Filip Topol (Psí vojáci)

Filip Topol (Psí vojáci) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Psí vojáci skončili. Z osobních i zdravotních důvodů

  • 28
Skupina Psí vojáci, která patří k nejvýznamnějším souborům vzešlým z undergroundu, ukončila svou činnost. Na české hudební scéně působila třicet let. Důvody k rozpuštění kapely jsou podle jejího webu "osobní a zdravotní".

"Z pověření členů skupiny Psí vojáci s velikým osobním politováním oznamuji veřejnosti, pořadatelům a všem hudebním fanouškům, že skupina Psí vojáci ukončila 10. 8. 2011 svoji dlouhou hudební kariéru z osobních i zdravotních důvodů," uvedl na stránkách kapely její manažer Romek Hanzlík.

Topol se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi, v minulých letech prodělal řadu operací, při nichž mu lékaři odebrali polovinu slinivky. V poslední době skupina vystupovala jen výjimečně a s velkými přestávkami.

Kapela se pražskému publiku naposledy představila před necelým měsícem, v polovině července předskakovala v Kulturním centru Vltavská před bývalými členy slavné americké kapely The Doors, klávesistou Rayem Manzarekem a kytaristou Robbiem Kriegerem a jejich spoluhráči. "Psí vojáci mají v našich měřítcích společného s The Doors to, co u nich platí celosvětově - mají za sebou silný příběh a přitahují posluchače napříč generacemi," zhodnotil tehdy kvality souboru zakladatel Open Air Music Festivalu Trutnov Martin Věchet, který koncert uspořádal.

Kapelu Filip Topol, syn dramatika a chartisty Josefa Topola a bratr spisovatele Jáchyma Topola, založil již jako třináctiletý školák se svými spolužáky Janem Hazukou (baskytara) a Davidem Skálou (bicí). Skála s Topolem ve skupině vytrvali po celou dobu, po Hazukově odchodu hrál na baskytaru řadu let jeho nástupce Luděk Horký.

Kapela, která získala jméno podle indiánských válečníků z románu Thomase Bergera Malý velký muž, poprvé vystoupila v listopadu 1979 na Pražských jazzových dnech. Jako ostatní kapely z okruhu undergroundu poté dlouho nemohla vystupovat a ocitla se v hledáčku komunistické Státní bezpečnosti, účastnila se proto jen soukromých "podzemních" akcí.

Na sklonku 80. let, kdy byl její domovskou scénou Junior klub na pražské Chmelnici, vystupovala pod "krycím" jménem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po roce 1989 se stala jednou z předních kapel domácí hudební scény; vystupovala v klubech, na festivalech a podnikala turné po Evropě i v zámoří. Skupina vydala na dvě desítky řadových alb i reedicí undergroundových nahrávek z dob, kdy jí komunistický režim neumožnil hudbu natáčet legálně.

Písničky Psích vojáků zazněly i ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli, či ve snímku Víta Pancíře Sestra.

Skupina se podílela také na scénické hudbě k několika divadelním představením.

,