Poslechněte si Dvanáct druhů samoty podle Buriana a Dusilové

  12:49aktualizováno  12:49
Nové album Jana Buriana, které vyjde příští týden, nese název Dvanáíct druhů samoty (a jedna něžná píseň navíc). Písničkáře, proslulého zálibou v experimentování, na něm doprovázejí o generaci mladší hudebníci, jako host zpívá Lenka Dusilová. iDNES.cz přináší ukázky ze všech písní alba.

Jan Burian a Lenka Dusilová | foto: Indies MG

Dvanáct druhů samoty je po Dívčí válce a Muži jsou křehcí dalším monotematickým albem Jana Buriana. Vybral si víceméně stejné spolupracovníky jako na dvojalbu Muži jsou křehcí. Po instrumentální stránce to jsou Jiří Burian a Mikoláš Růžička (Republic of Two), za zvukařským pultem seděl osvědčený Ondřej Ježek a již potřetí za sebou na Burianově albu zpívá Lenka Dusilová.

Jan BurianJan Burian na tomto albu zpívá, napsal všechny texty a kromě tří i všechny melodie. Skladby 1-1=0 a Samota napsal Jiří Burian a novou hudbu k Loučení vytvořil Jiří Burian a Mikoláš Růžička. Dalšími hosty na albu jsou cellistka Terezie Kovalová, hráč na lesní roh Aleš Janoušek, DJ Tadeáš Haager a bubeník Jan Janečka.

Jiří Burian a Lenka Dusilová"Pro mne není spolupráce s tak mladými lidmi na tak mladé desce s moderním zvukem nic nového. Jen pokračuji v tom, co jsme s Danielem Fikejzem začali před dvaceti lety při práci na albu Hodina duchů," říká Jan Burian.

Jan Burian"Říkáme tomu radikální alternativní pop music - neboli Jak by vypadala pop music, kdyby v hudebním průmyslu byly u nás normální poměry. Nebo také - hudba pro všechny generace," pokouší se Jan Burian definovat svoje hudební směřování na novém albu.

Jan Burian a Křehcí muži"V případě této desky dostali chlapci zcela volné ruce, ať si s písničkami dělají, co chtějí," přibližuje proces vzniku desky Jan Burian. "Měl jsem sice možnost něco vetovat nebo zamítnout, ale nebylo to třeba. Myslím, že ta důvěra a svoboda přinesla své ovoce. Vždycky mě zajímal dialog při studiové tvorbě, jsem autor a myslím, že bych neměl dělat všechno, hledám si lidi, kteří jsou odvážní, ale i zodpovědní, cítí podobně to, co chci sdělit, ale vždycky tomu dají i hodně navíc z těch sfér, kam já se nemohu nebo ani nechci pouštět."

Jan BurianAlbum přináší vesměs jeho starší texty, oděné do současného hávu. Některé písně písničkářovi fanoušci znají z jeho starších alb v odlišných hudebních verzích. "Písnička, když je zajímavá, může být zpracována, natočena či zaranžována pokaždé v jiné podobě, třeba jako se dá jinak recitovat báseň nebo režírovat divadelní hra. Pokaždé se v ní dají najít nové obsahy nebo odstíny. Také mě zajímá, co zůstane z původního významu písně, když se zaranžuje nebo zazpívá úplně jinak. To, co zůstane, bývá většinou to podstatné," je přesvědčen Jan Burian.

Jan BurianVýběr textů na album nebyl náhodný a jeho téma je vepsáno v titulu alba. "Kolik druhů samoty může být?," ptá se Jan Burian. A odpovídá: "Je to téma rozhodně nevyčerpatelné, my jich tu máme dvanáct. Třináctá píseň je ta něžná navíc, jak je uvedeno v podtitulu desky. Která to je? Vyberte si... Je to hádanka pro každého, kdo chce hádat."

Jan Burian a Lenka DusilováJan Burian společně se svou kapelou a Lenkou Dusilovou jako hostem vyrazí na podporu nového alba na turné, které začne 25. dubna v pražském divadle Archa. Dalšími zastávkami jsou Brno, Přerov, Znojmo, Hranice, Karlovy Vary, Liberec a opět Praha, tentokrát komorní prostředí Malostranské besedy. Janu Burianovi zároveň vychází v nakladatelství Galén po dvaceti letech druhé vydání básnické sbírky Hodina duchů.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Lisbeth Salanderová z Milénia se definitivně loučí. Přijíždí Lagercrantz

Spisovatel David Lagercrantz

Po dvou letech se do Prahy vrací švédský spisovatel a novinář David Lagercrantz, aby uzavřel knižní ságu Milénium,...

Další z rubriky

Bylo to... hustý. Mirai promluvil o svých hudebních začátcích

Už v jeho jméně se dokonale propojuje Česko a Japonsko. Mirai, v japonštině...

Už v jeho jméně se dokonale propojuje Česko a Japonsko. Mirai, v japonštině budoucnost, a pěkné české příjmení...

Aukce vstupenek na koncert Bena Cristovao vynesla víc než 70 tisíc pro Farmu naděje

Ben Cristovao

Už v sobotu vystoupí Ben Cristovao na svém dosud největším koncertu v pražské O2 aréně. Setká se na něm i s vítězi...

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

RECENZE: PSH na svém Debutu rozesmívají imbecilním humorem

Kapela Peneři strýčka Homeboye (PSH)

Peneři strýčka Homeboye vydali album Debut, které je jejich prvním, ale zároveň možná posledním počinem. Že to nedává...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz