RECENZE: Pokáč není Úplně levej. Utahuje si ze sebe i rýmy

  10:59aktualizováno  10:59
I když písničkář Pokáč názvem druhého studiového alba tvrdí, že je Úplně levej, čtrnáct zařazených skladeb mluví o opaku. Chytlavé melodie dokáže s pomocí kytary či ukulele stále psát se stejnou samozřejmostí, s jakou sype z rukávu úsměvné slovní obraty.

Pokáč na festivalu Benátská! s Impulsem 2018 | foto: Jan Pešek, MF DNES

Podobně jako v případě předloňské albové prvotiny Vlasy, i z druhé desky zveřejňoval Pokáč písně průběžně již dlouho před jejím vydáním. Na fanoušky, kteří sledují jeho pokojíčková videa na YouTube, tedy nečeká příliš mnoho úplných novinek, ale spíš výběr toho nejzdařilejšího za poslední dva roky.

Fotogalerie

Také tentokrát stojí písně především na nadsázce a humoru, zatímco po hudební stránce jim sluší jednoduchý folkový základ a zpěvné refrény. K výjimkám potvrzujícím pravidlo patří Matfyzák na discu, tanečně laděný příběh studenta, který se s dívkou ocitl v pokoji v situaci, jakou ve škole nebrali. „Místo důkazu Gaussova vzorce vybalila na mě svoje prsní dvorce,“ zpívá tady.

Někdy si Pokáč utahuje sám ze sebe jako v titulní písni, jejímuž banálnímu sdělení o manuální nešikovnosti přidává význam dramatickým přednesem, jindy si bere na paškál svou drahou polovičku. Probuzení není typická óda na zamilovanost, ale nenucené vyznání s kapkou milé ironie.

Důvod, proč se Pokáčovy hudebně nikterak inovativní skladby stávají stále masovější záležitostí, hledejme nejspíše ve schopnosti po svém uchopit téma, s nímž se ztotožní i posluchači, pro něž je jinak hudba okrajovým zájmem. Zatímco na minulém albu si stěžoval na služby České pošty nebo popisoval soužití s kočičím mazlíčkem, nyní zpívá o letním zápachu v MHD či „katastrofální“ nemoci: rýmě.

Úplně levej

autor:

Hodnocení­: 70 %

V některých případech se pokouší i o mírnou osvětu – třeba v úvodní písni Kouření je hnusný zvyk, kde varuje slovy: „Když kuřáka líbat jdeš, je to, jak když kanál olízneš.“ Hrdinský čin s hostujícím Jakubem Ondrou reaguje historkou o zbitém cizinci na vlnu nacionalismu a Farmář Tonda vyzdvihuje kvality produktů malých lokálních zemědělců proti levnějším dovozům.

Přesto v porovnání s Vlasy na novince něco chybí. Jsou to momenty, kdy šel humor stranou a Pokáč dokázal téma podat seriózně, bez bezpečné skořápky vtipu. Škoda, že nesložil nic jako Stereotypy nebo Kdybych dneska nevstal. Platí totiž, že teprve když se interpret za svůj názor nebo prožitý pocit postaví se vší vážností bez možnosti se za něco schovat, jde opravdu s kůží na trh. Snad bude příště v tomto směru odvážnější. Jako autor totiž rozhodně není Úplně levej.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PROJECT MANAGER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz