Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Připomeňte si na CD největší hity roku 1973

  13:54
Jaký byl hudební rok 1973? Ve světě se nosily kalhoty do zvonu a vládl rokenrol. V Česku vše muselo vyhovovat normalizaci. Deník MF DNES připravil exkluzivní kolekci hitů, další ze série mapující hudbu v politicky důležitých letech.

Obal CD Rok 1973 | foto: Universal Music

. kolekce hitů MF DNES

Hudba a události let 1968-2008

Deník MF DNES připravil sérii exkluzivních hudebních kolekcí. Na každém CD najdete výběr 20 českých i zahraničních hitů, a navíc dvacetistránkový přehled klíčových událostí roku z politiky, kultury, hudby a sportu. Kolekce by měla v dlouhodobém výhledu postupně zmapovat celých čtyřicet let. Cena CD je 79 korun.
Jak CD vychází?
19. 4. rok 1968 / 3. 5. rok 1977 / 17. 5. rok 1985 / 31. 5. rok 1994 / 14. 6. rok 2002 / 28. 6. rok 1973 / 12. 7. rok 1980

Valící se kameny, Svoboda a nesvoboda
Globálním hitem roku 1973 lze nazvat Angie Od Rolling Stones. Sami Stouni její použití nepovolují na žádnou kompilaci, tedy ani do naší Exkluzivní kolekce. Budiž nám útěchou, že rok 1973 pro ně neznamenal pouze samé úspěchy, ale i spoustu problémů.

Rolling StonesTrápili se v nahrávacím studiu s novým albem (vyšlo 1974), ale i na turné. Keith Richards se dostal dvakrát do vězení kvůli držení drog, což vedlo i k neudělení víz na japonské a australské turné. Do drogových problémů nakonec spadl i uvažovaný producent alba, takže nakonec desku It's Only Rock'n'Roll produkovali sami Jagger s Richardsem.

Rock'n'Roll byl sice všude kolem, ale v trochu jiné podobě. Nosily se kalhoty do zvonu, chlapci měli vlasy delší a podpatky vyšší než jejich něžné protějšky, a kdo nebyl alespoň trochu extravagantní, měl menší šanci na úspěch.

Hudebně se tahle móda odrážela především ve stylu zvaném glam rock. V něm exceloval zejména Gary Glitter a kapely The Sweet a Slade. Světlou výjimkou byl nespoutaný Marc Bolan a jeho kapela T. Rex, který to s módou zas tolik nepřeháněl, ale o to víc holdoval drogám (zemřel na předávkování v roce 1977). Jeho koncerty byly vyhlášené, a tak není divu, že si s ním rádi zahráli i Ringo Star a Elton John.

Pink FloydNejdůležitějším albem roku se stalo The Dark Side Of The Moon od Pink Floyd (vyšlo 17. 3. 1973). Tehdy jistě nikdo ani netušil, že v americkém albovém žebříčku stráví 741 týdnů za sebou – tedy více než 14 let.

Mike Oldfield vydal v témž roce legendární album Tubular Bells na nové značce Virgin Records, kterou tehdy založil dnešní miliardář Richard Branson. Debutovým albem odstartovali kariéru také Aerosmith a Bruce Springsteen, v lednu 1973 spolu poprvé společně vystoupili Kiss a také bratři Malcolm a Angus Youngovi pod jménem AC/DC. Ve Skandinávii rostl zájem o písničky skupiny ABBA, ale její čas měl teprve přijít – o rok později, kdy zvítězila na Velké ceně Eurovize.

V české kotlině kraloval v roce 1973 Karel Svoboda – jeho hudba k filmu Tři oříšky pro Popelku ho vynesla na samý vrchol zájmu, takže logicky chrlil jeden hit za druhým až do konce 80. let, kdy se jeho zájem přesunul k muzikálům.

Helena VondráčkováVe Zlatém slavíku zvítězil samozřejmě Karel Gott následovaný Waldemarem Matuškou a Václavem Neckářem. Ve zpěvačkách vyhrála Naďa Urbánková, za ní byly Eva Pilarová a Helena Vondráčková. Historické tabulky Zlatého slavíka ukazují na dalších místech jména, která dnes nikomu už mnoho neříkají – v první desítce například figurovali Bob Frídl, Jana Robbová nebo Pavel Bartoň, kterému se tehdy předpovídala velká budoucnost díky jeho hlasovému rozsahu, ne nepodobnému Gottovi.

Česká populární hudba byla v 70. letech poplatná právě probíhající normalizaci. Ta se odrazila především na různých festivalech (Bratislavská lyra, Děčínská kotva, Sovětská píseň a další) a televizních pořadech (povinné zastoupení sovětských umělců v Televarieté apod.). Přesto i v této době vznikala zajímavá alba a zajímavá představení – například dnes již kultovní Cimrman v říši hudby (premiéra 3. 5. 1973 v pražské Redutě).

1. Jiří Schelinger - Holubí dům
Na videoklip se podívejte zde
Jiří SchelingerPozvání Karla Šípa a Jaroslava Uhlíře ke spolupráci ve skupině Faraon, které adresovali Jiřímu Schelingerovi v roce 1972, zásadně ovlivnilo další hudební dráhu této jedinečné osobnosti české populární hudby. Do té doby sice působil v několika hudebních skupinách, ale teprve ve Faraonu se skutečně začal uplatňovat. Právě z této doby je i jednoznačně nejlepší Schelingerova nahrávka – Holubí dům. Autory této baladické skladby jsou Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, který ovšem tehdy nemohl z důvodu dočasného zákazu publikační činnosti jako autor textu nikde figurovat pod svým jménem – proto byl uváděn pod pseudonymem Emil Synek. Jiří Schelinger v roce 1973 přešel z Faraonu do skupiny Františka Ringo Čecha, kde nazpíval řadu dalších hitů. Pro dokreslení Schelingerovy dráhy uveďme, že v roce 1973 byl ve Zlatém slavíku 41. o rok později se vyšvihl na 9. místo a v roce 75 se pak dokonce umístil jako čtvrtý. Tragickým skokem do Dunaje v roce 1981 ukončil Schelinger svůj život a česká rocková scéna přišla o jednu z velmi výrazných postav.

2. Elton John - Daniel
Na videoklip se podívejte zde
Elton JohnVelký hit jara 1973 (Top 5 v Británii I USA) pocházel z alba Don´t Shoot Me I´m Only The Piano Player (vyšlo v lednu 1973) stejně jako další velký hit Rocket Man. Album se stalo multiplatinovým na obou březích Atlantiku a Elton všechny překvapil, když v říjnu téhož roku vydal ještě jedno album – Goodbye Yellow Brick Road. Autorem hudby k "Danielovi" je samozřejmě sám Elton, autorem textu pak jeho celoživotní přítel a spoluautor zásadních hitů Bernie Taupin. Jeho text pojednává o vojákovi navrátivšímu se z vietnamské války a oslavovanému jako hrdina. On však chce v tichu na všechny hrůzy zapomenout a vrátit se na svou farmu a vlastně i do života, jaký žil před odchodem do války.

3. Karel Gott - Kdepak ty ptáčku hnízdo máš
Na videoklip se podívejte zde
Karel GottPodle zvláštního průzkumu agentury SC&C pro deník MF DNES považuje každý čtvrtý Čech za nejlepší českou pohádku Vorlíčkovy Tři oříšky pro Popelku. Za svůj úspěch vděčí tento dnes již klasický "vánoční“ film do značné míry i hudbě Karla Svobody a výše uvedené písničce v podání Karla Gotta. Píseň byla natočena v květnu 1973 a v témže roce vydána na LP Karla Gotta Hudba není zlá. Zajímavé je, že německá verze filmu (Drei Hazelnüsse für Aschenbrödel), který si v Německu rovněž získal obrovskou popularitu, tuto písničku neobsahuje – producenti si ji nepřáli. Přesto Karel Gott později Kdepak ty ptáčku... nazpíval i v němčině (Die Tausend Türme Deiner Stadt). Dodejme ještě, že Karel Gott si během roku 1973 připsal na své konto celkem 3 vydaná alba: kromě zmíněného "Hudba není zlá“ to jsou ještě "Mistral“ a "Mezi Vltavou, Donem a Dunajem“, a samozřejmě opět získal bezpečně první místo ve Zlatém slavíku.

