Volejte gloria a těšte se. Patti Smith hraje Horses excelentně

  11:58aktualizováno  11:58
Od zpravodaje iDNES.cz v Barceloně - Už relativně na začátku druhého, pátečního dne festivalu Primavera Sound v Barceloně bylo jasno, že vrchol dne, a možná i celé akce, máme za sebou. Patti Smith zaplnila bezprecedentně prostor pod hlavní scénou desetitisíci lidí všech věků i stylů. A bylo evidentní, že oslovila každého.

Patti Smith během druhého dne Primavera Sound Music Festival v Barceloně (29. května 2015) | foto: Profimedia.cz

Letos v prosinci to bude čtyřicet let, co vyšel debut Patti Smith Horses, jedno z nejvýznamnějších alb sedmdesátých let. A zpěvačka se svou kapelou jede turné, na kterém přehrává celou desku od začátku do konce, přičemž mezi doprovodnými muzikanty jsou i dva z těch, kteří byli tehdy v roce 1975 ve studiu: kytarista Lenny Kaye a bubeník Jay Dee Daugherty. 5. srpna s touto show přijede do pražské Archy.

Patti Smith na obal alba Horses vyfotil Robert Mapplethorpe.

Patti Smith na obal alba Horses vyfotil Robert Mapplethorpe.

Už od úvodní Glorie bylo jasné, že nás v Barceloně, kde celé turné začínalo, čeká mimořádný zážitek. Kdo viděl Patti Smith vloni na trutnovském festivalu, dobře ví, že zpěvačka i kapela je ve velmi dobré formě. Ale to, co předvedla tentokrát, bylo zcela mimo kategorie. Její zpěv je mladistvě ohebný, energii má jak atomová elektrárna. Zjevně ji čerpá z davu posluchačů, které v textech svými výzvami napřímo oslovuje, a kteří se jí odvděčují tím, že jí doslova visí na rtech.

Primavera Sound 2015: Patti Smith

Primavera Sound 2015: Patti Smith

Primavera Sound 2015: Patti Smith a Lenny Kaye

Primavera Sound 2015: Patti Smith a Lenny Kaye

Patti Smith odzpívala Horses, jak leží a běží. Když závěrečnou Elegii věnovala zemřelým přátelům a mnohé z nich vyjmenovala, byl v tom takový prožitek, že se i největšímu cynikovi muselo svírat hrdlo. Naštěstí úplná tečka, jediná píseň mimo Horses, pozdější Rock’n’roll Nigger, dav ze zádumčivého zamyšelní zase rozskákala. Jestli rock’n’rollové „otroctví“ způsobuje, že je člověk v 68 letech tak „při chuti“ jako Patti Smith, sláva mu.

Primavera Sound 2015: The Julie Ruin

Primavera Sound 2015: The Julie Ruin

Ve stínu téhle hodiny, která na zdejší poměry byla načasována netypicky brzo, už od dvacáté do jednadvacáté večerní, už po zbytek pátečně-sobotní noci vlastně zůstali všichni účinkující. Cestou z Patti Smith bylo na jedné z dalších scén možno zachytit finále vystoupení The Julie Ruin, feminního punku v tradici riot grrrls, ale oproti právě slyšenému vlastně působil bezzubě.

Zajímavé alespoň hudebně, nejen odpichem, ale i zajímavými rytmickými a harmonickými postupy, byť s občas bezradnými začátky a konci písniček, byly další dámy Sleater Kinney, dnes už vlastně veteránky s dvacetiletou kariérou za sebou.

Primavera Sound 2015: Damien Rice

Primavera Sound 2015: Damien Rice

Na Primaveře se tradičně daří i písničkářům, Damien Rice, jeden z nejpopulárnějších současných, ovládl hlavní scénu v hlavním čase a svými vlastně přímočarými songysvoje publikum okouzlil. Ze zcela opačného spektra, tedy ze strany zdánlivých „extrémů“, zahráli v pátek kanadští metalisté Voivod, ovšem doby, kdy se svým v podstatě úplně normálním, jen trochu zrychleným neinvenčním rock’n’rollem, patřili k nejtvrdším, už jsou dávno, dávno pryč.

Primavera Sound 2015: Ride

Primavera Sound 2015: Ride

A Primavera samozřejmě taky patří „kytarovkám“ - což je samozřejmě absurdní termín už celé čtvrtstoletí svého používání, nicméně každý si pod ním asi představí to samé. Nejčastěji muziku, jakou hrají třeba angličtí Ride, kteří se obnovili a velké pódium jim svědčilo - bez ohledu na to, že se jedná o retro - úplně stejně jako v minulých letech na témže místě My Bloody Valentine nebo Slowdive.

Primavera Sound 2015: The Church

Primavera Sound 2015: The Church

Kytarovka svého druhu jsou bezesporu i australští The Church. Až někdo přijde na to, jak je možné, že snad všechny kapely z nejmenšího kontinentu (no dobře, s výjimkou AC/DC...) mají ve své hudbě zvláštní posmutnělost, melancholii a jakýsi příkrov, který upouští jenom emoce a melodie, bude zralý na nějakou cenu. The Church mu k tomu mohou být dobřým studijním materiálem.

Primavera Sound 2015, patnáctý ročník nejdůležitějšího kontinentálního festivalu, vrcholí v sobotu. Na programu jsou mimo jiné vystoupení Tori Amos, Swans, Babes in Toyland, Einstürzende Neubauten, Interpol nebo Underworld. Doufejme, že těm všem nevyrazí trumfy z rukou opět Patti Smith. Ve čtyři odpoledne má totiž ještě jedno vystoupení, tentokrát akustické, spojené s autorským čtením. 

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz