Radiohead na scéně zazářili víc než jejich bohatý duhový arzenál

  2:48aktualizováno  2:48
Radiohead jsou králové extrémů. Dokážou dráždit šokující světelnou palbou a zároveň pohladit mezi něžnými "krápníky". Jedni v jejich rytmu skáčou, druzí na stejnou melodii špulí rty a se zavřenýma očima pokyvují hlavou. A podle volného překladu poslední písně z české premiéry: vše je tak, jak má být.

Thom Yorke s Radiohead publikum v Praze omámil. | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Radiohead v PrazeBritská pětice Radiohead si pro českou premiéru nachystala skutečně netradiční program. Jako by před diváky vybalila krabičku Bertíkových kouzelných fazolek, kterými se cpe Harry Potter. Na vysvětlenou: sladkosti z tohoto balení chutnají každá jinak a některá dokáže překvapit nečekanou (i nepříjemnou) chutí.

Každá krabička je jiná, což Radiohead splnili tím, že skladby opět hráli v jiném pořadí než na jarních zastávkách v Jižní Americe či naposledy v dolnorakouském Sankt Pöltenu, kde vystoupili na festivalu Frequency. - Čtěte Radiohead poslali bouři emocí na Rakousko

Tentokrát ovšem nevybalili největší jistoty: na hitovku Creep dlouhodobě nesouhlasně kroutí hlavou (byť se jí Argentinci i Chilané dočkali), nezazněly ani pecky Kid A, Paranoid Android či Karma Police. Zato z posledního alba In Rainbows (V duhách), vyznamenaného cenou Grammy za nejlepší alternativní desku roku, si Yorkeovi kamarádi zahráli hned sedm kousků. A začalo se dvacet minut po dvacáté stylově otvíračkou desky - 15 Step.

Radiohead v Praze

Dát ruce nahoru a chytit správný rytmus nebylo těžké. S očima přibitýma na pódium se začalo okamžitě pohupovat na osmnáct tisíc fanoušků, kteří si své zážitky sdělovali v angličtině, němčině, španělštině, francouzštině i holandštině.

Hudební experimentátoři jim za příjemnou atmosféru naservírovali žánrovou všehochuť. Nepravidelný takt se střídal s přímočarou rockovou harmonií, elektronika se příjemně objímala s jazzovými motivy a při Yorkeově falzetovém kňučení lidé tleskali a obdivně pískali.

Radiohead v Praze

Hlavní část: 15 Step - There There - Weird Fishes/Arpeggi - All I Need - Lucky - Nude - Morning Bell - 2+2=5 - A Wolf At The Door - Videotape - (Nice Dream) - The Gloaming - Reckoner - Exit Music - Bangers And Mash - Bodysnatchers - Idioteque
První přídavek: Pyramid Song - These Are My Twisted Words - Airbag - Tha National Anthem - How To Dissapear Completely
Druhý přídavek: The Bends - True Love Waits - Evertyhing In Its Right Place

Kdo jiný umí zkombinovat nablble něžný xylofon a zároveň praskání starého tranzistoráku? Kdo s absolutní přirozeností přebíhá mezi jednotlivými nástroji a bez prodlev rozvíjí nové melodie? Kdo dokáže jedním "Okay?" strhnout dav k řevu? Ano, oni. Ti, kteří věnovali jednu z písní pražskému rodákovi Franzi Kafkovi. "Je mrtvej, tak mu to asi bude jedno," ozvalo se z mikrofonu, jako jediná mluvená věta večera.

Dvacet procent hodnocení patří bezpochyby fantastické světelné podívané. Ze zdánlivě nevzhledných tyčí, které ještě za světla sjely nad pódium, se díky duhovým (ve stylu poslední desky) proměnám stala jedna z nejpřitažlivějších scénografií vůbec.

Radiohead v PrazeRadiohead v Praze

Blankytně modrá - stříbřitě našedlá - starorůžová - provokativní oranžová - tepající rudá - námořnická modř - kontrastní červeno-zelená kombinace - fialková - lahvová zeleň - hřejivě žlutá - křiklavě růžová - psychedelická fialovo-oranžová jedovatost - modro-žlutá harmonie - modř pomněnková i nebeská a srdci nejbližší červená. Právě (s) takovými barvami hráli Radiohead. A když se připočítá, že venkovní areál umožnil v Yorkeových ploužácích vytasit nad hlavy i zapalovače, deset navíc.

Mluvit o hudbě Radiohead je stejně tak hloupé jako tancovat o architektuře. Výjimečnost snových vteřin, jež mimoděk ubíhají před očima, je zkrátka nezachytitelná. A Britové jen potvrdili, že ji umí mistrně vyvolat, vyšponovat a uchovat.

RADIOHEAD
Praha, venkovní areál Výstaviště, 23. srpna 2009. Předkapela: Moderat.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Radiohead v Česku - vše o koncertu

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Kapela The.Switch vyrazí na turné a oživí na něm svou debutovou desku

Kapela The.Switch

Už za necelý měsíc, konkrétně 2. března, odstartuje v ostravském klubu Barrák turné skupiny The.Switch. Kultovní...

Najdete na iDNES.cz