Připomeňte si na CD největší hity roku 2002

  12:46aktualizováno  12:46
Rok 2002, to byl souboj hip hopu a R'n'B s hudebními TV soutěžemi a "novým" rockem. Deník MF DNES připravil exkluzivní kolekci hitů, další ze série mapující hudbu v politicky důležitých letech.

Obal CD Rok 2002 | foto: archiv


Exkluzivní kolekce hitů MF DNES

Hudba a události let 1968-2008

Deník MF DNES připravil sérii exkluzivních hudebních kolekcí. Na každém CD najdete výběr 20 českých i zahraničních hitů, a navíc dvacetistránkový přehled klíčových událostí roku z politiky, kultury, hudby a sportu. Kolekce by měla v dlouhodobém výhledu postupně zmapovat celých čtyřicet let. Cena CD je 79 korun.

Obal cédéčka 1968Jaká CD vychází?

19. 4. - rok 1968
3. 5. - rok 1977
17. 5. - rok 1985
31. 5. - rok 1994
14. 6. - rok 2002
28. 6. - rok 1973
12. 7. - rok 1980

Dva roky od začátku nového tisíciletí se na hudební scéně stále více prosazují dva trendy - na jedné straně R'n'B a hip hop a na straně druhé velmi tvrdá odnož rockové hudby mířící především na mladší posluchače. Vžilo se pro ni označení nu metal, ale není úplně přesné.

Nový rock si bere z metalu pouze jeho tvrdost a přímočarost, nicméně nepoužívá metalová klišé dlouhých vlasů a mnohdy nesrozumitelných textů. Nový rock má v sobě naopak příchuť protestu a jasných sloganů, které si půjčuje z punku. Rockovou scénu lze dělit na dvě podobné větve - blíže k metalu mají Limp Bizkit nebo Linkin Park, blíže k punku pak Blink 182 anebo Green Day.

V Americe nicméně dominoval ve všech žebříčcích R'n'B a hip hop. Nejprodávanějším albem roku bylo The Eminem Show od nejpopulárnějšího hiphopera planety Eminema. Na paty mu šlapal jiný hiphoper - černý Nelly, jehož album Nellyville přineslo globální megahit Dilemma. Oba ostří hoši prodali v roce 2002 přes 10 milionů svých alb.

Významným fenoménem začátku nového tisíciletí jsou také televizní soutěže typu PopStar nebo Pop Idol. Mají různé názvy v různých zemích, ale ve všech jde o jediné: najít amatérské talenty a udělat z nich "přes noc" mediální hvězdy.

Původní nápad ze zrodil v hlavě britského hudebního producenta Simona Fullera. Ten postupně prodal licenci na TV pořady do více než 40 zemí světa. Anglické finále sledovalo v únoru 2002 rekordní množství diváků a televize ITV1 tak měla na svém kontě nejziskovější TV pořad všech dob.

Není tedy divu, že nejprodávanějšími singly v Británii se staly právě dva hity od vítězů soutěže Pop Idol - na prvním místě Will Young a jeho Anything Is Possible a na druhém místě Gareth Gates s Unchained Melody. Ve stejném pořadí skončili oba zpěváci i ve zmiňovaném finále. Anglie měla nové hvězdy a bulvární plátky nové sousto.

Idolmanie se postupně dostala do všech zemí západní Evropy, samozřejmě do USA (jako American Idol) a v průběhu dalších let i do "zbytku světa". V Čechách ji od roku 2004 známe pod názvem Česko hledá SuperStar.

Rok 2002 přinesl do české kotliny příjemné osvěžení v podobě hned několika nových interpretů, kterým se začalo dařit na rádiových vlnách. Překvapením roku je návrat Support Lesbiens, kteří za své album Tune Da Radio získávají hned dva Anděly (Nejlepší skupina roku, Nejlepší album roku). Zpěvákem roku je Dan Bárta a zpěvačkou další překvapení - Kateřina Winterová z Ecstasy Of St. Theresa (ti získávají dalšího Anděla i v kategorii Nejlepší album roku - dance).

Objevem roku pak akademici zvolili dívčí trio Black Milk, které získalo podobný titul i v Českém slavíku 2002. Slavičí voliéra v roce 2002 jinak obsahovala úplně jiná jména než Andělé - Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Lucie, následováni Petrem Mukem, Helenou Vondráčkovou a Olympikem a na třetích místech Danielem Hůlkou, Ivetou Bartošovou a Kabátem představovali úplně jiný pohled na českou pop-music, než který v roce 2002 měla Akademie české populární hudby.

1. Kryštof - Obchodník s deštěm
Podívejte se na videoklip k písni zde
V roce 2002 dostává Kryštof pět nominací na výroční ceny Akademie populární hudby za své debutové album Magnetické pole (vydáno 2001). Slavnostní ceremoniál udílení cen ale skupina bojkotuje. Na podzim vydává své druhé CD V siločarách - to jenom potvrzuje, že počáteční úspěch nebyl nikterak náhodný a publikem je přijato se stejnou vřelostí jako první deska. Kryštof si tak upevnil svou pozici na výsluní české popové scény. Obchodník s deštěm (z alba V siločarách) se vzápětí dostal do žebříčku Top 50 českých rádií a zůstal v něm 14 týdnů, když se mu podařilo dosáhnout i na první místo. Za tuto píseň dostal Richard Krajčo zlatou sošku anděla za Skladbu roku. Přestože skupina Kryštof měla v Andělech díky Siločarám další čtyři nominace, tradičně na slavnostní večer nepřišla...

2. Nelly Furtado - Turn Off The Light
Podívejte se na videoklip k písni zde
Debutové album současné globální superhvězdy Whoa, Nelly! vyšlo sice již v roce 2000 a píseň Turn Off The Light poprvé na singlu v Evropě na podzim roku 2001, ale největší úspěch slavila právě v roce 2002. Stala se megahitem nejen v rodné Kanadě, USA a Evropě, ale například i na vzdáleném Novém Zélandu. Tam zlomila historický rekord, když se 27 týdnů udržela na prvním místě místní hitparády. Nelly Furtado neměla do roku 2006 (tedy do alba Loose produkovaného Timbalandem) na svém kontě větší hit než právě tento. Začátkem roku 2002 získala čtyři nominace na cenu US Grammy. Proměnila sice jenom jedinou (za píseň I'm Like A Bird), ale její album se vrátilo zpátky do všech žebříčků a prodeje postupně překročily hranici 6 milionů prodaných kusů. Nelly Furtado byla v roce 2002 na cestě vzhůru...

3. Lucie - Daniela
Podívejte se na videoklip k písni zde
Zlatý pilotní singl skupiny Lucie byl do rádií vpuštěn téměř čtyři měsíce předtím, než bylo oficiálně vydáno album Dobrá kočka která nemlsá (čárka před "která” chybí úmyslně). Tato písnička se udržela v hitparádě nejhranějších českých skladeb roku 2002 plných dvacet pět týdnů, přičemž osm týdnů figurovala na první příčce. V roce 2002 vydobyla skupina Lucie v Českém slavíku opět první místo - od roku 1999 z něho nesestoupila. Na veřejných vystoupeních prezentovala Lucie tituly z tohoto alba na velice úspěšném koncertě v bratislavském Národním divadle a ve Státní opeře v Praze poprvé na podzim téhož roku. Dobrá nemlsající kočka se stala ve stejném roce navíc třetím nejprodávanějším albem v ČR.

4. Celine Dion - I'm Alive
Podívejte se na videoklip k písni zde
Pro Celine Dion byl rok 2002 doslova průlomovým v její kariéře. V roce 2000 oznámila přes média, že se na blíže neurčenou dobu stahuje do soukromí. Zároveň s tím vydala i album svých dosavadních největších hitů včetně slavné My Heart Will Go On z filmového Titaniku. Její ústup ze světel reflektorů byl nicméně zapříčiněn soukromými problémy - diagnostikovanou rakovinou hrtanu jejího manžela a manažera René Angélila a neúspěšnými pokusy o otěhotnění. Nakonec se vše v dobré obrátilo, Celine v roce 2001 porodila prvorozeného syna jménem René-Charles Dion Angélil a v březnu 2002 slaví triumfální návrat s albem A New Day Has Come. Stejnojmenný singl se stal světovým hitem a na něj navazující I'm Alive její comeback jenom potvrdil. Píseň navíc zazněla i v úspěšném dětském filmu Myšák Stewart Little 2.

5. Chinaski - Můj svět
Podívejte se na videoklip k písni zde
Jeden z nejúspěšnějších singlů kapely, která se postupně a tak trochu "nenápadně" etablovala mezi domácí koncertní elitu, navzdory tomu, že v těchto letech procházela poměrně častými změnami v personálním obsazení. Píseň reflektující symbolicky v textu divadelní kořeny některých protagonistů, se záhy stala hitem č. 1 v českých rádiích. Mírně rozevláté album Originál snad i vzhledem k těmto změnám bylo skalními fanoušky přijato poněkud rozpačitě, nicméně i tak přineslo tři obrovské hity a úspěšné turné, které navštívilo přes 40 000 diváků. Chinaski si v titulním videoklipu trefně v animaci pohráli s čínskou tematikou, často neprávem vzývanou díky svému jménu. Postupně vyzrávají ze studentské divoké partičky v jednu z nejúspěšnějších kapel let následujících. Významné personální rošády, zejména zdánlivě nepostradatelných typů (Petr Rajchert dal přednost herecké kariéře, Adam Stivín hudební mnohostrannosti atd.) jako by stabilitu kapely následně spíše utužily, než oslabily a Michal Malátný se vyprofiloval definitivně v ústředního frontmana. Přiblížila se zvolna doba pravidelných úspěchů, popularity a nabitých koncertních sálů.

6. Shania Twain - I'm Gonna Getcha Good
Podívejte se na videoklip k písni zde
Na sklonku roku 2002 vydala Shania Twain netrpělivě očekávané album Up!, které následovalo po albu Come On Over, jež se stalo nejprodávanějším albem 90. let (přes 22 milionů kusů) a nejprodávanějším albem ženské interpretky všech dob. Původně countryová zpěvačka se na albu Up! ještě více odchýlila od country music, a tak je pro jistotu vydala ve dvou verzích - zelené určené pro country publikum a červené pro "zbytek světa", tedy především Evropu. Navíc existovala i třetí verze, tzv. Modrá neboli world music verze. Díky tomuto tahu se z alba stal opět mezinárodní bestseller, i když se v různých zemích prodával v různých verzích. Prvním singlem z alba byla chytlavá I'm Gonna Getcha Good v produkci Roberta Johna "Mutta" Langeho, manžela Shaniy Twain, který produkoval i celé album.

7. Miro Žbirka feat. Martha - Co bolí, to přebolí
Podívejte se na videoklip k písni zde
Vynikající Modrý album vyšlo sice již v roce 2001, ale teprve rok nato se na česká rádia dostává zprvu nenápadaná balada Co bolí, to přebolí. Žbirka tímto opusem navázal na nejlepší písně z dílny Kamila Peteraje, především Atlantídu a Baladu o poľných vtákoch. V písni mu zdatně sekunduje sympatická zpěvačka Martha, která na základě ohlasu této písně vydala i vlastní sólové album. Z písně Co bolí, to přebolí se stal hit č. 1 v Čechách i na Slovensku - pro Žbirku tak byl rok 2002 jedním z nejúspěšnějších v kariéře, na jejímž konci na něj zaslouženě čekal slovenský Zlatý slávik.

8. Nelly feat. Kelly Rowland - Dilemma
Podívejte se na videoklip k písni zde
Největší hit roku 2002 v USA pochází z alba Nellyville. Rapper Nelly jej uvedl na trh singlem Hot In Herre a povedl se mu husarský kousek, když na první příčce americké singlové hitparády setrval více než celé léto 2002. V červenci byl na špici ještě s Hot In Herre, ale v srpnu tento hit vystřídalo právě Dilemma a vydrželo na prvním místě až do října (!). Kelly Rowland je jedna z členek mimořádně úspěšného dívčího tria Destiny's Child, které se rozpadlo po odchodu slavnější kolegyně Beyonce Knowles na sólovou dráhu. Díky hitu Dilemma bylo jasné, že i album Nellyville dosáhne na první příčku. Málokdo ale předpokládal, že hned první týden se alba prodá jen v USA neuvěřitelných 700 000 kusů.

9. Black Milk - Modrej dým
Tříminutová hitovka jako debutový singl důrazně vstoupila do rozhlasových hitparád. V podstatě ze dne na den se dívčí trio dostalo na vrchol české popové hudební scény, chváleno kritikou a obdivováno obecenstvem. Nové české hvězdy Tereza Černochová, Tereza Kerndlová a Helena Zeťová, dcery tří populárních zpěváků, byly na světě! Black Milk získávají Českého slavíka v kategorii Objev roku a stejné ocenění jim udělila i Akademie populární hudby. K podobnému souznění odborné a laické veřejnosti zatím nikdy nedošlo a pravděpodobně už ani nedojde. Album Modrej dým získalo navíc od akademie nominaci na nejlepší desku roku. O dva roky později se členky dohodly na ukončení spolupráce a každá se vydala na vlastní sólovou dráhu.

10. Morcheeba - Otherwise
Podívejte se na videoklip k písni zde
Když se v polovině 90. let potkali bratři Godfreyové (DJ Paul a multi-instrumentalista Roos) s exotickou Skye Edwards, netušili, že se začíná psát historie jedné z nejzajímavějších britských tanečních kapel. Jejich nejúspěšnějším albem je pradvěpodobně Fragments Of Freedom z roku 2000, ale v Čechách se dařilo i tomu následujícímu - Charango. Z něj pochází skvostná skladba Otherwise, která patřila k nejhranějším písním v českých rádiích roku 2002.

11. Anna K. & Tomáš Vartecký - Šestý smysl
Podívejte se na videoklip k písni zde
Rockově sympaticky nabroušený duet hudebně i životně spřízněných osobností, z jejichž "domácí dílny" vzešlo již nemálo výrazných a osobitých hitů, zaujal i filmaře a stal se titulní písní k úspěšnému rodinnému thrilleru Musím Tě svést. Ten zaujal nevšedním tématem a hereckým koncertem dnes absolutních hvězd českého hereckého nebe, jako jsou Ivana Chýlková, Jan Kraus či Ivan Trojan. Stejnojmenný soundtrack slavil úspěch i u diskofilů, stejně jako později expresivní album Anny K. Noc na zemi, na kterém se skladba objevila na přání fanoušků jako bonus. Dnes to zní skoro jako pohádka, ale tento úspěšný hit bodoval i přes svůj hutný rockový zvuk a temnější nádech ve většině českých rádií.

12. Support Lesbiens - Sweet Little Something
Podívejte se na videoklip k písni zde
Vydání v pořadí čtvrtého alba skupiny Support Lesbiens Tune Da Radio předcházel pilotní singl se skladbou In Da Yard - stal se jednou z nejhranějších českých skladeb a dosáhl v TOP 50 dokonce na čtvrté místo. Podstatně úspěšnější nahrávka písně Sweet Little Something bodovala v témž žebříčku o rok později - udržela se na něm po dobu 36 týdnů a vyšplhala se na jeho druhé místo. Domácí působení Support Lesbiens vyvrcholilo v březnu 2003 - skupina tehdy obdržela Zlatého anděla za rok 2002 v kategorii Skupina roku a deska Tune Da Radio dostala zlatou sošku ve stejné soutěži za Album roku - pop. Prodej tohoto titulu překonal hranici nutnou pro získání platinového ocenění.

13. Mary J Blige - Family Affair
Podívejte se na videoklip k písni zde
I když je její popularita mnohem větší v rodných USA, i v Evropě patří mezi nejuznávanější zpěvačky současnosti. Prodala více než 40 milionů desek a získala neuvěřitelných 26 Grammy! Na konci léta 2001 vydala album No More Drama, kterého se do konce roku 2001 prodalo skoro 2 miliony kusů jenom v USA. Její vydavatelství MCA se ale rozhodlo prorazit s albem i v zámoří, a tak jej vydalo na konci ledna 2002 s novým obalem a novými písněmi. Z alba se stal mezinárodní bestseller s více než 8 miliony prodaných kusů. Největším hitem alba byla píseň Family Affair, která stanula několik týdnů na č. 1 v USA i v Evropě.

14. Richard Müller - Nahý II
Podívejte se na videoklip k písni zde
Sebezpytující vyznání zpěváka, který se díky svému kontroverznímu vystupování, proslulé otevřenosti týkající se užívání drog, ale zejména díky charizmatickému hlasu a nezaměnitelným textům stal jednou z ikon československé populární hudby. Album "01", ze kterého tento nevšední hit pochází, se stalo událostí a dodnes patří k nejrespektovanějším albům moderní historie. Richard Müller dokázal i díky spřízněnému autorskému zázemí (Jaro Filip, Ivan Tásler) překlenout zdánlivě nesourodý svět popu a šansonu, a i kdyby už nikdy nedokázal na toto umělecké hledačství, které nepostrádalo hitové zásahy, s úspěchem navázat, stálo to za to.

15. Tata Bojs - Tanečnice
Podívejte se na videoklip k písni zde
Na jaře roku 2002 vyšlo u společnosti Warner Music album Biorytmy pražské skupiny Tata Bojs. Recenzenti tuto kombinaci inteligentního popu a rocku s výrazným samplingem přijímají vlídně, posluchači nadšeně - ostatně za prodané kusy dostává Zlatou desku. Jako signální píseň byla vybrána Tanečnice - a dokladem toho, že to byl skutečně dobrý výběr, je fakt, že tento singl bodoval 27 týdnů na žebříčku Top 50 nejhranějších českých skladeb v českých rádiích 2002 - nejvýše zazářila Tanečnice na čtvrté příčce. Biorytmy dostaly na Zlatých andělech 2002 ocenění za Album roku - rock.

16. Team - Mám na teba chuť
Legendární kapela 80. let se vrátila se sympaticky hutným stejnojmenným albem, které jí následně kromě dvou velkých hitů přivábilo zpět i fanoušky na koncerty. Vzhledem k tehdy na české poměry nevídaně masové televizní kampani avizující comebackové turné nabité sportovní haly po celé zemi praskaly ve švech. Frontman Paľo Habera tak "očaril" po letech nečekaně i mladší generaci fanynek, které tentokrát přišly se svými rodiči. Turné se tak stalo jednou z nejúspěšnějších událostí sezony.

17. t.A.T.u - All The Things She Said
Podívejte se na videoklip k písni zde
Lena Katina a Julia Volkova tvoří skandály ověnčené duo, které na výsluní popularity vytáhl ruský producent Ivan Šapovalov již v roce 1999. V Rusku se stalo senzací roku i vzhledem k mistrně vedené kampani v bulvárním tisku, kde obě teenagerky dávaly na odiv svůj lesbický vztah. Až teprve v roce 2003 přiznaly, že se jednalo pouze o součást image. Jejich debutového singlu Nas nedogonjat si v zahraničí jako první všimli v České republice - píseň se nejprve začala hrát na diskotékách a poté, co ji do svých playlistů zařadila i česká rádia, vyšlo debutové album i v ČR. Bylo celé v ruštině a prodalo se neuvěřitelných 90 000 kusů! Obě děvčata pak vyrazila i na turné po českých zemích. V roce 2002 si úspěchu ve východní Evropě všimla centrála Universal Music a s americkými producenty natočila album v angličtině. To se stalo obrovským bestsellerem roku 2002 (přes 5 milonů kusů) a píseň All The Things She Said (v originále Ja sošla z uma) hitem na celém světě.

18. Scooter - The Logical Song
Německá techno parta zažívá v roce 2002 svůj vrchol, když razantně vstupuje i do britské hitparády a jen o vlásek jim unikne první místo (na něm je jiná taneční pecka - reinkarnovaný Elvis Presley v. JXL). Předělávka legendárního hitu skupiny Supertramp se jim vyplatila, stala se tanečním hitem v celé Evropě. Staré hity v nových úpravách onoho roku fungovaly skutečně všude: Atomic Kitten - The Tide Is Hide (původně Blondie), Kelly Osbourne - Papa Don't Preach, Mad'House - Like A Prayer (obojí Madonna), Will Young a Gareth Gates - The Long And Winding Road (Paul McCartney), Blue - Sorry Seems To Be The Hardest Word (Elton John)... Tyto a další songy brázdily všechny žebříčky a rádiový airplay. Scooter jsou nicméně představitelem tvrdšího a ultrakomerčního proudu v taneční hudbě, v současnosti jsou více populární v Rusku, kde vyprodávají stadiony, na Ukrajině a na Balkáně než v rodném Německu.

19. Karma - Sedam dana
Podívejte se na videoklip k písni zde
Více než milion Čechů každoročně tráví svoji letní dovolenou na chorvatských plážích. Bylo tedy pouze otázkou času, kdy si spolu se spálenými zády, střevními kolikami způsobenými dovezenými konzervami a oblázky z kamenitých pláží Jadranu dovezou i něco jiného. Po jejich návratu totiž vypukla v Čechách horečka chorvatské taneční hudby způsobená hitem Sedam Dana (Sedm dní), který si čeští turisté tak oblíbili v přímořských diskotékách a klubech. Narychlo vydané album se stalo v ČR okamžitě číslem jedna a prodalo neuvěřitelných 70 000 kusů. Toho roku Karma vydala ještě jedno album a i jeho prodej atakoval trojnásobnou platinu (přes 50 000 kusů). Trojice Tara, Neno a Pipi, který je zároveň producentem a autorem většiny hitů, od té doby v Čechách víceméně zdomácněla a každoročně se vrací s novým albem. Žně z roku 2002 však už nikdy nezopakovali...

20. Děda Mládek Illegal Band - Knockin’ On Heavens Door
Podívejte se na videoklip k písni zde
Na Bobu Dylanovi si několik domácích interpretů vylámalo zuby, ale to není případ recesistického uskupení Děda Mládek Illegal Band. Jejich verze z roku 2002 zcela postrádá patos originálu a vtipná reggae vsuvka patří k tomu nejoriginálnějšímu zpracování Dylanova kultovního hitu. Děda Mládek brázdí v roce 2002 české kraje na vyprodaných vystoupeních a jejich alba jsou multiplatinová. To debutové si koupilo více než 55 000 lidí, čímž se stalo jedním z bestsellerů roku.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

Najdete na iDNES.cz