Projekt vybudování Vltavské filharmonie se netýká jen projektování samotné koncertní budovy. Ruku v ruce s tímto návrhem se pracuje na náročném dopravním řešení celé složité lokality u stanice metra C Vltavská, uvolnění nábřeží a jeho zpřístupnění veřejnosti.
V lokalitě budou fungovat téměř všechny druhy dopravy. Projektanti AFRY připravují řešení, které počítá s přepravou metrem, tramvajemi, auty, autobusy, taxi, koly, říčním přívozem i vlakem.
Čekat na lepší dobu na stavbu Vltavské filharmonie je nesmysl, říká manažer |
Návrh filharmonie navíc předznamenává rozvoj rozsáhlého rumiště (zanedbané, nevyužívané stavby či čtvrtě, pozn. red.) v okolí stavby, kde má vzniknout nová moderní a klimaticky neutrální čtvrť Bubny-Zátory.
Na studii pracují experti z celého světa
Mezinárodní tým BIG nyní ve spolupráci s architekty a projektanty z AFRY a s dalšími specialisty z celého světa i ČR dopracovává podrobnou architektonickou studii. Ta bude výchozím bodem pro zpracování projektové dokumentace a získání potřebných povolení v dalších letech.
Cena za stavbu filharmonie u Vltavy roste, aktuálně šplhá přes devět miliard |
Příští rok budou týmy pracovat na projektové dokumentaci pro získání stavebního povolení, o rok později připraví dokumentaci pro provedení stavby. S jejím zahájením se počítá v roce 2027, s dokončením v roce 2032.
Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů – České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Oba orchestry zde najdou rezidenční prostory i zázemí pro své vzdělávací programy pro veřejnost. V budově vznikne také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu nebo střešní restauraci.
Filharmonie otevřená všem
Návrh Vltavské filharmonie s geometrií stoupající od Vltavy k panoramatu Prahy obsahuje řadu veřejných prostor, šikmých kolonád a přístupných teras vedoucích od břehu řeky až na střechu.
Showman z Dánska navrhl Vltavskou filharmonii i sjezdovku na spalovně |
Právě díky nim bude koncertní centrum přístupné všem návštěvníkům, nikoliv jen posluchačům.
Všichni budou moci využít víceúrovňový veřejný prostor, který umožní do filharmonie vstupovat z více míst.
Projekt počítá s vybudováním tří hudebních sálů a několika zkušeben, přičemž největší z nich – hlavní sál – pojme až 1800 diváků. Srdce budovy vytvoří největší sál uprostřed, ke kterému bude přiléhat hlavní foyer.
Akustika v hlavním sálu nové koncertní budovy bude na světové úrovni. Za akustickým řešením stojí renomovaný ateliér Nagata Acoustics, podle jehož návrhů vznikly hudební sály desítek filharmonií po celém světě.
Stavba filharmonie změní celé Holešovice, zvládli ji i studenti |
„Terasy, které obkružují základ budovy, jsou inspirovány meandry toku Vltavy ze Šumavy do Prahy. Průkopnickými prvky návrhu jsou i 23 metrů vysoké sloupy, které je podpírají, nebo obrovské tabule ze zakřiveného skla, které budou tvořit fasádu budovy,“ říká hlavní inženýr projektu z AFRY Ondřej Uhlarik.