Projděte se losangelským muzeem prestižních cen Grammy

Doporučujeme   0:01aktualizováno  0:01
Čtyři podlaží plné hudby. Tak by se dala popsat budova muzea prestižních cen Grammy, která leží na nově otevřeném losangelském náměstí L.A. Live. Portál iDNES.cz zve na prohlídku.

Muzeum Grammy - vstupní lobby - Los Angeles (prosinec 2008) | foto: Ája Bufka, MF DNES

Muzeum Grammy - nejslavnější vítězové"S větším množstvím muziky na čtvereční metr než kdekoliv jinde v Americe, muzeum je interaktivním zážitkem pro fanoušky hudby všech věkových skupin," chlubil se při slavnostním otevření ředitel muzea Robert Santelli. Muzeum totiž pokrývá plochu o rozloze 2 787 čtverečních metrů.

Moderní muzeum 21. století zkoumá a oslavuje odkaz hudby a jejího historické, kulturního a sociálního dopadu na svět. Raději než tradiční dokumentaci, se kurátoři snaží aktivně zaujmout návštěvníky všemi hudebními žánry, tvůrčím procesem, uměním a technologií nahrávacího procesu včetně historie udílení slavných cen.

"Přestože akademie Grammy ročně uspořádá řadu vzdělávacích pořadů, v podvědomí veřejnosti je známá jen díky výročnímu show. Možná je to i proto, protože Grammy nikdy doposud neměla trvalý domov," tvrdí Santelli.

V supermoderní budově ze železobetonu projdou návštěvníci nejdříve vestibulem, výtahy je poté odvezou do čtvrtého podlaží, kde začíná prohlídka. Tunel pulzujících videografik vede do jedné z prvních místností s artefakty, filmy a interaktivními displeji.

Technická data Grammy muzeA

Muzeum Grammy - sekce věnovaná bluesVe vitrínách je více jak 300 unikátních artefaktů. Od Elvisovy kytary po Pavarottiho frak.
Technická data Grammy muzea:muzea je zaměřena na 200 let historie hudby a politiky v Americe. Bude otevřena do Technická data Grammy muzea:a potom bude cestovat do dalších muzeí.
Koncertní sál bude sloužit nejen k produkcím interpretů, ale i jako promítací místnost, v níž poběží krátký film ze zákulisí slavnostního večera Grammy.

Vstupné pro dospělé je 14.95 dolaru a pro děti ve věku 6-17 let 10.95 dolaru.

Výukové prostory, v nichž je umístěna multimediální prezentace, umožňují poslech populárních songů z různých dob a odvětví. Velký barevný stůl vybavený dotekovou technologií návštěvníky seznámí s více než 150 hudebními žánry.

Na zdech přimontované monitory přenášejí milovníky hudby do doby a míst, odkud americká muzika vzešla. Z jihu je to místní blues a folk, z východního pobřeží hip hop a západní pobřeží zní ve stylu surfu.

Muzeum Grammy - zeď legend

Audiovizuální časový rozvrh ukazuje poslední půl století hudby se zaměřením na revoluční představitele a historické okamžiky. Nechybí ani Lenin, demonstrující počátky záznamové audiotechnologie, na níž měl velký podíl i Edison. Součástí prohlídky jsou i zaprášené nahrávací válečky z roku 1877, mononahrávky i digitální zařízení se surround zvukem.

Muzeum Grammy - šaty Gwen StefaniMuzeum Grammy - gramofonová deska z roku 1960

Archiv Grammy a Síně slávy má v databázi posledních 50 let historie udílení cen. Soubor obsahuje nejenom všechny nominované, ale i vítěze. Ti z nedávné doby jsou poctěni současnými ukázkami. Materiály pochází i z  Rokenrolová síň slávy, institut Jazz Studies při univerzitě Rutgerse, Kongresová knihovna, Smithsonian.

Mezi exponáty se dá najít trumpeta Louise Armstronga, rodinná bible Elvise Presleyho, kytara Buddyho Hollyho, a dokonce i neslavně proslavené šaty od Gianniho Versace, které měla na sobě v roce 2000 při ceremoniálu Jennifer Lopezová.

NAHRAJTE SI VLASTNÍ PÍSNIČKU

Muzeum Grammy - sekce In The StudioJedna z nejzajímavějších částí muzea představuje práci v nahrávacích studiích. Hlavní atrakce - In the Studio - zve do osmi kabin, z nichž každá pomocí obrazovek reagujících na dotek nabízí filmovou ukázku z tvůrčího procesu.

Ve skutečném funkčním studiu si potom může každý vyzkoušet jaké to je vyrobit vlastní singl. Zájemce je veden podrobně napříč aktivitami, které jsou potřebné pro tvorbu skutečné nahrávky. Někteří s nejvlivnějších a nejslavnějších producentů, záznamových inženýrů a umělců přitom "radí a pomáhají" uspět.

Systém nabízí řadu tvůrčích a technických možností, které talenty nasměrují a vedou během práce na songu, umožňuje poslech skutečných efektů.

Muzeum Grammy - dívky v sekci věnované textařůmHudební producenty v nahrávacím studiu reprezentují se záznamu Jermaine Dupri, který spolupracoval se zpěvačkou Mariah Carey, Eddie Kramer od Jimiho Hendrixe a Terry Lewis s Jimmy Jamem. Ti vytvořili jedny z nejznámějších nahrávek s Janet Jacksonovou.

"Spoluúčast těchto producentů, inženýrů a umělců pomohla vytvořit interaktivní poznání, které je nejenom na vysoké umělecké úrovni, ale zábavné a vzdělávací. To je proč zkušenost z In the Studio, nemá obdoby," uvedl Santelli.

Muzeum nabízí i řadu doprovodných programů: veřejné a charitativní akce, koncerty, rozhovory s umělci a poznávací bloky, díky nimž bude návštěvníkům umožněno poznávat hudební pamětihodnosti z celého světa. 

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

Najdete na iDNES.cz