Přání fanoušků i Václava Havla se splní: Pražský výběr vyjede na turné

  17:38aktualizováno  17:38
Členové legendární rockové skupiny Pražský výběr se sešli v původní sestavě a na podzim vyrazí na turné, které zahájí 11. listopadu v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti. Skončily tak neshody mezi dvěma hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem, kvůli kterým se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl.

Obnovený Pražský výběr (17. dubna 2012) | foto:  David Neff, MAFRA

Michael Kocáb (vlevo) a Michal Pavlíček, protagonisté někdejšího rozpadu i

Michael Kocáb (vlevo) a Michal Pavlíček, protagonisté někdejšího rozpadu i nynějšího comebacku Pražského výběru.

Dvojice Kocáb a Pavlíček spolu přestala komunikovat, když se ukázalo, že údajná dohoda o roční pauze neplatí a Kocáb hodlá pokračovat sám s jiným kytaristou. I když měl náš rozchod spoustu peripetií, tohle pro mě bylo nejbolestivější," vzpomíná dnes na nelehkou dobu Pavlíček, který se o tom, že si za něj Kocáb nalezl náhradu, dozvěděl až z médií. Kocáb novou skupinu pojmenoval Pražský výběr II.

Fotogalerie

"Od začátku jsem tvrdil, že nejvíce másla na hlavě měl kvůli rozpadu Pražského výběru Michael Kocáb, a tím pádem by měl s podanou rukou přijít on jako první, což se stalo. Po určitém vyjasnění a podmínkách, které jsme s Michalem Pavlíčkem měli, jsme se rozhodli pokračovat dál," řekl Čok. Dodal, že turné přispěje k "narovnání vztahů" a možná i další společné spolupráci.

Pavlíček uvedl, že poprvé si s Kocábem stiskl ruku po šesti letech na pohřbu exprezidenta Václava Havla. "Do určité míry to byla iniciativa Václava Havla, který se nás snažil dát dvakrát dohromady. Jednou si s námi dal schůzku a podruhé to bylo formou osobního dopisu," sdělil Kocáb. Havel jednou v nadsázce prohlásil, že snad dříve usmíří Palestince s Židy než Pražský výběr.

Obnovený Pražský výběr s textařem Františkem R. Čechem (17. dubna 2012)

Obnovený Pražský výběr s textařem Františkem R. Čechem (17. dubna 2012)

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech se na úterním setkání s novináři v pražském klubu La Fabrika představila v sestavě tvořené vedle Kocába s Pavlíčkem baskytaristou Vilémem Čokem a bubeníky Klaudiusem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem.

Další koncerty se uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 15. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. Michael Kocáb slibuje, že každý koncert bude monstrózní show se scénou ve stylu koncertů Rolling Stones. jestli bude i po turné skupina pokračovat v činnosti a zda připraví nový repertoár, není v tuto chvíli jisté.

"Koncerty budou vyloženě reinkarnační," řekl Michal Pavlíček a Micheal Kocáb upřesnil, že v programu zazní kompletní alba Straka v hrsti a Výběr. Druhé jmenované album vyjde ještě před šňůrou v reedici.

Pakliže by se skupina odhodlala k přípravě nové tvorby, Pavlíček připustil, že bude těžké najít společnou notu: "Každý už máme svůj autorský svět a asi nebudeme tak vzájemně tvární jako na začátku 80. let." S tím víceméně souhlasí i Kocáb: "Návrat do toho typického 'totálního tatrmanství' bude těžký. Ale budeme na tom pracovat." Jako textaře případných nových písní oslovil Kocáb přímo na tiskové konferenci Františka Ringo Čecha.

Křest reedice alba Pražského výběru Straka v hrsti (17. dubna 2012; zleva

Křest reedice alba Pražského výběru Straka v hrsti (17. dubna 2012; zleva Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Jiří Suchý, Ondřej Soukup, Jiří Hrubeš)

V průběhu tiskové konference členové Pražského výběru pokřtili slavnou nahrávku Straka v hrsti, kterou právě reeditoval Supraphon (více zde). Kmotry CD s podtitulem Jubilejní edice 1982–2012 se stali bývalý baskytarista Pražského výběru Ondřej Soukup a autoři textů na Strace v hrsti František Ringo Čech, Jiří Suchý a Josef Novotný.

Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988. Deska byla nahrána už v roce 1982, kvůli zákazu působení skupiny mezi lety 1983 a 1986 však bylo album vydáno až po šesti letech od svého vzniku. Pražský výběr se po třech letech vynuceného zákazu dal dohromady až v roce 1986 pod názvem Výběr, ovšem už bez Jiřího Hrubeše, který rok předtím emigroval. Po roce 1989 vystupovala skupina sporadicky, větší množství koncertů znovu pořádala až po roce 2000.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Brit Awards ovládla kapela The 1975, cena k ní doputovala z Česka

Z vystoupení kapely The 1975 na předávání Brit Awards (20. února 2019)

Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří získali po dvou...

Trojnásobný bezdomovec a hudební génius. Vychází životopis Gustava Mahlera

Gustav Mahler

Skladatele Gustava Mahlera v Česku tak trochu považujeme „za našeho“, narodil se totiž roku 1860 v Kalištích u Humpolce...

V Anglii přišla i Australanka, která mě znala z českého rádia, líčí Artway

Thom Artway

Thom Artway má aktuálně nominaci na cenu Anděl za desku All I Know. V prosinci si vyzkoušel i koncertování v...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz