RECENZE: Majáles dorostl v obří hudební festival. Rozohnil ho Kryštof

  11:29aktualizováno  11:29
Přestože pořadatelé ještě nezveřejnili přesná čísla návštěvníků, i od oka bylo jasné, že ohromný areál v pražské Stromovce v předvečer prvního máje sotva pojme všechny, kteří sem zamířili. I když se volil král či miss Majálesu a jednotlivé školy tu měly své stánky, tím hlavním lákadlem pro desítky tisíc lidí byl hudební program.

Pražský Majáles, 30.4. 2013, Stromovka, Kryštof | foto: Majáles

Na sedmi pódiích se v rámci něj předvedly festivalové stálice i nejúspěšnější interpreti současné tuzemské hudební scény. Největší pozornost byla, podobně jako minulý víkend v Hradci Králové a Plzni, zaměřena zejména na koncert skupiny Kryštof, která právě na Majáles slíbila přenést atmosféru svých letošních halových koncertů. 

Pražský Majáles

Kdy: 30.4. 2013

Kde: Stromovka, Praha

Hráli: Kryštof, Tomáš Klus, Chinaski, Skyline, PSH, Sto Zvířat, Wohnout, Polemic aj.

Hodnocení­: 80 %

Bez konfet a s chladem stoupajícím od země a mezi nesmělými kapkami deště to kapela měla o něco těžší, než se předem zdálo. Ale hrou na efekt a svými silnými refrény nakonec přesvědčila i ty, kteří se rozhodli nemačkat přímo kolem pódia. Z vystoupení bylo patrné, že Kryštof už přemýšlí v jiných intencích než zbytek vystupujících: s cílem stát se "největšími" v zemi. Pódiové efekty, výbuchy ohňostrojů, skvělé projekce, světla a rampa, na kterou měli údajně ostatní účinkující zakázáno vběhnout, skutečně pomohly dotvořit dojem neobyčejnosti. Což by nešlo, kdyby v základu nebyly silné poprockové písničky s refrény, které nelze neznat.

Fotogalerie

Některé triky se z haly na louku přesto naplno přenést nepodařilo. Třeba když se do ztišení a hromadného zpěvu v písni Ženy namísto přebíhání mrazu po zádech pouštěly přeznívající basy z ostatních scén. Ale byly to vesměs detaily, které, podobně jako občasná nejistá intonace Richarda Krajča, nemohly zastínit celek. Kryštof se rozhodli i mimo haly "dělat Ameriku" a na jejich pódiu tak muži žádají své dívky o ruku a při závěrečných titulcích v písni Cesta hoří celé pódium ohňostroji. Za to, jak umí věci dotáhnout, rozhodně zasluhují respekt. 

Pro koho byl cirkus na pódiu Kryštof přeci jen moc, mohl se na Majálesu celkem solidně připravit na nadcházející festivalovou sezonu. Zajímavý byl zejména kontrast s předcházejícím Tomášem Klusem. Civilnost, na kterou během svých koncertů sází, už s několika desítkami tisíc lidí pod pódiem poznává své hranice možného. Přestože Klusova hippie zvolání "milujte lásku" mají u publika pořád stejný ohlas, s dvěma kytarami, ke kterým se občas přidá cajon a baskytara, se těžko naplno dělá folkový "rokenrol" pro masy. Pokud bude lidí na jeho koncertech pořád přibývat, bude potřebovat dřív nebo později aranže uzpůsobit velikosti pódií, na kterých hraje. Což neznamená, že by tu i tak svoje publikum nenadchnul.

Pražský Majáles, 30.4. 2013, Stromovka, Tomáš Klus s publikem.

Pražský Majáles, 30.4. 2013, Stromovka, Tomáš Klus s publikem.

Platilo to ostatně o většině kapel, které v nadmíru přívětivé majálesové atmosféře a občasnému dešti navzdory vystupovaly. U Vypsané fixy si lidé v publiku, jak je zvykem, opět lezli po zádech. Hiphopoví Peneři Strýčka Homeboye svým Všichni už jsou v Německu rozeskákali dav i z maličké střechy redbulláckého autobusu a přenechali ho napospas tanečně naladěným Skyline. Zatímco na druhé straně areálu ho přízvukem na druhou dobu klidnili Polemic či Sto zvířat… 

Zkrátka, kdo není proti současné tuzemské hudební scéně apriori nafrněný, nemohl se na letošním největším Majálesu nebavit.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Pořád jsme Skoti, byť na dudy nehrajeme, prohlašuje kapela Mogwai

Kapela Mogwai

Na festival Colours of Ostrava míří skotská postrocková kapela Mogwai, představí se na druhé hlavní scéně 19. července...

Najdete na iDNES.cz