Odpovědi Vladimira 518 najdete zdeVýtvarník a raper odpovídal on-line. |
Hudebně-vizuální představení připravuje autorská trojice Vladimír 518, Ondřej Anděra a David Vrbík. Kladou si za cíl nastavit nový úhel pohledu na odkaz Karla Pragera, významné osobnosti české architektury, která do značné míry ovlivnila podobu mnohých částí metropole.
Proč právě Prager, a ne třeba Kaplický, na něj se čtenáři také ptali?. "Kaplického bylo všude plno a on mohl před současnou generací svoje myšlenky prezentovat sám. Pokuď někdo z vás byl na některé z jeho přednášek, víte jak skvělé byly. Architektura předrevolučního období momentálně dostává značně na frak, myšleno nekvalitní rekonstrukce, či dokonce demolice. Proto mě to víc táhne k Pragerovi, který je neprávem nenáviděný a vlastně i zapomenutý," vysvětlil výtvarník a raper.
Audiovizuální představení, jež je součástí festivalu 4+4 dny v pohybu, se odehraje přímo v prostředí jedné jednom z nejdiskutovanějších Pragerových realizací, totiž ve Sněmovně národů, součásti budovy někdejšího Federálního shromáždění, patřící dnes Národnímu muzeu.
"Z realizovaných staveb mám nejraději právě budovu bývalého Federálního shromáždění. Ještě zajímavější práce ale člověk najde mezi jeho nerealizovanýmy projekty," zmínil výtvarník, co ho z Pragerova díla zajímá nejvíc.
Kromě zmíněné stavby Prager navrhl také například Novou scénu Národního divadla či velmi ceněnou budovu Výzkumného ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Břevnově, která byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku.
Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících raperů české hiphopové scény, člen skupiny PSH (Peneři strýčka Homeboye) a zakladatel labelu Bigg Boss. Je známý i jako výrazná osobnost graffiti scény, ilustrátor, komiksový výtvarník a scénograf.
Se skupinou PSH vydal několik desek, na mnoha jiných hostoval a v minulém roce vydal své sólové album Gorila vs. Architekt. Získal několik cen časopisu Filter a vloni Anděla za nejlepší desku roku 2008 v žánru hip hop a R´n´B.