RECENZE: Noel Gallagher je ve formě, chemie Oasis ale visí ve vzduchu

  9:26aktualizováno  9:26
Čekání na první sólovou desku Noela Gallaghera po rozpadu kapely se vyplatilo. Na právě vydaném albu High Flying Birds potvrdil svou pověst jednoho z nejlepších skladatelů na britských ostrovech.

Noel Gallagher na fotografiích ke své první sólové desce High Flying Birds | foto: Universal Music

Zatímco Liam Gallagher byl především ústy Oasis, jeho bratr stál za duší slavné kapely. Bez něj, coby hlavního skladatele, by drtivá většina hitů, kterými se nabubřelá britpopová parta proslavila, zněla jinak, nejspíš bezkrevně. Zatímco Liam se po rozpadu rozhodl opřít o bývalé spoluhráče, založil si kapelu Beady Eye, která s debutovou deskou přispěchala docela záhy, Noel si dal víc na čas.

Troubí i na trumpety

Pod heslem, že když byl člověk jednou v Oasis, už je zbytečné zakládat si novou kapelu, vydává silné sólové album High Flying Birds. A když o něm přespříliš nadšení britští recenzenti píší jako o Gallagherově nejsilnějším autorském počinu od desky (What’s The Story) Morning Glory?, nejsou tentokrát zas tak daleko od pravdy.

Fotogalerie

Kouzlo té desky tkví především v jejím vnitřním klidu. Od velkohubého muzikanta, který v rozhovorech nikdy nešel pro urážku či odsudek kohokoliv z hudební scény daleko, to byl docela nečekaný krok. O to sympatičtější, že se tu Gallagher neupíná za každou cenu k vlastní minulosti a nesnaží se jen drobně pozměnit a zopakovat riffy, kterými psal hity formátu Wonderwall. I když svůj rukopis si zachovává a v písničkách Stop The Clocks nebo (I Wanna Live In A Dream In My) Record Machine nelze sound jeho bývalé party nepoznat, deska High Flying Birds má daleko k tomu, aby zněla jako Oasis bez hlavního zpěváka.

Noel si sice na novou pozici uprostřed pódia evidentně ještě zvyká, důležité je, že nepůsobí nemístně a jeho výkon není nepatřičný. Naopak je zapotřebí zdůraznit, že se svým pěveckým partem dorazí vždy v ten správný okamžik. Načasování tu hraje vůbec velkou, i když podprahovou roli. Písně jsou přímé, nikdo si v nich nelibuje v žádných velkých instrumentálních vyhrávkách a natahovačkách. Formálně jsou přitažlivé svou jednoduchostí, jasnými slokami a refrény, které odkazují ke Gallagherově velké zkušenosti a znalosti hudební historie.

Že ani sólově nebude mít problém si posluchače získat, dokazuje hned ve druhé písni. Dream On s refrénem, který je chytrý i stupidní zároveň, že si ho nejde už po prvním poslechu nezamilovat. Zvlášť s tím záměrně přehnaným koncem, který zdobí trumpety a další dechy. Nejzajímavější momenty desky však přicházejí, když se Noel utrhne od všeho, co zatím zkoušel, jako v písničce Aka... What a Life!, kterou žene dopředu rovný, taneční rytmus. Napadne vás u ní, že s tím arogantním chlapem nebude nuda ani na party.

Noel Gallagher na fotografiích ke své první sólové desce High Flying Birds

Noel Gallagher na fotografiích ke své první sólové desce High Flying Birds

I když se povedla, fanoušci Oasis si nad deskou High Flying Birds musí klást stejnou otázku, jakou vyvolala už bratrova deska s Beady Eye. Nebyly by ty písně lepší, kdyby je Gallagherové točili společně? V tomhle případě odpověď není tak jednoznačná. Takhle silné písničky totiž Oasis (natož Beady Eye) už dlouho neměli.

A neohlížet se vůbec na nikoho tedy Noelu Gallagherovi coby skladateli ve studiu velmi svědčilo. Jenže i když jako zpěvák obstál, místy se nelze ubránit dojmu, že kdyby měl plíce jako bratr, tak by se třeba hned při úvodní skladbě Everybody's On The Run musely třást ochozy stadionů. A to se tady neděje. Zdá se, že sám Noel si je svých limitů vědom. Ne nadarmo chce album propagovat zatím jen klubovými koncerty a velké turné nechystá ani na příští rok. Vydat by naopak měl další sólovou desku, na které tentokrát pracuje s producenty Amorphous Androgynous, kteří propojují elektroniku s psychedelickým rockem.

Ať to dopadne jakkoliv, už po této desce je jasné, že Noel je zpátky ve velké autorské formě. Zatímco ze sebe však dostává ve studiu to nejlepší, pořád platí, že chemie Oasis zůstává nenahraditelná. A že je to docela škoda.

Noel Gallagher: High Flying Birds
CD, 399 korun
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

KOMENTÁŘ: Brutal Assault je světový festival. Už stvořil vlastní město

Brutal Assault 2019  - fanoušci americké kapely Testament.

Nejsilnější soupiska kapel v historii, 23 tisíc návštěvníků, vstupenky vyprodané měsíc předem a doprovodný program,...

Najdete na iDNES.cz