RECENZE: Vánoční alba připomínají svetry s jelenem, vítězí Annie Lennox

  17:24aktualizováno  17:24
Dárky jsou sice rozdané, přesto si atmosféru můžete připomínat poslechem vánočních alb třech velkých zpěvaček. Bohužel co se týče kvality, uspěla pouze jedna z nich - Annie Lennox. Právě z její desky vám portál iDNES.cz přináší ukázky. Pokud jste si ji ještě nekoupili, zkuste to teď. V obchodech už snad nebudou takové fronty.
Do komerčně vděčné disciplíny vánočních alb se letos pustily i tři slavné zpěvačky, Američanka Mariah Carey a Skotka Susan Boyle, bez nápadu. Jejich alba jsou předvídatelná. A překvapí asi jako ponožky a svetr s jelenem pod stromečkem. Jinou ligu zastupuje Annie Lennox.

Mariah Carey v Disneylandu

Vybavte si jakýkoliv americký vánoční film, ve kterém skáče do komínů Santa Claus a plaší se sobi v jeho saních. A na závěr ten, kdo na začátku vypadal jako "lúzr" či padouch, dojatě vykládá pomatené metafyzické teorie o duchu či zázraku Vánoc, aby se pak se všemi objal nad pečeným krocanem a provětral rudou ponožku.

Mariah Carey - Merry Christmas II You (obal alba)Album Merry Christmas II You, na kterém se k sváteční tematice vrací po šestnácti letech zpěvačka Mariah Carey, do toho kýče zapadá perfektně, s přesvědčivostí reklamy na Coca-Colu.

Začíná to už přebalem. Na jeho titulní straně Carey ještě umírněně pózuje s počítačově vymodelovaným sněhulákem. Uvnitř už však potom, oděna pouze v županu, zdobí zlatojehličnatý stromek společně se svým psem. A sama deska samozřejmě nemůže začít jinou melodií než Santa Claus is Coming to Town...

Jejím hlavním stavebním prvkem jsou tklivé, baladicky podané vánoční písně. Jsou tu však i skladby produkované Jermainem Duprim, jako je singlová Oh Santa!, jež sází na modernější rhytm’n’bluesovou produkci a hybný rytmus.

Pro tuzemského posluchače je vzhledem ke kulturním odlišnostem celá deska dost nepřenosná. Jediné, co stojí za pozornost, je stále obdivuhodný hlas a rozsah, který Carey má. S její deskou to však budou spíš Vánoce v Disneylandu.

Susan Boyle se může rozdat

Původně nezaměstnaná Skotka, později nejslavnější účastnice soutěže X-Factor Susan Boyle, vydává desku přesně po roce. Jmenuje se The Gift, je vánoční a opět sestává z předělávek.

Susan Boyle - The Gift (obal alba)Otvírá ji Perfect Day od Lou Reeda, což je odvážné. I díky filmu Trainspotting je často chápána spíš jako oslava heroinu než milostná píseň. Což by zrovna od Boyle na Vánoce asi čekal málokdo. A navíc, originálu se neblíží.

O zbytku desky platí v podstatě to, co o loňském debutu. Hlas Susan Boyle neučaroval takovému množství lidí bezdůvodně. Ale je to jen další z mnoha nadaných interpretek, které zpívají už tisíckrát nazpívané, například Cohenovo Hallelujah. Na otázky, proč ano, ani proč ne, v případě Susan Boyle stále neexistuje uspokojivá odpověď.

Koleda, koleda, Annie Lennox

Pokud vám nestačí domácí zdroje a chcete letošní svátky doprovodit anglickými koledami, bude nejlepší sáhnout po vánoční hojnosti Annie Lennox.

Annie Lennox: A Christmas Cornucopia (obal alba)Její deska A Christmas Cornucopia je totiž vkusná a zvukově příjemně tradiční. V kombinaci se silným hlasem a často i typickými aranžemi pro písničky Annie Lennox působí ze všech tří nejpřirozeněji.

Zpěvačka tady dobře zúročila svoje letité působení ve sborech, nahrávka je košatá na vokály. Navíc dokázala, že i tolikrát oposlouchané vánoční písně, jako je Silent Night, lze dobrou aranží rozzářit do zajímavosti.

Vedle tradicionálů se na povedené nahrávce neztrácí ani jediný autorský příspěvek, dojemná Universal Child, která ji uzavírá.

Vánoční desky

Podle Honzy Vedrala, MF DNES

MARIAH CAREY: Merry Christmas II You
Hodnocení: 50 %

ANNIE LENNOX: A Christmas Cornucopia
Hodnocení: 80 %

SUSAN BOYLE: The Gift
Hodnocení: 50 %

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Eros Ramazzotti v Praze odehrál ukázkový popový koncert

Předsudky stranou, včetně těch, které kdo má proti italopopu. Časy hrůz jako Ricchi e Poveri sice stále neminuly, ale...

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

RECENZE: Kapela Elán má nejvyšší čas skončit

Je to sice trochu laciný titulek, ale co naplat. Elán, hlavně tedy jeho leader Jožo Ráž, si o podobně „bulvární“...

RECENZE: Poctu Haně Hegerové složil každý zpěvák podle svého naturelu

Koncert k 88. narozeninám naší nejvýznačnější šansonierky Hany Hegerové se nesl v duchu upřímně míněných slov obdivu a...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz