RECENZE: Haně Hegerové sluší hluboké city i černý humor

  11:50aktualizováno  18:08
Hanu Hegerovou posluchači i publicisté doslova uháněli o nové album bezmála čtvrt století. Vyhověla jim až teď, na prahu osmdesátky, kterou oslaví příští rok. Do studia se ovšem vrátila se ctí.

Hana Hegerová: Mlýnské kolo v srdci mém (obal alba)Hledat hnidy ve zpěvaččině intonaci či výslovnosti může jen ten, kdo nezná zpěvaččin styl odedávna a navíc má příliš okoralé to, co je pro vnímání repertoárového okruhu, pro který se vžilo poněkud nekonkrétní označení šanson, nejpodstatnější. Totiž srdce a city. Aťsi to zní jako klišé...

Výběr písniček, které si Hana Hegerová vypůjčila od více či méně slavných představitelů francouzské scény, je velmi dobrý. Snad jediné číslo, o kterém by se dalo diskutovat, je Motorkářka, neboli Homme a la moto. Přestože jde původně o píseň z repertoáru Edith Piaf, zejména po obsahové stránce Hegerové jaksi nesedí.

Hana HegerováProblém tu přitom není, že hudební základ zní poměrně moderně (na jeho vzniku se podílel i známý beatboxer Jaro Cossiga). Jednoznačně nejsoučasnější sound na albu má píseň Rozdíl, radikálně odlišný od původního folkového v podání autorky Isabelle Meyereau, a ten Haně Hegerové velmi sluší.

Mezi nejvýraznější položky alba rozhodně patří Jsem snob a Lebka, písně s texty Borise Viana, počeštěnými Jiřím Dědečkem resp. Pavlem Vrbou. I to je jistý paradox, neboť do výrazového rejstříku Hany Hegerové černý humor a sarkasmus, tedy zásadní opěrné sloupy Vianova rukopisu, nikdy dříve příliš nepatřily.

Hana HegerováHana Hegerová je samozřejmě zdaleka nejdůvěryhodnější v tom - opět paradoxně - nejtěžším. Když totiž vypráví silné příběhy a maluje cituplné obrazy, zejména v první osobě, kde také může uplatnit své herecké schopnosti, které k šansonu neodmyslitelně patří (ne nadarmo pro tento žánr publicista Lubomír Dorůžka kdysi vymyslel přesný termín "divadlo světa ve třech minutách").

Dostala zlato, patří jí platina

Hana Hegerová své nové album pokřtila 18. října v pražské restauraci Kogo. Kmotry křtu byli textaři Jiřina Fikejzová a Pavel Vrba, oslavná i vtipná slova pronesli také mj. producent Petr Malásek, mistr zvuku Michal Pekárek či ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová.

Ta také předala Haně Hegerové zlatou desku za prodej alba, kterého se hned za první týden prodalo šest tisíc kusů, potřebných k dosažení této komerční mety. Milerová ovšem překvapila všechny zúčastněné oznámením, že ačkoli předává "pouze" zlatou desku, Hana Hegerová má ke dni křtu nárok na desku platinovou, udělovanou v ČR za dvanáct tisíc kusů.

A tak velmi silně působí například další Hegerové studie rozchodu Tak už bal (jejíž nahrávku pořídila už podruhé), smutek nad ztrátou milovaného člověka, jako je tomu v Déšť tváře smáčí, představa osamocené ženy o jejím "Muži s velkým em" v Já vím, ba i nostalgická Vzpomínka na Paříž, která zní (téměř) stejně autenticky, jako v repertoáru původní interpretky, "Múzy Saint-Germain-des-Prés" Juliette Gréco.

Hana Hegerová na koncertě ke svým 77. narozeninámAle ani třetí osoba ve vyprávění Haně Hegerové nikterak neškodí, jak slyšíme z velmi pěkného duetu s Jaromírem Nohavicou (také autorem českého textu) Stará píseň. I po hudební stránce tato nahrávka patří k nejchytlavějším na albu: ostatně, Georges Moustaki, původní autor nejen této skladby (v originále La dame brune, původně nazpívané jako duet s šansoniérkou Barbarou), ale také veleslavného Milorda, měl na silné melodie čich.

Hana Hegerová, obklopena vesměs skvělými muzikanty z kapely vedené klavíristou (a producentem tohoto alba) Petrem Maláskem, vlastně nepřekvapila. Natočila velmi dobré šansonové album, jehož kvalitě neublíží ani poněkud iritující podoba bookletu s nesmyslně zalomenými texty a chybami v "osobách a obsazení".

Hana Hegerová: Mlýnské kolo v srdci mém
vyd. Supraphon, 45:40
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Provokace s lágry. Rammstein se po deseti letech vrací v plné síle

Rammstein (Eden, Praha, 28. května 2017)

Pro věrné fanoušky kapely Rammstein byl uplynulý pátek velkým svátkem. Němečtí rockeři vydali po deseti letech novou...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

V srpnu bude v Praze koncertovat Luis Fonsi, autor megahitu Despacito

Luis Fonsi na předávání cen Billboard Latin Music Awards 25. dubna 2015

Portorický zpěvák Luis Fonsi míří poprvé do Česka. V rámci Vida World Tour se 9. srpna představí na PVA EXPO v...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz