Prague Proms ozdobí Paul Potts, hudba z bondovek a projekce NASA

  15:15aktualizováno  15:15
Po dvou úvodních koncertech Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms čekají na posluchače skutečné hudební lahůdky. Již koncem týdne s Českým národním symfonickým orchestrem vystoupí vítěz populární soutěže Britain´s Got Talent Paul Potts, čeká se i na Jamese Bonda.

Paul Potts před českým publikem vystoupí v pátek 24. července a znovu o den později. Nevynechá ani árii Nessun dorma, která mu zajistila vítězství v soutěži Britain´s Got Talent. | foto: Profimedia.cz

Pátý ročník Prague Proms nabízí tradiční tematické večery, dramaturgie nezapomněla ani na lákavá jména. Vedle koncertů ve Smetanově síní pražského Obecního domu se konají i jazzové večery na Žofíně, v klubu Reduta. Hraje se i v Anežském klášteře a v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Hlavní program pokračuje úterním vystoupením norské zpěvačky a skladatelky písní Silje Nergaardové (21.7.). Program se opře o skladby z jejího alba A Thousand True Stories aranžovaného nositelem Grammy Vincem Mendozou.

S Harrym a Gladiátorem je Sladký život

V pořadí třetí Hollywoodská noc tentokrát publiku připomene kromě klasických filmových melodií i novinky, které se v kinosálech objevily v posledních deseti letech.

Co zazní

Hollywoodská noc III.
Aranže Mirko Krebs, 22.7.
Love Story - Řek Zorba - Muž a žena - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí - Podraz - Exodus - Divotvorný hrnec - Hodný, zlý a ošklivý - Poklad na Stříbrném jezeře - V pravé poledne - Pro hrst dolarů - Sedm statečných

přestávka

Červený drak - Sladký život (arr. Fabrizio Francia) - Shrek (arr. Blake Neely) - Gladiátor (arr. John Wasson) - Rocky (arr. Mirko Krebs) - Harry Potter

Shrek

Zatímco loni se posluchači mohli mimo jiné zasnít u melodie z oscarového Forresta Gumpa, kdy se na ně v sále snesla peříčka, tolik podobná těm ze závěrečné scény, letos dojde i na populárního Harryho Pottera.

Pod taktovkou Marcella Roty zazní tóny z romantické Love Story (1970), nestárnoucí Podraz s hudbou Scotta Joplina v aranži Marvina Hamlishe, či shrekovské motivy z pera Johna Powela.

Hvězdou dvou koncertů konce týdne (24. a 25.7.) je rodák z Bristolu Paul Potts, kterého mezi světové jedničky katapultoval úspěch v soutěži Britain’s Got Talent. Jeho podání árie Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot rozplakala tisíce fanoušků klání v sále a později i na internetu.

Potts představuje pro řadu lidí splněný sen. Z šikanovaného outsidera, který utíkal ke zpěvu již v útlém dětství, trpícího vleklými zdravotními potížemi se stala ikona uznávaná miliony diváků.

"Můj čas jako umělce je dar. Ten čas nevlastníte, o něm rozhodují fanoušci a publikum, které vás podporuje. I když nevím, kde tahle úžasná cesta skončí, ale užívám si každý její moment," tvrdí Potts, s nohama na zemi.

Po nedělní Francouzské noci se ke slovu dostane i Karibik (26.7.). Ozvláštněna bude hrou Liama Teaguea na steelpan. "Tento nástroj – jediný, jenž se dá naladit kladivem – pochází z oblasti Karibských ostrovů a bývá vyroben z více než dvousetlitrového ocelového barelu na pohonné hmoty," připomínají pořadatelé na oficiálních stránkách festivalu Prague Proms.

Teague kromě vlastního hraní hru na steelpan i vyučuje na Nothers Illiois University. Sám navíc hudbu skládá a podporuje soudobé skladatele, aby pro steelpan psali vlastní díla.

Dirigent Marcello Rota povede Česká národní symfonický orchestr při vystoupení Paula Pottse i při Hollywoodské noci III.

Srdce fanoušků Jamese Bonda zaplesá příští týden ve středu, kdy je v programu akce uvedena noc agenta 007. Hudbu k filmům o Jamesi Bondovi povede dirigent Carl Davis, zazpívá Mary Careweová.

Davis se kromě dirigentského pultíku umí postavit i k práci skladatele, činný je v nejrůznějších žánrech, operou počínaje, baletem a rozhlasovou tvorbou konče. Osobně rekonstruoval doprovod k Chaplinovým filmům Světla velkoměsta a Zlatá horečka. V minulých letech s Royal Liverpool Orchestra nastudoval a instrumentoval kompozici bývalého "brouka" Paula McCartneyho s názvem Liverpoolské oratotium.

NASA obsadí Obecní dům

Velkou lahůdku si pořadatelé nechali na závěr festivalu. K symfonické suitě Planety Gustava Holsta budou promítnuty animace vědce a astronoma Josého Francisca Salgada. "Jeho film v souznění s partiturou nabízí historické ilustrace i fascinující animace sluneční soustavy pořízené špičkovými přístroji NASA i vytvořené Salgadem samým. Podle autora nejde o dokument, ale o svébytné umělecké dílo, které má podnítit diváky k tomu, aby se více zajímali o vesmír," dodávají pořadatelé.

Kromě hlavních koncertů je možné i vybírat z druhého menu. Bratry Ebeny je možné v programu najít 30. července, varhaníka Jaroslava Tůmu o den později. První srpnový večer bude patřit Jazz Efterrätt.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

RECENZE: Backstreet Boys oprášili především slávu z devadesátých let

Backstreet Boys v pražské O2 areně 22. června 2019

Zaplněná O2 arena přivítala v Praze Backstreet Boys. Potleskem vestoje i podprsenkami. Americká popová skupina se do...

GLOSA: Gallagher nadával, vystoupení Morcheeby připomínalo dobrý sex

Morcheeba, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

V pátek odpoledne na pražském Výstavišti začal čtvrtý ročník festivalu Metronome. Počasí mu zatím přálo a také manýrami...

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

Najdete na iDNES.cz