4. Olympic - Slzy tvý mámy
Olympic: Petr JandaPrvní nahrávka této písně byla dokončena 24. dubna 1973 a vyšla na singlu společně s další olympickou písničkou Vrať mi moji lásku. V roce 1973 prožívá Olympic období změn a odchodů – kapelu opouští Jiří Korn a přichází do ní Ladislav Chvalkovský, který ale na podzim ze skupiny také odchází. 24. listopadu tisk přináší zprávu o definitivním rozpadu Olympiku. Situace se ale na konci roku přece jenom uklidnila. Dokladem toho budiž fakt, že ve stejném roce vydal Olympic dokonce kromě šesti singlů i své čtvrté album nazvané Olympic 4. Písnička určená na Bratislavskou lyru (na níž získala Cenu kritiky) byla nahrána s orchestrem Karla Vlacha. V tomto výběru je ale zařazena nahrávka z CD "To nejlepší z Olympicu" ze září roku 2000.

5. Slade - Cum On Feel The Noize
Na videoklip se podívejte zde
Pravděpodobně nejdůležitější kapela žánru glam rock slavila největší úspěchy právě v první polovině 70. let. V období let 1971 až 1976 měli 17 hitů v britském Top10 a přiblížili se na dosah rekordmanům z let šedesátých The Beatles. Jejich asi největším hitem je Merry Xmas Everybody z Vánoc 1973, který patří mezi zásadní vánoční písně v Anglii všech dob. Hitovka Cum On Feel The Noize byla jejich čtvrtým číslem jedna na britském žebříčku, ale prvním, který šel z nuly rovnou na první pozici. O co víc kralovali doma, o to hůře se jim dařilo v USA, kde singl nedosáhl ani do Top 50. Přesto se stali ve Státech vzorem pro spoustu hardrockových kapel, mezi jinými Kiss nebo Quiet Riot, kteří tuto píseň I znovu natočili v roce 1983 a dostali se s ní mezi Top 5 v USA.

6. The Sweet - Ballroom Blitz
Na videoklip se podívejte zde
Kapela Sweet patřila mezi největší konkurenty Slade na britských ostrovech. V roce 1973 měli tamtéž tři velké hity – Block Buster!, Hell Raiser a především Ballroom Blitz. Sweet sázeli více než Slade na svoji image, ke které patřila blonďatá hříva zpěváka Briana Connollyho. Stála za nimi silná autorská a producentská dvojka Nicky Chinn a Mike Chapman, která take udávala hlavní směr, kudy se měla kapela ubírat. Jejich strategie byla obrovsky úspěšná, ale Connollymu a spol. se velmi zajídala jejich sladká image. K roztržce došlo v roce 1974 a Sweet se pak pokusili o vlastní cestu, tvrdší a údernější. Ale to už je jiný příbeh.

7. Suzi Quatro - Can The Can
Na videoklip se podívejte zde
Suzi QuatroSuzi Quatro se narodila v roce 1950 v USA a už v roce 1971 si jí všiml producent Mickie Most (The Animals, Jeff Beck, Donovan) a vyprodukoval jí první singl. Ten se stal propadákem ve většině zemí, a tak se Suzi i se svým producentem vypravili do Londýna, kde požádali o spolupráci nejúspěšnější producenty té doby – Nicky Chinna a Mikea Chapmana. Ti jí vyprodukovali její druhý singl Can The Can – a hit byl na světě! Bohužel pouze v Evropě a v Austrálii, a tak se Suzi Quatro vydala na velké americké turné s Alice Cooperem za účelem podpory singlu a debutového alba. Úspěch se příliš nedostavil, přesto tato píseň patří k zásadním rockovým hitům roku 1973

8. Marie Rottrová - Markétka
Na videoklip se podívejte zde
Marie RottrováV roce 1973 vystoupila na Sopotském písňovém festivalu Maryla Rodowicz s písničkou Małgośka – tento polský čistě ženský písňový produkt (hudbu složila vynikající Katarzyna Gärtner, text uznávaná polská básnířka, novinářka a textařka Agnieszka Osiecka) v dynamickém podání vycházející hvězdy na poli polské pop-music ihned zaujal: Maryle Rodowiczové přinesla Małgośka nejen slávu, ale na festivalu kromě ceny diváků a ocenění Grand Prix du Disque. Małgośku v češtině představila Marie Rottrová – Jiřina Fikejzová napsala půvabný text Markétka, jímž zahájila se zpěvačkou mnohaletou tvůrčí spolupráci. Marie Rottrová s touto písní bodovala v žebříčku prodejnosti Supraphonu, TOP 10. Podle prodejních výsledků nahrávek na deskách této firmy byla v témže roce zpěvačka na pátém místě. Rok 1973 přinesl i jinou změnu: doprovodná skupina Marie Rottrové Flamingo musela počeštit svůj název, a stali se z něj Plameňáci.

9. Demis Roussos - Goodbye My Love Goodbye
Na videoklip se podívejte zde
Demis RoussosArtemios (Demis) Ventouris Roussos se narodil v roce 1946 v Egyptě řeckým rodičům a vyrůstal v Alexandrii. Později rodina přesídlila do Řecka a v roce 1968 vstoupil Demis do progresivní skupiny Aphrodite´s Child, kde se potkal s dalším slavným Řekem – Vangelisem. Jejich sláva postupně překročila hranice Apeninského poloostrova a Roussos se stal úspěšným především ve Francii a Německu. Tam byla skladba Goodbye My Love Goodbye vyhlášena nejprodávanějším singlem roku 1973 a Demis Roussos nejúspěšnějsím zpěvákem roku. Jeho renomé rostlo stejně jako jeho váha – na konci 70. let vážil přes 170 kg a drastická dieta, při které shodil 50 kg během deseti měsíců se stala legendární.

10. Judita Čeřovská - Akropolis adieu
Judita Čeřovská natočila poprvé píseň Akropolis adieu 5. června 1973. Převzala ji tehdy z repertoáru populární francouzské zpěvačky Mireille Mathieu. Tato dcera kameníka z Provence pracovala od svých 14 let v továrně na obálky a pro svět hudby ji neobjevil nikdo jiný než samotná velká šansoniérka Edith Piaf. Mireille Mathieu zažívala v sedmdesátých letech minulého století velké úspěchy i v Německu – jejím "dvorním skladatelem“ byl Christian Bruhn, který pro ni Acropolis adieu složil. Zajímavé je, že Acropolis adieu se stala hitem v roce 1971 nejdříve ve své německé verzi (slova napsal známý textař Georg Buschor) a teprve poté ji Catherine Desage otextovala pro Mireille francouzsky. Jiřina Fikejzová ponechala skladbě i v českém textu její "mediteránní“ ráz, a Akropolis se stala i u nás oblíbeným hitparádovým singlem.

11. Karel Zich - Alenka v říši divů
Na videoklip se podívejte zde
Karel ZichPísnička australského vokálního tria New World se v roce 1972 umístila na 35. místě tamního žebříčku. Ještě dříve, než ji objevila populární britská rocková skupina Smokie a udělala z ní světový hit, natočil ji u nás v roce 1973 Karel Zich. Smokie v roce 1976 s coververzí Living next Door to Alice zaujali ve Spojeném království 5. místo a v Holandsku zazářili dokonce na místě prvním. O popularitě této písně svědčí i to, že se s ní v roce 1976 Smokie dostali do hitparády časopisu Billboard a udrželi se v ní po dobu 20 týdnů – nejvýš se skupina s "Alice“ dostala na 25. místo. Smokie se ale k písničce vrátili ještě jednou, téměř o dvacet let později – v roce 1995 ji nahráli s hercem Roy Chubby Brownem a společně dosáhli v Británii třetího místa. I Karel Zich Alenku v říši divů, jednu ze svých nejúspěšnějších písní, nahrál znovu: u firmy Universal Music v roce 1999.

12. Doobie Brothers - Long Train Running
Na videoklip se podívejte zde
Doobie BrothersJedna z nejprodávanějších amerických kapel 70. let musela čekat až do roku 1993, kdy se jí s touto písní podařilo prosadit i do Top 20 ve Velké Británii (jednalo se o taneční remix). V rodné Americe však patřili k největším hvězdám již od svého založení v roce 1969 a prodali více než 22 milionů desek. Píseň Long Train Running pochází z jejich alba The Captain And Me vydaného v květnu 1973 a je jednou z nejčastěji nahrávaných písní vůbec. Nejkurióznější je asi verze anglické dívčí kapely Bananarama, která pravděpodobně inspirovala I české trio Black Milk (v českém překladu Sedmkrát).

13. Marc Bolan and T. Rex - 20th Century Boy
Na videoklip se podívejte zde
Marc BolanJeden z největších talentů britské pop-music byl sice čelním představitelem módní vlny glam rocku, ale měl rozhodně na víc. Bohužel v roce 1977 – pár týdnů před třicátinami – nepřežil autohavárii, a tak neměl mnoho času nám předvést, že nebyl jen ikonou módní vlny. Osudného dne řídila vůz vokalistka jeho doprovodné skupiny a zároveň přítelkyně Gloria Jones, která z bouračky vyvázla s lehkými zraněními. Písnička 20th Century Boy se stala doslova hymnou celé generace. Původně vyšla pouze jako singl a koncem roku 1973 byla přidána jako bonus na reedici alba Bolanovy domovské kapely T. Rex, které se jmenovalo Tanx. Dosáhla v březnu 1973 pouze na 3. příčku britského žebříčku, ale po 18 letech se do něj vrátila, když ji posluchači znovu objevili díky použití v reklamě na džíny Levi´s (slavný spot s Bradem Pittem vznikl v roce 1991).

14. Petr Spálený - Josefína
Petr Spálený dokončil nahrávání Josefíny 18. dubna 1973 ve studiu Československého rozhlasu. Písnička byla určena do soutěže Písničky pro Hvězdu na stanici Hvězda a natočena byla s Orchestrem Čs. televize pod taktovkou Václava Zahradníka. Josefína zvítězila – a okamžitě se také stala hitem a vyšla vzápětí na singlu. Boris Janíček, vlastním jménem Eduard Pergner, se ale v textu dopustil na onu dobu tuhé normalizace menší nerozvážnosti, když Petru Spálenému v refrénu vložil do úst slova: "...kam jsme došli, kdo to ví, kdopak nám to odpoví...“. Jakýsi bdělý rozhlasový posluchač v tom spatřil skrytou narážku na zhoršující se ekonomickou situaci a písnička dostala zákaz vysílání na rozhlasových vlnách.... Přesto – anebo možná právě proto? – byl Petr Spálený jako interpret v roce 1973 podle prodejních výsledků Supraphonu na 5. místě a stejné místo získal i v soutěži Zlatý slavík. Píseň v jiné nahrávce, se smyčcovým kvartetem, byla v témže roce také zařazena na tehdy chystané dvoualbum Podoby, které přinášelo písně inspirované slavnými obrazy českých malířů a vyšlo o dva roky později, v roce 1975. Až do roku 1980 to bylo poslední LP, které Petru Spálenému bylo povoleno natočit... V tomto výběru je zařazena verze Josefíny č. 3 pořízená v roce 1980 z alba Největší hity.

15. Albert Hammond - It Never Rains In Southern California
Na videoklip se podívejte zde
Albert HammondJeden z největších hitů roku pochází sice již z roku 1972, ale světového věhlasu dosáhl na jaře 1973. Albert Hammond, britský skladatel a zpěvák, s ním nejprve uspěl v USA, ale později i ve zbytku světa. Později se uplatňoval především jako skladatel několika světových megahitů – mj. I Don´t Wanna Loose You (Tina Turner), When I Need You (č. 1 pro Leo Sayera v Británii), One Moment In Time (píseň pro Olympiádu 1988 v Soulu pro Whitney Houston) a další.

16. Pavel Bobek - Nedělní ráno
Pavel BobekKris Kristofferson, zpěvák, skladatel, herec, kytarista, narozený v Brownsville v Texasu, vydal tuto svoji píseň na debutovém albu nazvaném prostě Kristofferson v roce 1970. V témže roce ji převzal Johnny Cash, který z ní udělal velký hit. Na žebříčku US Country vystoupila na první místo, v celkové US Hot 100 zaujala 46. příčku. Country Music Association jí udělila cenu za nejlepší píseň roku 1970 a podle bodování CMT – Country Music Television se dostala mezi nejpopulárnější písničky své doby. Johnny Cash ji tehdy vydal na singlu, a současně ji zařadil do svého alba The Johnny Cash Show jako 1. track. O tři roky později u nás tato skladba zaujala Pavla Bobka, který ji nazpíval s Poštulkovým textem pod názvem Nedělní ráno. Vydána byla v březnu 1973 a vzápětí se dostala na supraphonské TOP 10. Zde nabízíme druhou nahrávku Nedělního rána, kterou s dalšími největšími hity Bobek nahrál pro společnost Universal v roce 2002.

17. Diana Ross - Touch Me In The Morning
Na videoklip se podívejte zde
Michael Jackson a Diana RossRok 1973 byl pro kariéru Diany Ross vskutku mimořádný. Byla nominována jako nejlepší herečka roku na Zlatý Globe a Oscara za životopisný film o Billie Holiday Lady Sings The Blues (1972). Oscara jí sice vyfoukla Liza Minnelli za Cabaret, ale Zlatý Globe ji neminul. Za sebou měla také velmi úspěšné album duetů s Marvinem Gayem (Diana and Marvin), jehož natáčení ji stálo hodně sil. Byla ve vysokém stupni těhotenství se svým druhým dítětem a během nahrávání došlo k několika tvrdým výměnám názorů mezi ní a Gayem. Hlavním problémem bylo, že Marvin Gaye neustále kouřil ve studiu marihuanu, což přivádělo Dianu Ross k šílenství. Její stížnosti u majitele vydavatelství Motown Billyho Gordyho, pod které obě hvězdy patřily, nakonec vedly k tomu, že každá z hvězd natáčela v jiném studiu. Píseň Touch Me In The Morning nicméně na albu duetů není, najdete ji na stejnojmenném albu, které vyšlo také v roce 1973. Ihned po vydání se stala Top 10 hitem ve Velké Británii i v rodných USA..

18. Marvin Gaye - Let´s Get It On
Na videoklip se podívejte zde
Marvin GayeZásadní album legendy černé hudby vyšlo na konci srpna 1973 a zastihlo Marvina Gaye ve šťastném období. Měl za sebou obrovsky úspěšné album What´s Going On (1971), soundtrack Trouble Man (1972) a především podpis nové smlouvy se značkou Motown. Ta měla hodnotu 1 milion amerických dolarů, což z Gaye udělalo nejlépe vydělávajícího černého umělce své doby. Nicméně Marvin Gaye se v té době nacházel na pomyslné umělecké křižovatce, protože se mu nechtělo být pouze interpretem zaručených hitů – jako například na albu duetů s Dianou Ross (Diana And Marvin, 1973). Snažil se o mnohem silnější výpověď a tato snaha ho dovedla až do sporu s vlivným majitelem firmy Motown Billem Gordym. Jejich názory na další směřování Marvina Gaye byly naprosto odlišné, a přesto si Gaye prosadil svou. Album Let´s Get It On bylo obrovsky úspěšné, v prodejích překonalo dokonce i jeho předchozí multiplatinové album a stejnojmenný singl se stal jeho dalším č. 1 v USA.

19. Petra Černocká - Koukej, se mnou si píseň broukej
Petra Černocká Málokdo ví, že tento hit uvedla poprvé do hudebního světa Valérie Čižmárová. Zazpívala jej na Bratislavské lyře s orchestrem Karla Vlacha, kde tehdy narychlo zastoupila Petru Černockou. Skončila čtvrtá – a protože Bratislavská lyra byla autorská soutěž, byl to pro Petru Černockou jako autorku hudby i textu velký úspěch. V roce 1973, kdy tato píseň vyšla na singlu, byla Petra Černocká ve Zlatém slavíku čtvrtá. V prodejních výsledcích všech nahrávek se ve stejném roce umístila na pěkném devátém místě (jednalo se o celkové prodeje všech desek, tedy singly i LP počítány dohromady podle obvyklého mezinárodního klíče). Koukej, se mnou si píseň broukej se dostala do hitparádové sbírky Petry Černocké a zpěvačka jí pravidelně uzavírá svá koncertní vystoupení. Není divu, že Petra některé své hity natočila znovu a vydala je u společnosti Universal v roce 1999 pod titulem Lásku blízko mám.

20. Naďa Urbánková - Vilém peče housky
Na videoklip se podívejte zde
Naďa UrbánkováText k této písničce, jejíž původní titul zněl My Old Man’s a Dustman, napsal Zdeněk Svěrák. Publikační činnost mu nebyla povolena, a proto byla dlouho jako autorka uváděna sama Naďa Urbánková... Píseň proslavil Lonnie Donegan, britský jazzman narozený ve Skotsku a vyrůstající v Anglii, ovlivněný stylem blues a neworleanským jazzem – ale především první známý hudebník, který na britskou půdu vnesl zvláštní "skifflový“ styl. My Old Man’s a Dustman ovšem není ve stylu skiffle, ale je to skladba musichallová – tento počin sice nebyl příliš příznivě přijat skifflovými nadšenci, ale Donegana s Dustmanem vynesl až na první příčku singlového žebříčku ve Spojeném království, kde se na jaře 1960 udrželi čtyři týdny. Naďa Urbánková se v roce 1973 opakovaně stala Zlatou slavicí a tato píseň jí bezpochyby napomohla ke získání druhého místa supraphonské prodejnosti všech desek ve stejném roce.

Autor:

Češi byli vždycky odvážnější než Slováci, říká Adam Pavlovčin

  • Nejčtenější

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

24. května 2024  11:50,  aktualizováno  14:01

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny...

Odpusťte mi to, maestro! Suchý se noblesně loučil se zesnulým Harapesem

27. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:08

Veřejnost a kolegové se v historické budově naší první scény rozloučili s emeritním sólistou a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

SÓLO PRO ŠPINAR: Jen manželství pro všechny? Ne, jde o lidské rozkroky

25. května 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

Předělávky pohádek? Na Jasněnku si netroufnou, doufá Lucie Vondráčková

26. května 2024

Premium Princezna na hrášku, která vstupuje do českých kin koncem května, není zdaleka první a nejspíš ani...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mohla jsem toho zahrát víc. Vránová o Pyšné princezně i facce režisérovi

28. května 2024

Premium Hereckou kariéru si vybrala jako útěk z neutěšené reality vlastního života a smutného dětství....

GLOSA: Taková rodina si mě nezaslouží. Jiří Mádl a jeho Deníček

29. května 2024

Premium Netušil jsem, že to vůbec někdy někde poběží, žasne Jiří Mádl. Jeho portrét ve studentském snímku...

Rozpouštějme strachy a buďme blázniví. ZOO mi otevřelo spoustu dveří, říká Bilina

29. května 2024

Rozstřel Herec, muzikant, režisér, milovník přírody. Šimon Bilina vstupuje v životě do spousty rolí, sám...

Devadesátiny slaví legenda dětského filmu Věra Plívová-Šimková

29. května 2024

Nestůj a pojď! Tato slova okamžitě evokují jeden z ikonických dětských filmů režisérky Věry...

Mohla jsem toho zahrát víc. Vránová o Pyšné princezně i facce režisérovi

28. května 2024

Premium Hereckou kariéru si vybrala jako útěk z neutěšené reality vlastního života a smutného dětství....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...