanskou společnost 19. století byla zápletka tak nepřijatelná, že dokonce docházelo ke změnám textu, a tím i celého smyslu díla. Nemá dnešní doba paradoxně blíž k mentalitě rokoka než předminulého století?
Dnes je nejen všechno možné, ale všechno existuje vedle sebe. Devatenácté století pochopitelně nemohlo akceptovat fakt, že se v opeře zničí prazáklad dobré rodiny, že se rozpadne její zdravé jádro.

Jste především činoherní režisér. Nakolik činohra ovlivňuje vaši práci v opeře?
V opeře sice musím občas nějaký svůj nápad vypustit, třeba proto, třeba proto, aby zpěváci v těžkém hudebním momentě viděli na dirigenta, ale jevištní situace se musí stavět stejně jako v činohře. Když se vystaví dobře, tak funguje, jenom trvá déle, protože čas v opeře plyne jiným tempem. Základem divadla je temporytmus, a když ten selže, tak selže i režisér. V opeře je naštěstí temporytmus daný. Takže mám o jeden stres méně.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Není to zrovna zábava, když ze Slashe vidíte sotva cylindr

Slash koncertoval 9. února 2019 v pražské O2 areně.

Po třech letech se do Prahy vrátil jeden z nejlepších rockových kytaristů. Slash se zpěvákem Mylesem Kennedym a kapelou...

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Najdete na iDNES.cz