RECENZE: Ten hlavní přítel Karlu Gottovi na nové desce chyběl

  10:29aktualizováno  10:29
Karel Gott přichází s novým albem. Ke spolupráci na něm tentokrát přizval kromě svých vrstevníků i tvůrce o jednu až dvě generace mladší.

Karel Gott | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Karel Gott: S pomocí přátel

Karel Gott: S pomocí přátel

Nápad oživit tvůrčí tým pěvecké legendy mladou krví samozřejmě není ani nový, ani neobvyklý, rozhodně však stojí za pozornost, zvlášť u takové "instituce", jakou právě Karel Gott je.

Řekněme si nejprve jednoznačná pozitiva. Tím prvním je už sama existence alba, jež dostalo beatlovský název S pomocí přátel. Karel Gott samozřejmě hravě sestaví koncertní program z titulů ověřených desetiletími, které nejen zná celý národ, ale na jejich kvalitě se shodnou i ti, kteří "Mistra" dvakrát nemusí.

S pomocí přátel

Karel Gott

Supraphon 2014

Hodnocení­: 50 %

Gott přesto nadále pracuje a neohlíží se na prognózy odsuzující hudební nosiče na smetiště dějin. A i když i nadále bude nejspíš haly objíždět s programem z převážné většiny tvořeným starými hity, jako to dělá každý interpret jeho generace, nepochybně má v plánu alespoň některé z novinek do programu zařadit, jak naznačuje v rozhovorech. To není tak úplně běžné.

Za pozitivum lze nepochybně označit i to, že se Gott v 75 letech dobře drží pěvecky. Samozřejmě že jeho hlas už nemůže být to, co byl v období zpěvákovy největší formy. Ovšem Karel Gott evidentně své autory nekrotí co do rozsahu zejména ve výškách.

A i když právě tato výkladní skříň každého tenora je u Gotta už mírně zadýchána, nemusí se za svoje výkony stydět. V závěrečné a patrně nejzásadnější písni alba Testament to zpěvák rozmáchle rozpálí tak, že v jeho projevu cítíme až cosi existenciálního.

Luštění tajenky

Jenomže Gottova slova o snaze překonat přicházející stáří, která mu do úst napsal Ondřej Brzobohatý a hudebně je doprovodil vyloženě hapkovskou klavírní dramatikou, podporovanou smyčci, tvoří jednu z výjimek, kdy se za naleštěným "nic" nachází alespoň stopa důvěryhodnosti a nefalešného prožitku, jakkoli stejně jako většině ostatních textů ani tomuto neunikly prostředky cílené srdceryvnosti a klišé.

Karel Gott

Lze samozřejmě snadno namítnout, že u Gotta texty fungují jen jako doplněk a že důležité je pouze správně vyluštit křížovku dlouhých samohlásek, ve kterých se interpret může pěvecky předvést.

Jenže: písničku Kluk s velkou vášní, také jednu z těch pár důvěryhodnějších, byť ji Gott mohl a jistě stále uměl nazpívat výrazově mnohem lépe, věnuje Jiřímu Štaidlovi. A ten přece napsal Gottovi nepočítaně textů, které nejen "našly tajenku", ale zároveň skutečně "mluvily".

Jako z Kesselu

Možná by se takoví autoři našli pro Gotta i dnes, sázka na "mladé" – Olgu Lounovou, Radka Bangu, Viktora Dyka, Martina Chodúra, ba ani Michala Malátného – prostě nevyšla. Problém je v tom, že se všichni vyzvaní snažili, hudebně i textově, přizpůsobit Karlu Gottovi, nikoli naopak.

Kdyby nabídli zpěvákovi sice z jiné doby, ale se stále mladistvou myslí svůj skutečný rukopis, nemuselo to třeba dopadnout automaticky lépe, ale šlo by minimálně o zajímavý pokus.

Karel Gott a Petr a Pavel ORM

Karel Gott a Petr a Pavel ORM

Vyloženým omylem se stalo zařazení dvou písní německé provenience, odpudivě znějící umělohmotné retro jako z dob Ein Kessel Buntes.

Nic z toho nemuselo nastat, kdyby albu S pomocí přátel nechyběl "přítel" nejdůležitější. Totiž skutečný a moderní producent, který by takovému pojetí alba dokázal dát jiskru, znal současnou scénu a vybral autory, kteří se z toho, že mohou spolupracovat s Karlem Gottem, nerozklepou. Petr a Pavel Orm někým takovým, při vší úctě, rozhodně nejsou.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz