RECENZE: Bohyně Kylie nenabízí nic složitého. Láká na kouzlo letních nocí

  3:43aktualizováno  3:43
Jedenácté studiové album Kylie Minogue se vrací k muzice z tanečního parketu, které nyní zpěvačka vládne jako bohyně lásky Aphrodite. Stejnojmenná deska již dobyla britský žebříček. Její úspěch zaručuje celá salva chytlavých songů, náladově vyladěných do parného tanečního léta.

Vše, co v popu znamená Kylie Minogue, se podařilo zachytit na jejím novém albu Aphrodite. Cukrová princezna kolem sebe šíří vlny tance, chytlavých refrénů a vřelých emocí.

Kylie Minogue - AphroditeNic složitého. Oddech, oáza, úleva v horkých letních dnech. Člověk, který má Minogue rád, pookřeje. Není divu, že v Británii se deska okamžitě dostala na první místo prodejního žebříčku.

Jak píše encyklopedie Wikipedia, jedenácté studiové album Kylie Minogue vyšlo ve stejný týden jako její debut z roku 1988. Je to symbolické, neboť zpěvačka se po dvaadvaceti letech vrátila ke svým diskopopovým kořenům.

Pátá deska na vrcholu

Přitom novinka Aphrodite, pojmenovaná podle bohyně lásky, je v diskografii Kylie Minogue už pátou deskou, která ovládla britský žebříček. Tenhle fenomén vykazuje pozoruhodnou trvanlivost. Vždyť v každé z dekád, které uplynuly od osmdesátých let, se Minogue dostala na první místo hitparády.

Spolustrůjcem úspěchu Aphrodite je britský producent Stuart Price, který nasměroval kolektivy autorů a dalších producentů k výslednému zvuku alba. Price má nad diskem a elektropopem velký nadhled, je hravý a do kolovrátkových soukolí songů umí vdechnout lehkost, švih i melancholické okouzlení. A dokáže neotřele připomenout inspirační vlivy. Například píseň Looking For An Angel, kterou Price napsal spolu s Kylie Minogue, připomíná setkání zpěvačky s památnými kapelami Erasure a Eurythmics.

Zpěvačka Kylie Minogue v plavkách na fotografiích pro časopis Blackbook.

Zpěvačka Kylie Minogue v plavkách na fotografiích pro časopis Blackbook.

Zatímco Madonna, se kterou Price nahrál desku Confessions On A Dance Floor, jej tlačila k syrovějšímu zvuku, Kylie Minogue je zde tradičně éteričtější, křehčí. Inu, bohyně lásky.

Na desce výtečně funguje její líbivost i lidskost ve spojení se syntetickými zvuky. Minogue zpívá, jako by se její hlas nesl z nitra křišťálového, kašírovaného zámku. Ale působí zde kouzlo protikladů. Někdy až syntetický chlad rytmů i zvuků jen zvýrazňuje vřelost emocí. Důkazem je úvodní píseň All The Lovers, jejíž refrén se okamžitě zaháčkuje v mozku a která desku výtečně rozjede. A posluchač či tanečník na diskoparketu zůstává přes nátlakovou pecku Get Outta My Way i skladbu Put Your Hands Up (If You Feel Love), ve které diskotékový stroj na střídačku zvolňuje i zrychluje obrátky.

Chytré a zábavné

Až pátá píseň Everything is Beautiful, jejímž spoluautorem je Tom Rice-Oxley z britské kapely Keane, se zklidní ve středních tempech baladické houpavosti.

Zpěvačka Kylie Minogue při natáčení klipu All The LoversZpěvačka Kylie Minogue při natáčení klipu All The Lovers

Zpěvačka Kylie Minogue při natáčení klipu All The Lovers

Hudební "vychytávky" včetně zajímavých klavírních partů či kytar další spoluautorky Neriny Pallot jsou chytře vložené do efektního aranžmá titulní písně Aphrodite, která kombinuje taneční stereotypy s africky živou rytmikou. Rovněž spolupráce Kylie Minogue s autory newyorské party Scissor Sisters dopadla ve skladbě Too Much velmi dobře: melodický kolovrátek je sympaticky ušpiněný rukodělnou jednoduchostí.

Nové album potěší i těmito prvky spolu s tím, jak přesně, chytře a zábavně se trefilo do fenoménu Kylie Minogue. Popové bohyně, kterou hitparády tak potřebují. Užijte si to.

Kylie Minogue: Aphrodite
CD 43:51, 299 korun
Hodnocení MF DNES: 80 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Najdete na iDNES.cz