RECENZE: Některé písně Jana Buriana znějí lépe bez jeho piana

  9:08aktualizováno  9:08
Jan Burian odedávna dělí pozornost mezi dva rozdílné způsoby prezentace. Studiová alba nahrává v týmu převážně se synem Jiřím a jeho vrstevníky. Koncertuje naopak většinou sám s klavírem, jak si jej pamatují fanoušci z 80. let.

Jan Burian. | foto: Archiv MF DNES, Daniel Beran,  MAFRA

Burian obal

Ne všichni Burianovi příznivci jsou ochotni přistoupit na jeho studiové experimentování. Připomeňme, že první odpůrce měl už Burianův debut Hodina duchů, natočený s Danielem Fikejzem v roce 1989, který byl v porovnání s některými dnešními aranžmá Burianových novinek vlastně relativně konzervativní.

Právě fanouškům "starého Buriana" přichází písničkář čas od času vhod akustickým klavírním albem, které většinou jaksi uzavírá některou z jeho tvůrčích etap.

To je případ i nového dvojalba s prostým názvem Zpěvy u klavíru. Je rozděleno na dvě části. První nese povědomý název Jak zestárnout: ano, stejně se jmenuje Burianova poslední tematická studiová deska z roku 2012 a patří právě k oněm velmi silně poznamenaným producentskými zásahy mladší generace.

Jan Burian

Druhé album ...a jiné příběhy je probírkou písněmi Jana Buriana mimo zmíněný cyklus o stáří, které má v koncertním repertoáru, a nichž většinu známe právě v proaranžovanějších verzích ze studiových alb. Jsou mezi nimi i některé z písní, patřících k Burianovu potenciálnímu "the best of", třeba Kanárek, Nanečisto nebo Některé staré ženy.

Pro posluchače, který rád navštěvuje Burianovy koncerty, je jistě dvojalbum příjemnou vzpomínkou. Znamená to ale, že je smířen s tím, že řadě písní toho vlastně v této podobě hodně chybí.

Markantní je to právě u prvního disku, kde se snaží Jan Burian výrazem jaksi "přetřít" dojem, získaný poslechem studiové nahrávky, ale není, upřímně řečeno, zase tak silný instrumentalista ani zpěvák, aby jednu hodnotu nahradil jinou.

Mnohem lépe dopadl druhý disk, jehož část obsahu má písničkář už dlouhá léta v repertoáru a dobře ví, "jak na ně". Síla písní Jana Buriana, zejména jejich textů, se samozřejmě tímto podáním nesnižuje. Jen protentokrát platí, že "více je někdy... prostě více".


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Od Sheerana po Foo Fighters. Začíná Sziget, festival hvězd a zážitků

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Se speciální „moving-in“ vstupenkou se mohli nedočkaví fanoušci v areálu na ostrově zabydlet už v úterý, program jako...

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

Najdete na iDNES.cz