Pro dirigenta zahájení Pražského jara Antoniho Wita je nejtěžší Vltava

  9:22aktualizováno  9:22
Pražské jaro zahájil 12. května koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu a polského dirigenta Antoniho Wita. V předem dlouho beznadějně vyprodané Smetanově síni Obecního domu byl na programu již tradičně cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

Zahájení Pražského jara 2009 dirigoval Antoni Wit | foto: ČTK

V první den třítýdenního festivalu zaznívá už po desetiletí. Pražské jaro letos potrvá do 3. června a nabídne více než 50 koncertů a osm divadelních představení. Zahajovací koncert 64. ročníku festivalu sledoval z lóže prezident Václav Klaus s manželkou Livií, v sále byli přítomni i další čestní hosté.

Zahájení Pražského jara 2009 sledoval Václav Klaus s rodinou

Pětašedesátiletý Wit, šéfdirigent Varšavské filharmonie, zahajuje Pražské jaro poprvé. Týden před koncertem nahradil původně ohlášeného estonského dirigenta Neeme Järviho, který náhle vážně onemocněl. Naposledy Wit vystoupil v České republice před čtyřmi lety na festivalu Moravský podzim, kde před zaplněným hledištěm Janáčkova divadla řídil Brahmsovu První symfonii.

Natočil přes 90 alb, mezi nimi i Smetanovu Mou vlast se Symfonickým orchestrem rozhlasu Katovice před 17 lety. Od té doby se podle Wita jeho pojetí Mé vlasti změnilo. "Dostal jsem se do hlubší sféry muziky a tady v Praze přichází orchestr sám se svými nápady, které vítám. Leonard Bernstein řekl: ‚Pokud skladbu dirigujete vícekrát, vždy je nejlepší začít od začátku‘," řekl Wit novinářům na pondělní tiskové konferenci.

Na koncertních pódiích prý nediriguje většinou celý cyklus, ale spíše jednotlivé věty. "V Polsku se Má vlast neuvádí příliš často. Před osmi lety jsem ji měl možnost zhlédnout celou bez přestávky ve Varšavě s Liborem Peškem a Varšavskou filharmonií," vzpomínal. Nejčastěji se na koncertech podle něj uvádí Vltava, avšak nelze jednoznačně říct, která část je pro dirigenta nejobtížnější. "Možná Vltava v té nejznámější části," míní.

Zahájení Pražského jara 2009 (SOČR dirigoval Antoni Wit)

Wit je laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně (1971) a také držitelem "Diamantové taktovky" Polského rozhlasu (1998). Nejvíce se podle svých slov identifikuje s hudbou druhé poloviny 19. století až po první polovinu 20. století. Příští rok hodlá nahrávat Sinfoniettu a Glagolskou mši Leoše Janáčka.

Dirigent Wit je také často spojován s interpretací tvorby slavného současného polského skladatele Krzysztofa Pendereckého, z níž pořídil již 15 desek. Jak přiznal, Penderecki je součástí jeho osobnosti již proto, že u něj studoval a znají se 45 let.

Smetanova Má vlast, kultovní dílo české hudby a jedinečná kompozice, se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se této skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Na festivalu se nehrála pouze v roce 1948. Výjimkou jsou také dva roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu. Hudební obrazy cyklu, které poprvé jako celek zazněly v roce 1882, připomínají historii, oslavu, přírodní krásy naší země i aktuální ideje tehdejší české společnosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz