RECENZE: Slavní zpívají hity slavných. Dopadlo to však velmi neslavně

  13:06aktualizováno  13:06
Většinou umělecké autority jako Jan Kačer či Věra Špinarová se podílely na desce nazvané Solitéři. Snad jediné, co by mohlo její existenci ospravedlnit, by bylo charitativní zaměření. O ničem takovém však nikde na obalu není řeč. A proto nezbývá než prohlásit, že tak špatné české album už dlouho nevyšlo.

Věra Špinarová | foto: ČTK

Solitéři (obal alba)

Podtitulem alba je slogan "Nevšední lidé v nevšedních písních". Dá se číst všelijak – možná tak trochu i jako ironický vzkaz. Producenti projektu, syn slavného skladatele Karla Svobody Petr a jeho manželka, slovenská herečka a příležitostná zpěvačka Lucia Gažiová, se ve vzkazu v bookletu zaklínají všudypřítomným Dobrem, Hodnotami, Osobnostmi.

Jejich několik vět zní skoro sektářsky – a obal desky se "stromem v slunce západu" nemůže neupomenout na nejrůznější esoterické nahrávky, po jejichž poslechu je člověk lepší, ach, o tolik lepší...

Umělohmotný zvuk

Skutečnost je taková, že osobnosti, o kterých Svoboda s Gažiovou mluví, spíše než cokoli jiného zneužili. Vybrali většinou jednoznačné umělecké autority českého prostředí (jen Bůh ovšem ví, jak se mezi ně vetřeli David Kraus nebo Pavla Forest), předestřeli jim zdánlivě dobře míněný záměr "najít morální jistoty" a vybrali hrst písní ctihodných autorů k českému přezpívání.

Jan Kačer

Jan Kačer

Na to se asi jen těžko říká ne. A to nejen lidem v popbyznysu neostříleným, jako je Pavel Landovský nebo Jan Kačer, ale i zkušeným praktikům kalibru Marty Kubišové, Věry Špinarové nebo Wabiho Daňka. Těžko je za to vinit, i když samozřejmě jejich podíl na albu nelze zlehčovat. To hlavní, proč Solitéři dopadli tak hrůzyplně, je ale především záležitost celkové produkce se vším, co s ní souvisí.

Začíná to u zvuku, který je přesto, že se nahrávalo na živé nástroje, dokonale umělohmotný, neživotný, bezpohlavní. Odvazovější reggae, než hrají studioví muzikanti v Dylanově Knockin' On Heaven' s Door, snad je naprogramováno i v levné korejské samohrajce. A odnikud nikam nevedoucí "lounge jazz" ve Watersově If by nepustili ani ve výtahu amerického hodinového hotelu.

Neskutečné banality

Zadruhé: není jasné, kdo se skrývá pod pseudonymem Michael Dejvický, autor většiny textů. Samozřejmě to svádí k úvahám o Michaelu Prostějovském, ale nechce se věřit, že by zkušený profesionál dal dohromady tolik neskutečných banalit, z nichž mnohé ani nejdou pořádně zpívat.

Různí interpreti: Solitéři

Vyd. EMI, produkce P. Svoboda a L. Gažiová

Hodnocení­: 20 %

Nevadí, že se neohlíží na originály písní, ale pekelné kýče jako Vyznání (Angie od Rolling Stones), Co se má stát, se staň (Cohenovo If It Be Your Will) nebo Haleluja (Hallelujah téhož autora) opravdu volají do nebe.

Ke každé písni by bylo možno vznést řadu dalších konkrétních výhrad. Ale vlastně to nestojí za to. Stačí jediné: před případnou koupí alba varovat.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz