Největší reggae festival skončil, organizátorům vadil hon na marihuanu

  10:18aktualizováno  10:18
Reggae ethnic session, největší reggae festival v České republice, definitivně končí. Podle pořadatelů akce, která se konala na loukách v okolí Žizníkova u České Lípy, jsou na vině velké finanční ztráty a také policie. Ta zde každoročně hledala marihuanu, což odrazovalo návštěvníky.

Reggae ethnic session festival u České Lípy skončil. Snímek je z roku 2008. | foto: MF DNES

Loni si pořadatelé Reggae ethnic session dali pauzu a rozhodovali se, co s festivalem udělají dál. Dál už ale nebude nic, tedy do budoucna rozhodně ne v Žizníkově. Po 11 ročnících je konec.

"Hlavním faktorem je ekonomická neúnosnost. Letos uděláme jen jeden menší festival na Orlické přehradě. Oblast Českolipska jsme už opustili," říká za pořadatele promotér festivalu Zdeněk Souček.

Červená čísla však nejsou jediným důvodem, proč už louky v Žizníkově nezarezonují houpavými rytmy. "Byly tu každoroční problémy s Celní správou, která čím dál více kontrolovala návštěvníky, zda nemají u sebe marihuanu. Policisté například nechali vystoupit lidi z námi zajištěného kyvadlového autobusu a ti pak museli jít několik kilometrů pěšky. To odradilo i mnoho potenciálních návštěvníků," dodává Souček.

Podle něj se tak návštěvníci stali snadnou kořistí celníků. Marihuana totiž k reggae tak nějak patří. Celní správa kontroly přiznává, ale prý šlo jen o standardní plnění povinností.

"Nebyli jsme přímo zaměření na prostor toho festivalu, ale kontrolovali jsme na silnicích osádky přijíždějících vozidel, aby nedocházelo k převozu omamných a psychotropních látek. Vždycky jsme tam za ty dva dny zkontrolovali 80 až 100 vozidel a v několika desítkách z nich jsme objevili většinou malé množství marihuany. Někdy ovšem i několik deka této látky," vysvětluje Jiří Nejedlý, mluvčí Celní správy pro Liberecký a Ústecký kraj.

Fanoušci jsou zklamaní

V některých případech pak celníci objevili u účastníků i tabletky LSD. Fanoušci jsou z konce festivalu, na kterém zahrála světově respektovaná jména jako Toots and The Maytals, Derrick Morgan, Buju Banton či General Levy, zklamaní.

"Zažil jsem tam nejlepší koncerty a ani na jednom z největších festivalů ve střední Evropě - slovenském Uprisingu - jsem si takhle kapely neužil. Po letech ale festival trochu prostoupila komerce a taky velice otravní security, kteří prohledávali lidi, zda nemají marihuanu. Ale u mě to vždycky přebily ty hudební zážitky," vzpomíná Lukáš Mitlener z Jablonce.

Radka Kubelková, také z Jablonce, na festival jezdila pravidelně od roku 2005. Stejně jako ostatní ji však štval "hon na marihuanu".

"Slyšela jsem třeba, že našli u vstupu u nějaké slečny směšně malé množství marihuany a donutili ji to před nimi vysypat a zadupat do hlíny. Navíc nás prohledávali i u vstupu, a to mi přišlo, jako kdybychom se chystali někoho postřílet nebo se tam ufetovat, nějak se nepochopilo, že tenhle fesťák byl především o pohodě," uzavírá.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

VIDEO: Animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku odhaluje ukázku

Trailer k filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku

Nejznámější český komiks Čtyřlístek, který letos slaví padesát let, znovu ožije na plátně. Nový animovaný film vstoupí...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

Najdete na iDNES.cz