Že nás nechtějí hrát v rádiu? Připomíná mi to třídní boj, říká Gott

  19:01aktualizováno  19:01
Je to paradox. Zatímco na zpravodajském Radiožurnálu je Karel Gott na černé listině zpěváků, kteří jsou prý ohraní, na sousední stanici Dvojka má každou sobotu vlastní úspěšný pořad, kde v roli diskžokeje roztáčí desky svých oblíbenců a přidává historky, které s nimi prožil.

Karel Gott už není jenom zpěvák. I o svém dýdžejském koníčku mluví v rozhovoru pro Magazín DNES. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

V rozhovoru pro čtvrteční Magazín DNES se Gott poprvé vyjádřil k rozhodnutí zpravodajské stanice jeho písně nevysílat:

"Nikdy jste mě neslyšeli, že bych si stěžoval. Když mě někdo nechce vysílat, najdu si k posluchačům jinou cestu. Půjdu koncertovat, nedá se nic dělat. Kdo se nesmíří s realitou a vývojem doby, musí skončit. Vím, že redaktor odpovědný za výběr hudby v rozhlase má ve smlouvě klauzuli, že mu do toho nikdo nebude mluvit," říká.

Na rozdíl od Heleny Vondráčkové, která se pustila s rozhlasem do křížku s argumentem, že její písně jsou součástí národního bohatství, však Gott volí diplomatičtější slova.

"To je starý trik – když chcete někoho podusit, zneužijete jednu větu, která po vytržení z celého kontextu vyzní divně," zastává se Vondráčkové, která se stala terčem kritiky. "Nemluví se přitom o podstatě věci – že je, tak jako v dřívějších dobách, vydán zákaz nehrát některé interprety nebo skupiny. Nevidím v tom velký rozdíl. Mně to připomíná třídní boj," míní Gott.

A jak se smiřuje s argumentem, že je podle vedení rozhlasu ohraný a posluchače nezajímá? "Ohraný? Když jsem měl loni na podzim s Evou Urbanovou vyprodané sportovní haly po celé republice a když jsme od Ochranného svazu autorského dostali cenu za nejúspěšnější turné? Jak k tomu kdo dospěl, že jsme ohraní? To je ta otázka!" upozorňuje Gott. Má totiž podezření, že průzkum mezi posluchači nemusel být objektivní.

"Rozhodovala pouze dvacetisekundová část písně. Stačí vám dvacet sekund, abyste si vytvořil názor? A kterou část písně jim pustili? To hraje obrovskou roli! Dobrá, mají svůj průzkum, ale pak si musím nějak přebrat, proč se nestrefili do žádného ze sedmnácti tisíc lidí, kteří navštívili můj koncert v O2 areně," poznamenává s úsměvem s tím, že trauma z toho rozhodně mít nebude. 

"Dokud publikum přijde na můj koncert, chce mě slyšet – to je pro mě kritérium. Pro mě je směrodatné i to, že jsem dostal nabídku vlastního pořadu od jiné stanice, která je součástí stejné instituce," dodává Gott.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Madonna mi dala vlastní píseň, vzpomíná její bývalá vokalistka DeLory

Zpěvačka Donna De Lory na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot (2019)

Dvacet let strávila Donna De Lory po boku Madonny jako její vokalistka. Společně objely celý svět a De Lory přitom...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz