Připomeňte si na CD největší hity roku 1985

  13:27aktualizováno  13:27
Eurodisco, africká charita a spartakiádní Poupata - takový byl hudební rok 1985. Deník MF DNES připravil exkluzivní kolekci hitů, třetí ze série mapující hudbu v politicky důležitých letech.

Spartakiáda | foto: ČTK


Exkluzivní kolekce hitů MF DNES

Hudba a události let 1968-2008

Deník MF DNES připravil sérii exkluzivních hudebních kolekcí. Na každém CD najdete výběr 20 českých i zahraničních hitů a navíc dvacetistránkový přehled klíčových událostí roku z politiky, kultury, hudby a sportu. Kolekce by měla v dlouhodobém výhledu postupně zmapovat celých čtyřicet let. Cena CD je 79 korun.

Obal cédéčka 1968Jaká CD vycházejí
v první jarní fázi?

19. 4. - rok 1968
3. 5. - rok 1977
17. 5. - rok 1985
31. 5. - rok 1994
14. 6. - rok 2002
28. 6. - rok 1973
12. 7. - rok 1980

Eurodisco, africká charita a spartakiádní Poupata
Nejmasovější oblibě se v tehdejším Československu těšila vlna evropského diska v čele s často proklínanými Modern Talking. Jejich mozek a marketingový guru Dieter Bohlen měl na svědomí i další projekty onoho "žánru" - C. C. Catch, reinkarnovaného lídra kapely 70. let Smokie Chrise Normana (s TV hitem Midnight Lady), vlastního sólového levobočka Blue System a další.

Vedle Bohlenova impéria se uplatnili rumunský emigrant Michael Cretu s vlastním hitem Samurai a především se svojí německou manželkou Sandrou, která kralovala i českým diskotékám (Maria Magdalena aj.).

Wham!Kapelou roku se ve Velké Británii stali Wham! a jejich sólista George Michael získal i titul Skladatel roku na Ivor Novello Awards (díky písni Careless Whisper).

V Americe získala několik Grammy Tina Turner za comebackové album Private Dancer (1984) a na prvním místě v žebříčku debutovala Madonna s megahitem Like A Virgin, která vyrazila i na své první americké turné. Během této koncertní šňůry se v srpnu vdala za Seana Penna - přesně v den svých 27. narozenin.

Michael Jackson byl na absolutním vrcholu díky fenomenálnímu úspěchu alba Thriller (1983), čehož důkazem je i fakt, že téhož roku byl zvěčněn do vosku v muzeu Madame Tussaud. Bruce Springsteen měl také č. 1, a to v USA, Anglii a ve většině Evropy díky albu Born in the USA.

Dire StraitsS podobným "globálním" úspěchem se v roce 1985 můžou pochlubit i Dire Straits díky albu Brothers in Arms (20 milionů prodaných kusů a č. 1 ve 22 zemích) a Tears For Fears (album Songs From The Big Chairs). Své debutové album vydala i Whitney Houston a na dlouhou dobu se stala rekordmankou ohledně počtu prvních míst v americkém žebříčku a počtu prodaných alb.

Zásadní nahrávkou roku se v USA stal projekt USA. For Africa s písni Michaela Jacksona a Lionela Richieho We Are The World, který byl reakcí na britské seskupení Band Aid (1984) a vycházel z Geldofovy charitativní akce v Anglii. Po něm následovaly podobné projekty i v Kanadě, Německu a dokonce i v ČSSR - "Nejlepší dárek" Jiřího Zmožka za účasti největších hvězd socpopu však hladovějící Africe nepomohl.

V Československu v polovině 80. let nabrala na síle slovenská scéna. Nejprve v roce 1982 sesadil Miro Žbirka dlouhodobě úřadujícího Karla Gotta z prvního místa ve Zlatém slavíku a totéž se povedlo i Petru Nagymu v roce 1985. V Čechách stoupala i obliba Dalibora Jandy, který nakonec získal několik zlatých slavíků, a také ostravské "Neny" Heidi Janků.

Nejdiskutovanější skladbou roku 1985 se nicméně stala Poupata autora Františka Janečka v podání Michala Davida. Starší žákyně na tuto skladbu cvičily na spartakiádě a nikdo ještě ani netušil, že to byla spartakiáda poslední...

1. Tina Turner - We Don't Need Another Hero
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Tina TurnerNávrat Tiny Turner v roce 1983 je označován "comebackem století". Za přelomové album Private Dancer získala pak v roce 1985 několik US Grammy a byla na absolutním vrcholu. V té době kývla i na filmovou nabídku a ztvárnila hlavní ženskou postavu Aunty Entity ve filmu Mad Max Beyond Thunderdome vedle Mela Gibsona. Rok nato za tuto píseň získala Zlatý glóbus za nejlepší filmovou píseň roku. Hitem č. 1 se stala v 6 zemích světa a dodnes patří k zásadním písním v kariéře Tiny Turner, která zanedlouho oslaví sedmdesátku.

2. Elán - Stužková
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
ElánRok 1985 byl pro Elán mimořádně úspěšný - skupina totiž získala už podruhé 1. místo ve Zlatém slavíku a navíc potřetí vyhrála v anketě pražských klubů o Diskotékového Zlatého slavíka. Stužková s přehledem zvítězila v bratislavském televizním pořadu 5 x P a figurovala mezi největšími hity v tehdejší ČSSR. Od roku 1980, kdy se skupina profesionalizovala a prorazila se skladbou Kaskadér, postupoval Elán na úspěšné cestě až k roku 1985, který přinesl vydání alba Hodina slovenčiny. V tomto roce rovněž dochází k ukončení jedné úspěšné kapitoly v historii Elánu: po natočení Hodiny slovenčiny totiž odcházejí tři kmenoví členové seskupení (Vašo Patejdl, Zdeno Baláž a Juraj Farkaš - byli vystřídáni Martinem Karvašem - klávesy a Gabrielem Szabó - bicí).

3. Lionel Richie - Say You Say Me
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Lionel RichieTitulní píseň z filmového trháku Bílé noci v hlavní roli s baletní hvězdou Michailem Baryšnikovem se stala americkým číslem 1 těsně před Vánocemi 1985. Pro Lionela Richieho znamenala další významný úspěch po albu Can't Slow Down (1983), které z něj udělalo světovou megahvězdu. Píseň navíc získala Zlatý glóbus a především Oscara jako nejlepší filmová píseň roku. Richie je v té době na absolutním vrcholu své kariéry i díky spolupráci na písní We Are The World, kterou napsal společně s Michaelem Jacksonem pro projekt USA For Africa.

4. Karel Gott - Muzika
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Karel GottMusica měla nadmíru zajímavý vstup do hudebního světa - autorem i interpretem původní italské verze je jedinečný a všestranný italský Toto (Salvatore) Cutugno - La mia musica figuruje na programu jeho vystoupení dodnes, na svém stejnojmenném albu ji vydal v roce 1981. Tentýž rok projevil zájem o tuto melodii velice úspěšného hitmakera francouzský idol Michel Sardou, Cutugnovu melodii opatřil textem, s nímž mu vypomohla další francouzská autorská hvězda Pierre Delanoe, a písničku nazvanou Musica zařadil jako šestou na své album Les lacs du Connemara. V roce 1985 si Karel Gott vybral Musicu jako titulní píseň, s českým textem Pavla Kopty, na své stejnojmenné album, které se stalo jeho nejprodávanějším albem 80. let.

5. Modern Talking - You're My Heart, You‘re My Soul
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Dieter Bohlen a Thomas Anders debutovali tímto singlem v německém žebříčku hned na č. 1 a zanedlouho se z jejich dua stal evropský a celosvětový fenomén. Píseň byla č. 1 v 35 zemích světa a Bohlen jako správný obchodník neponechal nic náhodě a v témže roce vydal hned 2 LP desky - The 1st Album a na podzim Let's Talk About Love. Stejný trik použil i v roce 1986 a 1987, a tak není divu, že během pouhých tří let prodal neuvěřitelných 60 milionů nosičů! Celkový počet prodaných desek produkovaných Dieterem Bohlenem překročil 120 milionů (dle výroční zprávy BMG z června 2003).

6. Baltimora - Tarzan Boy
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Největší hit léta 1985 přišel z Itálie. Projekt jménem Baltimora vymyslel Maurizio Bassi, který zároveň napsal největší hit Tarzan Boy. Zpěvákem a vlastně i jediným členem byl bývalý irský tanečník a zpěvák Jimmy McShane. Baltimora je typickým příkladem "zpěváka jednoho hitu" (one-hit-wonder). Jeho kariéra skončila neslavně, když v roce 1995 zemřel na AIDS.

7. Duran Duran - The Wild Boys
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Duran DuranNejvětší britská kapela své doby založila svůj úspěch na využití nového fenoménu - videoklipu. Se startem hudební televize MTV stoupala i hvězda téhle kapely - zásadním klipem se stal právě The Wild Boys z alba Arena (live 1984) - výpravný klip, při jehož natáčení se lehce zranil lídr kapely Simon LeBon. Duran Duran byli sice v roce 1985 na vrcholu, ale zároveň procházeli i velkou vnitřní krizí. Neshody v kapele vedly nakonec k jejich dočasnému rozchodu, založení dvou nesmiřitelných formací Arcadia a Power Station. Opětovně se ve stejném složení sešli až v novém tisíciletí.

8. Heidi - Vím už svý
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Heidi JankůI v tomto případě byla strana B tohoto supraphonského singlu úspěšnější. V roce 1985 vyšla píseň Vím už svý jako doplněk titulu Budem stokrát krásnější, ale nijak si s touto písni nezadala. V žebříčku prodejnosti brzo excelovala a u posluchačů skutečně bodovala. V témže roce se Heidi Janků vyšvihla ve Zlatém slavíku na vynikající třetí místo a v Televizním klubu mladých byla vyhlášena Osobností roku. Prvním místem potvrdila svoje kvality v soutěži Intertalent. Posluchače i diváky zaujal její ve středním proudu zatím nepříliš obvyklý dravý vokální projev i originální a nadmíru dynamické pohybové schopnosti uplatňované na jevištích. Písně Heidi Janků se ostatně vždycky umisťovaly na žebříčcích prodejnosti na čelných místech. I to jí bezpochyby umožnilo v tomto roce nahrát se Supernovou Ivo Pavlíka, s níž účinkovala od roku 1982, své debutové album Heidi, které vyšlo nejenom česky, ale i v anglické verzi.

9. Kool And The Gang - Cherish
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Balada Cherish není příliš typickou písní funky kapely Kool And The Gang, ale jako jedna z mála jejich písní přetrvala v rádiích dodnes. Kapelu založili už v roce 1964 bratři Robert a Ronald Bellovi a v různých obměnách existuje dodnes. Absolutního vrcholu se dočkali v roce 1984, kdy vydali album Emergency, ze kterého vzešly 4 Top10 hity včetně Fresh nebo Cherish.

10. Hana Zagorová - Mys dobrých nadějí
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Hana ZagorováPoslední rok, v němž se Haně Zagorové podařilo obhájit prvenství ve Zlatém slavíku - od roku 1977 byla totiž vždycky v této soutěži bezkonkurenčně nejoblíbenější československou zpěvačkou. Mys dobrých nadějí byla A strana singlu, který Hana Zagorová natočila na sklonku roku 1984 v Československém rozhlase, takže v roce 1985 písnička kralovala hitparádám i žebříčkům poslechovosti - ostatně jako většina písní z autorské dílny Jiřího Zmožka (zde ale zařazujeme nově pořízenou nahrávku z roku 1996 u firmy Multisonic). Rok 1985 byl pro Hanu Zagorovou plně pracovní - v jeho průběhu natočila ve studiích na 32 titulů, a kromě toho pravidelně a často vystupovala v Čs. televizi. Na konci roku se Petr Kotvald, který společně se Stanislavem Hložkem od roku 1981 Hanu Zagorovou doplňoval v rámci chlapeckého duetu, rozhodl z této populární trojice vystoupit a zahájil svou sólovou dráhu.

11. Bryan Ferry - Slave To Love
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Bryan FerryLídr Roxy Music vydal poprvé tuto píseň na sólovém albu Boys And Girls, ale světoznámou se stala zejména díky kultovnímu filmu 9 ½ týdne, ve kterém zazněla. Bryan Ferry začínal začátkem 70. let jako sólista Roxy Music, ale kapelu několikrát opustil, aby se k ní zase vrátil. Jeho sólová kariéra skončila de facto v roce 2001, kdy se vrátil ke kapele a je s ní dodnes, i když si občas sólově odskočí jako loni na albu Dylanesque.

12. Tears For Fears - Shout
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Tears For FearsBritské duo Roland Orzabal a Curt Smith vydalo své druhé album Songs From The Big Chair v únoru 1985. V té době měli za sebou několik evropských megahitů z předchozího alba The Hurting (1983), ale Amerika vůči jejich inteligentnímu popu byla chladná. Teprve až úderný Shout z nich udělal globální superhvězdy roku 1985. Singl se stal č. 1 v USA a dalších zemích, stejně tak jako další z alba Everybody Wants To Rule The World. Album se stalo onoho roku 5x platinovým v USA a 3x v rodné Británii a Tears For Fears nemohli chybět ani na legendárním Live Aid. Svůj úspěch nicméně v budoucnu již nikdy nezopakovali...

13. Petra Janů a Petr Janda - Není nám už sedmnáct
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
V tomto roce postoupila Petra Janů ve Zlatém slavíku ze třetího místa v předchozím roce na druhé. Ale především vydala vynikající album Jedeme dál, jehož druhým protagonistou byl Petr Janda a nahrála je skupina Propast (podle stejnojmenného nahrávacího studia). Titulní duet Jedeme dál vyšel jako singl již v předchozím roce, ale i tento duet ze stejného alba, který zde přinášíme, se stal okamžitě hitem. I pro Petra Jandu byl rok 1985 rokem podařeným. Již poněkolikáté zkouší štěstí v Bratislavské lyře a tentokrát je odměněn hned zlatem za píseň Co je vůbec v nás. Zlí jazykové sice tvrdí, že zlaté ocenění mu bylo dáno za vytrvalost, ovšem druhé místo Olympiku ve Zlatém slavíku, úspěch alba Jedeme dál a veskrze kladný ohlas na album skupiny Olympic Kanagom ukazuje na nepopiratelné autorské a pěvecké kvality Petra Jandy.

14. Peter Nagy - Sme svoji
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Peter NagyTento hit vyšel na albu Mne sa neschováš, což bylo druhé album, které Peter Nagy vydal. V roce 1985 dosáhl i dalšího obrovského úspěchu v podobě prvního místa v kategorii mužských interpretů ve Zlatém slavíku, kdy Karla Gotta překvapivě odsunul až na třetí pozici. Tento úspěšný trend, který zahájil již v předchozím roce cenou novinářů a cenou obecenstva na Bratislavské lyře, dokázal Peter Nagy dále rozvíjet společně se svou skupinou Indigo (působila tehdy ve složení P. Nagy, L. Kozuszník, I. Volejníček, P. Zvolenčák, P. Matuška, M. Okál) - skladba Sme svoji, krom jiných, přiváděla bezpochyby i díky svému nesmírně líbivému refrénu na koncertech publikum pokaždé do varu a spolehlivě je zapojovala do hudební produkce jakožto sborový doprovod.

15. Jan Hammer - Miami Vice Theme
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Jan Hammer, syn jazzové zpěvačky Vlasty Průchové a jazzového kontrabasisty Jana Hammera st., je první Čech, který dosáhl na první místo americké hitparády. Stalo se tak 2. 11. 1985 s titulní melodií z kultovního seriálu 80. let Miami Vice. V únoru 1986 navíc Hammer získal i dvě americké Grammy právě za tuto skladbu a k tomu ještě prestižní televizní cenu Emmy. Album, které obsahuje i další Hammerovy kompozice ze seriálu, prodalo v USA přes 4 miliony kopií a až do loňského roku bylo nejprodávanějším TV soundtrackem všech dob (v roce 2007 byl předstižen soundtrackem z High School Musical).

16. Talking Heads - Road To Nowhere
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Pravděpodobně největší hit kapely Talking Heads pochází z alba Little Creatures. Kapela byla založena už v roce 1974 ve složení David Byrne, Chris Frantz a Tina Weymouth, kdy koncertovala po Státech se slavnými The Ramones. Jejich první album vyšlo až v roce 1977 a rok poté se produkce chopil známý Brian Eno. V roce 1982 ale Eno odešel produkovat U2 a na Talking Heads mu tedy nezbýval čas. Jejich úspěch s následujícími alby Speaking In Tongues a Little Creatures byl tedy překvapením pro všechny, kteří již kapelu zatracovali. Road To Nowhere se stala v roce 1985 obrovským hitem nejen v Americe, ale překvapivě i v kontinentální Evropě a znamenala pro kapelu zásadní průlom v kariéře až do jejich rozpadu v roce 1991, kdy odešel David Byrne na sólovou dráhu.

17. Natural - Já na to mám
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
První SP deska skupiny Natural, vydaná u Supraphonu - a okamžitě se stala její A strana Já na to mám hitem, který úspěšně přežívá až dodnes. V prosinci 1985 obsadila písnička na prodejním žebříčku Supraphonu první místo před skladbou Hurikán. Já na to mám vyšlo i v notovém zápisu v tehdy velice oblíbené edici Zpíváme s kytarou, což dozajista také přispělo k jeho popularitě. Rostoucí oblíbenost Naturalu se výrazně projevila i skvělým umístěním v osmém ročníku ankety Diskoslavík, kdy tato rocková formace obsadila páté místo (za Elánem, Tangem, Olympikem a Citronem). V témže roce byl pro televizní Hitšarádu natočen úspěšný klip tohoto titulu. Původní nahrávka písně byla natočena během festivalu politické písně v Sokolově na přenosovou aparaturu - my ale nabízíme remake z roku 2003, který vznikl na četná přání fanoušků, kteří písničku po 18 letech objevili díky jejímu použití v jednom televizním reklamním spotu jisté nejmenované banky...

18. Pavel Bobek a Marie Rottrová - S tím bláznem si nic nezačínej
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Tento duet byl původně nahrán v roce 1985 pro Československou televizi. V porovnání s nahrávkou z roku 1998, kterou přinášíme zde a která byla pořízena na koncertě na oslavu 60. narozenin Pavla Bobka v pražské Lucerně, měla píseň jiný závěr: z důvodů tehdejší době vlastních bylo interpretovi doporučeno, aby se vyhnul zavádějícímu a navíc anglickému výrazu "good bye", a proto tedy závěrečná slova zněla optimisticky: "... když víš, že máš kam jít" a nikoliv tklivě "... když mám ti říct good bye". I v originálu dosáhli Kenny Rogers s Kim Carnesovou s touto skladbou v roce 1980 (Don't Fall In Love With A Dreamer) úspěchu a právě díky ní se probojovali na přední místa na popových i countryových žebříčcích.

19. Michal Tučný - Všichni jsou už v Mexiku
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Michal TučnýTuhle písničku Gregoryho Browna uvedl nejprve Carlos Santana na svém albu Havana Moon vydaném v roce 1983 - a hned o rok později ji nazpíval znovu, s Williem Nelsonem, na jeho albu Half Nelson. Brzy poté padla "do ucha" Michalu Tučnému - Zdeněk Rytíř opatřil původní melodii textem atmosférou sice podobným tomu původnímu, až na to, že Tučný v ní zpívá o potížích desperáta, který do Mexika neodjíždí - jako Santana či Nelson - prostě za kamarády a dívkami, ale proto, aby se tam skryl před zákonem... Kromě nahrávky, kterou můžete slyšet zde, vznikla ale ještě další verze v podání Michala Tučného komentující neúspěch českých fotbalistů: světový fotbalový šampionát v roce 1986 se v Mexiku hrál bez jejich účasti a oni se, na rozdíl od protagonistů Santany, Nelsona či Tučného, do Mexika nedostali...

20. Brontosauři - Na kameni kámen
pro přehrání ukázky z písně klikněte zde
Teprve ve 13. roce existence tehdy velice úspěšných Brontosaurů (dříve Toronta), kdy již dávno bratři Nedvědové potvrdili své kvality a měli na svém kontě řadu ocenění z folkových, country či trampských festivalů, vydává Panton skupině její první album Na kameni kámen. Odborná veřejnost z okruhu folk & country je názoru, že je to nejvýraznější album ze čtyř LP, která Brontosauři vydali. Není divu - všechny písničky této debutové desky se za poslední bezmála čtvrtstoletí bezděčně staly jakýmsi the best of... Na desce se podíleli Jan Nedvěd, František Nedvěd, Zdena Tichotová a Petr Zadina.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jednotvárnost je kolébkou nudy. Měl jsem vždycky kliku, tvrdí Jiří Korn

Jiří Korn ve filmu Hranaři (2011)

Jiří Korn letos oslavil sedmdesátiny v plné síle. A jubileum si připomene ve velkém - koncertem v pražské O2 areně.

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Najdete na iDNES.cz