Sun Ra

Sun Ra | foto: Profimedia.cz

Přijíždí avantgardní Sun Ra Arkestra. Jeho zakladatel dohlédne ze Saturnu

  • 3
Ve středu 26. září vystoupí v pražském Paláci Akropolis avantgardní jazzový ansámbl Sun Ra Arkestra pod vedením osmaosmdesátiletého saxofonisty Marshalla Allena. Kapelu založil v 50. letech jeden z nejvlivnějších hudebníků 20. století, známý jako Sun Ra.

Sun Ra, narozený v roce 1914, patřil k největším inovátorům a revolucionářům jazzu 20. století. Byl jedním z prvních jazzmanů, možná vůbec prvním, který využíval syntezátory. Jako jeden z prvních kapelníků zdvojoval nástroje a uplatňoval prvky free jazzu i polyrytmy s dunivými kmenovými bubny. Jeho význam ale překračoval hranice jazzu, často směrem k vážné hudbě, ale i k rocku.

Hlásal dynamičnost místo strnulosti, a i když jeho přínos nebyl nikdy plně doceněn, jeho hudba oslovuje už čtvrtou generaci posluchačů. Zatímco hráči jiných bigbandů stáli jak přikovaní k zemi a očima viseli na notových pultech, Sun Ra se svými hudebníky neustále komunikoval očima i nonverbálními signály. Byl průkopníkem svobodné, ale organické improvizace.

Jeho orchestr pokračuje už druhou dekádu po jeho smrti (1993), současným vedoucím je téměř devadesátiletý Marshall Allen, který byl dlouholetým vedoucím saxofonové sekce Sun Ra Arkestra. V orchestru hraje od roku 1955.

Vedle samotné hudby měla v tvorbě a životě Sun Ra velký význam i mystika. Svůj pseudonym si Herman Poole Blount vzal podle egyptského boha Slunce. Druhým pilířem jeho někdy až provokativního myšlenkového systému byly vesmírné cesty, před půl stoletím velmi žhavé téma. Sun Ra se prohlašoval za mimozemšťana, který přišel na Zem ze Saturnu.

"Nikdy jsem nechtěl být součástí planety Země, jsem z jiné dimenze a na Zemi jsem, protože lidé mě tu potřebují," vysvětloval Sun Ra a své kosmické teorie dokumentoval divokými pódiovými kostýmy, které kombinovaly křiklavé barvy s futuristickými kovovými maskami.