RECENZE: „Kabáti“ natočili klasiku, na novince předvádějí to, co umějí nejlíp

  10:38aktualizováno  10:38
U Kabátu se nic nemění. I desátá deska je plná řízného rokenrolu, chlapáckých balad, chorálových refrénů a vtipných textů Milana Špalka. A intelektuálům z ní naskočí husí kůže.

Kabát na obalu desky s názvem Banditi di Praga | foto: František Ortmann

Ono čekat od Kabátů něco jiného by taky byla pošetilost. Nejvýmluvnější recenzí na jejich nové album Banditi di Praga, které se začíná dnes prodávat, jsou předobjednávky ze supermarketů a hudebních obchodů v řádech desetitisíců. Prostě o tuhle desku bude zájem, ať už je jakákoliv.

Motörhead i balady

A ona navíc není vůbec špatná. I když poslední úpravy na ní kapela klasicky dělala ještě v pondělí a booklet nezůstal ušetřen několika překlepů (jako je "snyčcové kvarteto"), nepůsobí ani nijak uspěchaně. Kabáti na desce předvádějí to, co umějí nejlíp, tedy přímočaré rokenrolové písničky, lásku k Motörhead a alkoholu i chlapácké balady.

Benátská noc - Josef Vojtek při koncertu KabátuBenátská noc - Josef Vojtek při koncertu Kabátu

Benátská noc - Josef Vojtek při koncertu Kabátu

Tomu všemu dává tvář perfektní staromilská produkce Milana Cimfeho, který za léta spolupráce našel Kabátům dobře sednoucí zvuk. Díky němu se dá deska poslouchat pořádně nahlas, aniž by to rvalo uši. Což oceníte už u rozjezdové Banditi di Praga, která dala albu název, nebo u valivé smršti Kdo neskáče není Švéd, která je velkou a otevřenou oslavou hudby party Lemmyho Kilmistera.

Podstatným klíčem úspěchu Kabátů (a také tím, kvůli čemu se většinou odkládá a nestíhá termín vydání) jsou texty leckdy krutě pointujícího a vtipného lidového vypravěče, baskytaristy Milana Špalka. Kabáti si právě za ně už slíznuli řadu urážek a přirovnání k pivním vidlákům.

Ale texty baví

A přestože hospodský život skutečně je jednou z jejich velkých inspirací, není to zdaleka jen tupé vyřvávání "denně vožralej", kvůli kterému má leckdo vůči Kabátům předsudky. Špalkovy zkratky, i když se skutečně většinou motají kolem lopaty a po barech, jsou naopak často velmi trefné a opovrhovat jimi je na hranici intelektuální pózy.

Skupina Kabát

Ve své přímočarosti jsou rozhodně upřímnější výpovědí než lyricky znějící, ale přitom bezobsažná přirovnání, kterými své texty zahlcují "chytřejší" kapely.

Na nové desce to platí zejména o (vtipně pojmenované) retrospektivní písničce Lady Gag a Rin. "Na půl šestou do práce rozhlas po drátě hrál, autobus byl narvanej tak, že i šofér stál, kdekdo seděl v žaláři a doba byla zlá, to je tak, když podaří se, co se dařit má," zpívá v jednom z nejsilnějších momentů novinky Josef Vojtek, jehož sytý rockový hlas je stále v perfektní formě.

Kabát slavil dvacetiny na pražském VypichuKabát slavil dvacetiny na pražském Vypichu

Kabátovské dvacetiny na pražském Vypichu

I ve slabších pasážích je nutné ocenit, že texty Kabátu zní nešroubovaně a přirozeně. Špalek má navíc zvláštní nadání pro komické situace, jak tu dokazuje v písničce Ebenový hole, v níž líčí docela bizarní situaci, totiž že kapelu přepadli bratři Ebeni.

Přestože celek funguje bez výhrad, nelze si nevšimnout, že Kabáti už na desátém albu občas narážejí na meze svého skladatelského rozletu.
A tak některé písničky z novinky až příliš připomenou starší repertoár. Není to však žádný velký průšvih. Že třeba písnička Kdeco nám zachutná zní tak trochu jako druhá Pohoda nebo že kapela staví dobře zapamatovatelné melodie v podstatě neustále podle podobného klíče, se dá docela jednoduše svést na to, že Kabát má už prostě za dobu, co hraje, svůj rukopis.

Skupina Kabát v roce 2009

A asi díky němu budete mít po dvou posleších Banditi di Praga pocit, že tu desku důvěrně znáte a posloucháte ji už nějaký ten pátek.
O to zajímavější jsou dvě bonusové písničky Peří, prach a broky a Schody, které desku uzavírají a vznikly pro film V peřinách. Jejich odlišnou náladu dobře podporují housle či akordeon. Možná by bylo zajímavé, kdyby se na příští desce pustila cestou takto barevnějšího zvuku.

Banditi di Praga jsou už v den vydání kabátovská klasika. Tahle deska na lásce nebo nenávisti, kterou ke kapele chováte, totiž nezmění vůbec nic.

Kabát: Banditi di Praga
CD, 349 korun
HODNOCENÍ MF DNES 70%
Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Eurovizi vyhrajeme. Letos nebo za deset let, tvrdí šéf české delegace

Mikolas Josef při páteční zkoušce na finálové vystoupení Eurovize 2018

Fanoušci mají do pondělní půlnoci čas vybrat českého zástupce do Eurovize. K rozhodnutí přispěje také zahraniční porota...

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

Najdete na iDNES.cz