RECENZE: Watersova Zeď zněla dokonalým zvukem. Možná až příliš

  9:53aktualizováno  9:53
Třetí pražské představení slavné rockové opery The Wall stíhalo předem až příliš nepříjemností. Nejprve se kvůli policejní hodině a nízkým prodejům koncert stěhoval z areny do haly. Tam navíc kvůli zatoulaným kamionům s technikou začal s velkým zpožděním.

Roger Waters: The Wall, 7. 8. 2013, O2 arena, Praha | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Přesto, když dvacet minut před desátou zhasla světla a především když pódium vybouchlo rudými ohni a za tónů In the Flesh? nakráčela hvězda večera Roger Waters, byla nervozita patrná ještě před chvílí v tlačenicích před vstupy tatam.

Úvodní číslo také ukázalo, v čem se původně stadionově koncipované turné liší od koncertů, které u nás se slavnou deskou Pink Floyd Waters odehrál minule. Přestože jde v základu pořád o to samé, i v hale působila scéna ještě monumentálněji a z výbuchů pyrotechniky šlo teplo až do zadních řad.

Roger Waters: The Wall

koncert 7. 8. 2013, Praha O2 arena

Hodnocení­: 90 %

Přestože koncert se zdržel kvůli problémům s technikou, nebylo to absolutně patrné na perfektním zvuku, který show měla od prvního tónu. Prostorové efekty nutily publikum kroutit krky a dotvářely atmosféru koncertu, který díky technickým možnostem přerostl spíše v dotažené multimediální představení, na nějž diváci chodí s velmi jasnými představami, co čekat.

Při Another Brick In the Wall pt. 2 tak na pódiu nechyběla obří loutka zlodušského učitele ani místní dětský sbor zpívající slavné "we don't need no education" a zahánějící při tom nafouknutého panáka do kouta. Waters začátkem koncertu zopakoval i efekt s letadlem letícím přes celou arenu a v závěru nad hlavy publika vypustil i nafukovací prase. 

Roger Waters: The Wall, 7.8. 2013, O2 arena, Praha

Co je důležité: efektní momenty při tom všem vzruchu většinou nepřebíjely muziku. Vyznít tak mohla i vizuálně prostě pojatá "novinka" The Ballad of Jean Charles de Menezes, kterou Waters do Zdi připsal, aby posílil protiválečné vyznění celého díla. Po skladbě o Brazilci, kterého britská policie zastřelila v metru kvůli falešnému podezření z terorismu, následoval krátký, roztomilý a publikem vděčně pojatý pokus o proslov v češtině.

Waters se u toho sám nad záludnostmi jazyka rozesmál. Jeho věnování "obětem terorismu po celém světě" tak vyznělo až v dojemných tónech následující skladby Mother a především v emotivní Goodbye Blue Sky, z jejíž křehkosti šel po zádech mráz, zatímco z projekce vypouštěly letouny rudé bomby.

Fotogalerie

Perfekcionisticky dotažené představení pro všechny smysly i mysl mělo v tu chvíli nakročeno k dalšímu absolutnímu hodnocení. Pro diváka, který už Zeď na stejném místě viděl, nicméně některé momenty mohly působit přece jen mírně ohraně. Agitka s trpícími dětmi či promítání setkání vojáků a jejich ratolestí bylo jistě efektní, ale zároveň na hraně citového vydírání.

Zvláště v druhé polovině bylo zřejmé, že Waters některé věci hraje snad až příliš na efekt. Momentů, kdy na pódiu stál a předváděl grimasy a posunky (navíc špatně sehrané s projekcí) bylo skoro víc než těch, kdy skutečně zpíval, o hraní na jeho původní nástroj, baskytaru, nemluvě. Při povedené Comfortably Numb, která  patřila k vrcholům večera, kupříkladu nedělal téměř nic.

Místy až příliš dokonalý zvuk a jeho synchronizace s projekcemi také vyvolávaly dost možná úplně neférové otázky, co všechno vlastně při téhle show hraje naživo a co z předtáčky z harddisku. V celku jsou ale hnidopišské otázky nepodstatné. Přes pár momentů, kdy se zdálo, že Watersovo (do značné míry jistě oprávněné) megalomanství show přehlcuje, v Praze znovu důstojně a v plné parádě ožil podstatný kus rockové historie. 

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Backstreet Boys oprášili především slávu z devadesátých let

Backstreet Boys v pražské O2 areně 22. června 2019

Zaplněná O2 arena přivítala v Praze Backstreet Boys. Potleskem vestoje i podprsenkami. Americká popová skupina se do...

VIDEO: Čechomor představuje Kámen a kříž, klip s písničkářem Voxelem

Čechomor a Voxel

Skupina Čechomor se spojila s písničkářem Voxelem a jeho kapelou. První společná píseň se jmenuje Kámen a kříž a klip k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz