RECENZE: Neil Young by byl geniální i bez Daniela Lanoise

  13:39aktualizováno  13:39
Nejprve bylo nové album Neila Younga Le Noise k dispozici v digitální verzi k legálnímu (a samozřejmě i k "tomu druhému") stažení. Verze na CD pro Evropu se oproti původním předpovědím výrazně zdržela. Nyní se blíží vydání filmu s živou nahrávkou týchž osmi písní na DVD.

Neil Young | foto: Warner Music

Le NoiseNázev alba je slovní hříčkou se jménem jeho producenta Daniela Lanoise (a zároveň s anglickým slovem "noise", tedy "hluk", které má v hudbě hned několik žánrových významů). To naznačuje, jak velký podíl na výsledku Neil Young svému jedinému kumpánovi ve studiu přičítá. Je to přece jen trochu s podivem, protože už na první (ale i desátý) poslech je Le Noise albem stoprocentně "youngovským". A to přesto, že takovýto koncept, totiž sólově nahrané písničky převážně s elektrickou kytarou, si Young vyzkoušel poprvé.

Daniel LanoisSamozřejmě, úlohu producenta nikdy posluchač, pokud nebyl samotnému nahrávání přítomen, nedocení. Ale někdy také může zbytečně přeceňovat. Mnohdy jeho úloha spočívá třeba jen v tom, že umělci dodá odvahu vyzkoušet něco, na co už si dávno myslel, a přesvědčí ho, že každý nápad se musí vyzkoušet. Což jeho význam přirozeně nesnižuje.

V případě Le Noise jistě byla Lanoisova úloha větší. Rozhodně není pochyb, že Youngovi pomáhal s nejrůznějšími efekty, kterými je zvuk jeho kytary modulován, a přidal také řadu ambientních zvuků v pozadí (které ale, ruku na srdce, nebyly nezbytné). Všechno ostatní, Daniel Lanois promine, je ale na takovou dálku "cítit youngovinou", že člověka nemůže nenapadnout jistá relativizace producentovy účasti.

Neil Young: Le Noise

V první řadě jsou to samozřejmě samotné písničky, co na albu chytí a nepustí. Neil Young je už přes čtyřicet let píše vlastně podle jediného vzorce, respektive s tak jasně poznatelným rukopisem, že se prostě posluchač, který není písničkářem úplně nepopsaný, nemůže splést. A to dvojnásob při jeho vlastní interpretaci.

Le Noise je vlastně, s nadsázkou řečeno, "Dead Man v písničkových formách" - připomeňme, že se svou elektrickou kytarou natočil skvělou improvizovanou scénickou hudbu k Jarmuschovu filmu Dead Man s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Neil YoungTenhle model na kost "ohryzaného" a na pokraj vazby dohnaného silného kytarového zvuku, násobeného navíc zcela typickou stavbou riffů a "dřevorubeckých" vyhrávek, nyní Young použil v šesti z osmi nových písní, mimochodem nepochybně osmi písní ze svých nejlepších za posledních možná několik desítek let. Zbývající dvě jsou - opět zcela "youngovsky" akustické.

Vlastně to není až tak světoborný nápad, na druhou stranu "folková" alba s metalickou kytarou se netočí každý den. Přitom to skvěle funguje. Jenže koncept sám by byl k ničemu, kdyby jej nepraktikoval umělec, dotýkající se hloubkou a autenticitou prahu geniality. A tím Neil Young, i kdyby si tyhle skvělé písničky brnkal sám na dvorku, bez diskusí je.

Neil Young: Le Noise
Reprise/Warner Music, čas 37:59
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz