Pražské jaro nabídne hvězdy tenoru i barytonu či Pána prstenů

  17:53aktualizováno  17:53
Tenorista Juan Diego Flórez, barytonista Thomas Hampson, houslistka Anne-Sophie Mutterová nebo gambista Jordi Savall. Tyto i další hvězdy klasické hudby uvítá 64. ročník festivalu Pražské jaro.

Thomas Hampson | foto: Johannes Ifkovits

Čtyřiašedesátý ročník se uskuteční od 12. května do 3. června 2009. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince v síti Ticketpro a ve festivalové pokladně v Rudolfinu.

Opera Dcera pluku - tenor Juan Diego Florez Jedním z největších magnetů bude česká premiéra peruánské hvězdy Juana Diega Flóreze. Pětatřicetiletý tenorista vystoupí 15. května na sólovém recitálu za doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Houslistka Anne-Sophie Mutterová se na Pražském jaru objeví po jedenácti letech. V rámci programu Drážďanské filharmonie, kterou povede dirigent Kurt Masur, přednese Houslový koncert e-moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Největší česká přehlídka klasické hudby připravuje i projekt překračující tradiční festivalový rámec. Bude jím česká premiéra Symfonie Pán prstenů, kterou zkomponoval americký skladatel Howard Shore na motivy vlastní hudby ke stejnojmenné filmové sáze.

Světová premiéra koncertní verze se uskutečnila roku 2003 na Novém Zélandu. V Praze dílo zazní v Kongresovém centru v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu za řízení Marcuse Hubera.

Výjimečné okamžiky festivalu by mělo přinést i komorní vystoupení úspěšné české sopranistky žijící ve Švýcarsku Martiny Jankové a koncert světoznámého amerického barytonisty Thomase Hampsona s rozhlasovými symfoniky z Hamburku.

Mezi pěveckými osobnostmi nebude chybět ani rakouská mezzosopranistka Bernarda Finková, kterou doprovodí italský komorní ansámbl Il Giardino Armonico.

Festival zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, podle původních plánů to měla ale být Česká filharmonie. Kvůli nevyřešeným sporům o autorská práva k nahrávkám a neustálým odmítáním záznamů koncertů se ale již v září vedení Pražského jara rozhodlo, že svěří tento prestižní koncert do rukou spolehlivějších hudebníků. Česká filharmonie bude mít na festivalu jiné koncerty, včetně závěrečného s budoucím šéfdirigentem Elijahu Inbalem.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

Najdete na iDNES.cz